Kardeşler Takımı

Kardeşler Takımı, İkinci Dünya savaşı’nda Easy Bölüğü’nün başından geçen gerçek olayları anlatan 10 bölümlük bir mini-dizidir. Tarihçi Stephen Ambrose’nin kitabından uyarlanan dizi, en iyi savaş dizileri arasında gösterilmektedir. Türkiye’de ilk olarak TRT tarafından Türkçe dublajlı olarak yayınlanmıştır.

Dizide Easy bölüğünün Gürcistan’daki ilk eğitimi, Amerikan Hava Kuvvetleri’nin Normandiya’ya konuşlanması, Market Garden Operasyonu ve Bostagne Çatışması gibi konuların işlenmektedir. Ayrıca dizinin uyarlandığı kitabın yazarı Stephen Ambrose, kitabı yazarken yaptığı araştırmaların yanı sıra, Easy bölüğünde görev yapmış askerlerle birebir yapılan röportajlardan da faydalanmıştır. Dizide de aynı şekilde bu eski isimlerle yapılan video röportajlara yer verilmiştir.

Konusu

Kardeşler takımı dizisi
Kardeşler takımı dizisi

Kardeşler takımı dizinin konusunu, Amerikan ordusunda yer alan Easy bölüğünün İkinci Dünya Savaşı’ndaki gerçek öyküsü oluşturmaktadır. Easy bölüğünün Gürcistan’daki eğitim kampı günleriyle başlayan dizi, Almanya’nın teslim olmasıyla sona eriyor. Amerika’da bir idöl haline gelen, Easy bölüğünün komutanı Richard Winters dizide en çok öne çıkan isimdir. Askerli birlikte ve güven içinde tutma çabası, üstün askeri zekası ve soğukkanlılığı, onu diğer komutanlardan farklı kılıyordu. Dizinin geniş oyuncu kadrosuna karşın, her bölümde bir karakter ön plana çıkmakta ve işlenen olayla birlikte, o karakterin belirli eylemleri öne çıkarılmıştır.

Dizide işlenen olaylar gibi, karakterler ve onların kişilik özellikleri de olayın gerçek aktörlerine uygun olarak şekillendirilmiştir. Askerlerin savaş döneminde, ikinci düşmanı sayılan psikolojik sorunlar ve ruhsal durumlar diziye belirgin bir şekilde yansıtılmıştır.

Yapımı

Kardeşler takımı dizisinin yapımında Tom Hanks, Erik Jendresen ve Steven Spielberg gibi tanınmış isimler öne çıkmaktadır. Toplamda 10 bölümden oluşan ve 705 dakika süren dizinin bütçesi 100-125 milyon dolar arasında bir rakama tekabül etmektedir. Dizi çekimlerinin büyük bir kısmı İngiltere ve İsviçre’de yapılmıştır. Çekimlerin bir kısmı da “Er Ryan’ı Kurtarmak” filmiyle aynı yerlerde yapılmıştır.

Kardeşler Takımı Oyuncuları ve Karakterleri

Kardeşler takımında rol alan oyuncuların büyük çoğunluğu İngiliz’dir. Göze çarpan karakterler Damian Lewis’in canlandırdığı Richard Winters ve Frank John Hughes’in canlandırdığı William Guarnere‘dir. Bunların yanı sıra Ronal Speirs, George Luz ve Carwood Lipton karakterleri izleyicilerin büyük beğenisini toplamıştır. Dizinin başrolünde yer alan Damian Lewis canlandırdığı Richard Winters’e görünüş itibariyle çok benzemektedir. Richard Winters ile birebir görüşen kişilerin dizi ile ilgili yorumlarına bakıldığında, Damian Lewis’in dizide yansıttığı karakter ve tavırlar da neredeyse gerçeğinin kopyası.

Bölümler

Currahee (1. Bölüm): 1942’de, Gürcistan kampındaki sıkı eğitimlerin anlatıldığı bölüm adını Easy Bölüğü’nün hergün tırmanmak zorunda olduğu Currahee isimli tepeden alıyor. Bu dönemde bölüğünün komutanı olan Sobel askerleri savaşa iyi bir şekilde hazırlıyor, forma sokuyor.

Day of Days (2. Bölüm): Easy bölüğü ve Amerikan ordusuna mensup diğer binlerce asker Normandiya’ya iniyor. Ancak beklenmeyen sorunlar inmeleri gerekenden çok daha uzak yerlere inmelerine neden oluyor.

Carentan (3. Bölüm): Easy bölüğünün sıradaki görevi Carenten şehrini almaktır. Bu görev sırasında girdikleri sokak savaşları oldukça zorlu olmuş ve kayıp vermelerine neden olmuştur.

Replacement (4. Bölüm): Ordunun üst kademelerinden gelen emir Easy bölüğünün Market Garden operasyonuna katılması yönündedir.

Crossroads (5. Bölüm): Bir saldırıya kalkışan Easy Bölüğü, beklediğinden fazla düşmanla karşılaşır ve kayıplar verir. Bu bölümde, bölüğün başına Norman Dike geçmektedir.

Bastogne (6. Bölüm): 1944’te soğuk bir Noel akşamında Nazi Almanyasına karşı Bastogne şehrinin korunmasında yer alan Easy bölüğü, oldukça zor günler geçirir. Kışlık kıyafetleri olmayan askerlerin yiyecekleri ve cephaneleri de kısıtlıdır.

The Breaking Point (7. Bölüm): Easy bölüğü halen Ardennes ormanlarının içindedir ve Almanlar çekilmeye başlamıştır. Naziler şehirden atılmış ancak halen iyi pozisyonları ve ağır silahları vardır.

The Last Patrol (8. Bölüm): Artık bitik bir halde olan Easy bölüğü Fransa’da Almanya sınırındadır. Savaşın sonları geliyordu ve askerler savaştan sağ çıkabileceklerine inanmaya başlamışlardı.

Why We Fight (9. Bölüm): Sonunda Easy bölüğü Almanya’dadır. Askerler savaşı ve olanlara sorgulamaya başlamıştır. Adolf Hitler intihar etmiştir.

Points (10. Bölüm): 1946’da, halen Almanya’da bulunan askerler savaşın bitmesi haberiyle birlikte evlerine dönerler. Unutamayacakları yüzlerce anıyla.

Bir Cevap Yazın