Coco Chanel Kimdir?

Moda uzmanı olmasanız bile, Coco Chanel kimdir tanımak istersiniz. İsmini biliyor olmanız muhtemeldir. 1883 yılında doğan Gabrielle Chanel, özellikle cepli ve düğmeli ceketleri, diz hizasındaki etekler ile tamamladığı ünlü Chanel takımlarıyla büyük bir moda tasarımcısıdır. Bu takımların, Amerikan tarihinde de önemli bir yeri vardır, çünkü bu takımlar Jackie Kennedy’nin de en çok tercih etmiş olduğu kıyafetler arasındadır.

Coco Chanel modayla ilgilenen bir ailede doğmamıştır; yoksulluk içinde doğmuştur. Kariyerinin erken dönemlerinde, modadan çok performansın onun en güçlü yanı olacağı anlaşılmıştır. Moda tasarıma geçmeden önce kısa bir dönem, gece kulübünde şarkıcılık yapmıştır ve Coco ismini de burada almıştır.

Coco Chanel Kimdir? Moda Dünyasına Nasıl Girmiştir?

Coco chanel kimdir?Coco Chanel kimdir denildiğinde moda dünyasına nasıl adım attığı akla gelir. Moda alanındaki ilk girişimi, kadın şapkaları tasarlamak olmuştur, bu şapkaların yapımını ve satımını üstlenmiştir. 1913’te Paris’te bir dükkân açan Chanel’in birkaç parça kıyafet sattığı da olmuştur. Tasarımcı olarak ilk yıllarında, kumaşın hem ucuz hem de güzel ve bol dökümlü olması sebebiyle yün jarse kullanmayı tercih etmiştir.

Bir stilist olarak, Chanel’in erken dönem kıyafet tasarımları iş dünyasına katılan kadınları temel almıştır ve kıyafetleri temelde erkek kıyafetlerinin kesimleri ile örtüşür haldedir. Chanel aynı zamanda 1920’lerde korse giymeyi bırakan kadınlar için de kıyafet tasarlamıştır.

1920’nin ortalarında, Coco Chanel sadece çalışan kadınlar için tasarladığı kıyafetlerle değil, aynı zamanda birçok kadının elbise dolabında o olmadan bir eksiklik hissedeceği “küçük siyah elbise” ile de tanınmaya başlamıştır. Bu dönemde, Chanel, Cambon sokağında ana dükkânını açar. Chanel firması bugün hala aynı adreste bulunmaktadır.

İkinci Dünya Savaşı Fransa’yı vurduğunda, özellikle Almanya’nın Paris işgali sırasında Coco Chanel tasarım yapmayı bir süreliğine bırakmıştır. Sayısız erkekle yaşadığı tutkulu ilişkilerle bilinen Chanel’in o dönemdeki bir kaçamağı neredeyse kariyerinin sonunu getirmiştir. Bir Alman ajanı ve askeri olan Hans Gunther von Dincklage, Chanel’e Paris’teki otelde kaldığı süre boyunca yardım etmiştir ve Paris Chanel’i bu bağlantıdan ve ilişkiden ötürü uzun süre affetmemiştir.

Kendini yeniden yaratma kabiliyetiyle bilinen Coco Chanel, 1954’te İsviçre’den Paris’e döndüğünde bu aynı zamanda moda ve tasarım anlamında da muhteşem bir dönüş olur. Yeni başarısı özellikle Chanel’in tasarladığı takım elbiselerin ortaya çıkışına bağlanabilir. Bu takımlar sadece Avrupa’da büyük ilgi görmez, aynı zamanda Audrey Hepburn, Grace Kelly gibi dönemin çok ünlü Amerikan sanatçıları tarafından da çok beğenilir. Uzun kariyeri boyunca Chanel birçok ilke imza atmıştır. Tasarım evine aksesuarlar ekleyen ilk tasarımcılardan biridir, kıyafet tasarımı yanında parfüm ve mücevher de tasarlamıştır. Aynı zamanda ilk İspanyol paça pantolonları tasarlayan ve tanıtanın da Chanel olduğu söylenir.

Coco Chanel hiçbir zaman emekli olmamıştır, 1971’de öldüğü zaman bile hala çalışıyor ve kıyafet tasarlıyordur. 1983’ten beri ise Chanel Evi, Karl Lagerfeld tarafından başarılı bir şekilde yürütülmekte ve Lagerfeld Chanel’in moda stili olarak basitliği benimseme prensibini hala uygulamaktadır. Hiçbir zaman modası geçmemiş olan Chanel takımlarına ise -özellikle orijinal tasarımcısı tarafından yapılan klasiklerine- hala talep çok yüksektir.

Bu yazıda Coco Chanel kimdir kısaca anlattık. Diğer biyografiler için biyografi kategorimize göz atınız.

Bir Cevap Yazın