Manken Gibi Yürümek

Podyum mankenliğine soyunduysanız hareketleriniz, duruşunuz ve yüz ifadeniz oldukça önemlidir. Ama bunlardan önce öğrenmeniz gereken ilk şey manken gibi yürümek olmalıdır. Podyumda onlarca izleyicinin karşısında oldukça dikkatli olmak gerekir. Ve bu dikkati sağlarken rahat olmak da bir diğer önemli noktadır. Bu yazıda size bu konuda yardımcı olmaya çalışacağız.

Mankenlik gibi bir amacınız yoksa ve sadece daha güzel bir yürüyüşe sahip olmak için buradaysanız bu yazımız sizin için de faydalı bilgiler içermektedir. Okuyun ve hemen pratik yapmaya başlayın!

Manken Gibi Yürümek İçin İlk Adım: Uygun Ayakkabılar

model walk photo
Fotoğraf: EladeManu

İlk olarak yapacağınız şey kendinize uygun topuklu ayakkabılar edinmek olmalı. Eğer topuklu ayakkabılarla yürümeye alışkın değilseniz, başlangıç olarak 5 cm’lik veya daha kısa topukluları tercih edin. Bir süre bunlarla pratik yaptıktan sonra, daha yüksek topuklu ayakkabılarla devam edin.  Eğer ayakkabılar yeniyse, acemilik döneminde kayarak düşüp bir yerlerinizi incitme riskinizi ortadan kaldırmak için topuğun uç kısmını tırtıklayın veya kaygan olmayan bir madde yapıştırın. Ne yaparsanız yapın, sandaletlerle manken gibi yürümeyi öğrenmeye çalışmayın! Elbette bu durum manken olmak isteyen erkekler için geçerli değil…

Bakınız: Model Olmak İçin İpuçları

Süper model duruşu kazanın

Duruşunuzu daha iyi hale getirmek için sürekli pratik yapın. Omuzlarınızı ve kalça kısmınızı(leğen) geride tutun. Bu duruş kamburluğu ortadan kaldırarak size dik bir duruş kazandırır. Kendinizi arkaya yaslanıyormuş gibi hissettirir.

Adımlar

Manken duruşu

  • Adımızı attığınızda, önce topuğunuzu yere koyun sonra ayak parmaklarınızı. Ancak her zaman için vücudunuzun ağırlığını, ayak parmaklarıyla topuğun arasında kalan ayağın tam orta kısmında dengeleyin. Bu biraz tuhaf gelebilir ama size daha zarif bir yürüyüş kazandırır.
  • Adımınızı diğer ayağınızla aynı hizada olacak şekilde ön kısmına atın.
  • Yürürken ayaklarınızı yerden iyi bir mesafede kaldırdığınızdan emin olun.  Normalden biraz daha uzun ve kararlı adımlar atın. Adımlarınızın uzunluğu ve ayaklarınızın yerden uzaklığını çok iyi ayarlamanız gerekir. Bu yüzden ayna karşısında pratik yaparak en uygun mesafeyi yakalamaya çalışın. Ne eksik, ne fazla.
  • Yürürken tam karşıya bakın ve giydiğiniz kıyafete uygun bir yüz ifadesi takının. Konsantrasyonunuzu kaybetmemek için tam karşınızda bulunan bir nesneye odaklanın. Sakın kişilere odaklanmayın. Çenenizi ve gözlerinizi yukarıda tutun.
  • Endişeli olduğumuzda parmaklarımız ve ellerimiz hareket etme veya yumruk şeklini alma eğilimindedir. Buna izin vermeyin. Yürüyüşünüze başlamadan önce elleriniz ve kollarınızı rahatlatacak hareketler yapın.

Kendi yürüyüşünüzü yaratın!

Burada anlattıklarımızın hepsini uyguladığınızda manken gibi yürümek yolunda ilk adımı attığınızı söylemek mümkün. Ancak kendi yürüyüşünüzü yaratarak hafızalarda daha kalıcı bir yer edinebilirsiniz. Sürekli pratik yaparak ve çevrenizin eleştirilerini alarak bunu başarmanız mümkün.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın