En İyi Savunma Sanatları

En iyi savunma sanatları, bu yazıda sizler için derlenmeye çalışıldı. Dövüş sporlarının kendine özgü felsefeleri vardır. Ve bunlardan bazıları tamamen “kişinin kendini savunması” üzerine kuruludur. Siz de kendinizi savunmak adına dövüş sanatlarından birini öğrenmeyi düşünüyorsanız, yapacağınız seçim çok önemli. Çünkü savunma sanatlarında en iyi olan, size en uygun olandır. Dolayısıyla “en iyi savunma sanatı hangisidir?” sorusunun cevabını bulmak biraz zor olabilir. Her dövüş sanatının avantajları, zayıf yanları ve zorlukları vardır. Bu nitelikleri göz önünde bulundurarak seçiminizi yapabilirsiniz.

Krav Maga

Silahlı dahil olmak üzere her türlü saldırıya karşı etkili.
En iyi savunma sanatlarıEn iyi savunma sanatlarından biri olarak gösterilen Krav Maga, İsrail özel kuvvetleri tarafından geliştirilen bir dövüş ve savunma sanatıdır. Birçok farklı dövüş sanatı üzerinde yapılan incelemeler sonrasında, bunların işe yarayan kısımları alınarak Krav Maga ortaya çıkarılmıştır. Krav Maga için spor demekten ziyade savunma sanatı demek daha doğru olacaktır. İsraillilerin sokakta her türlü insan ve saldırı türüyle karşılaşabileceklerini göz önüne bulundurarak hazırladıkları bu savunma sanatı gerçekten de hem silahlı saldırılara karşı, hem de yumruk yumruğa saldırılara karşı oldukça başarılıdır.

Aikido

Tamamen savunma üzerine kurulu bir dövüş sanatı.
Dövüş sanatları ile savunma kavramları yan yana geldiğinde akla ilk gelen isimlerden biri Aikido’dur. Aikido, karşı tarafın saldırması durumunda, savunmasında açık vereceği varsayımından hareket eden bir savunma sanatıdır. Bu yüzden, hiç saldırmazsanız hiç açık vermezsiniz anlayışı vardır. Rakibin saldırısı beklemek ve doğru zamanda doğru hamleyi yapmak altın kuralıdır. Aikido’da çok fazla saldırı hamlesi bulunmaz.

Karate

Sokakta karşılaşılabilecek her olasılığa karşı hazırlıklı olmak.
Ülkemizde en çok bilinen dövüş sanatı olan karate, savunma konusunda en iyi dövüş sanatlarından biridir. Karateye bu ününü kazandıran, birçok pratiğe sahip olması nedeniyle bir sokak kavgasında karşılaşabileceğiniz her şeyi antrenmanlarda öğrenebiliyor olmanız. Ayrıca biraz korkak veya pısırık olduğunuzu düşünüyorsanız karate size özgüveninizi kazandırabilecek bir savunma sanatı olabilir.

Jiu Jitsu

Saldırgana zarar vermeden etkisiz hale getirebilmek.
Polislerin saldırganlarla karşı karşıya kaldıkları anları gözünüzün önüne getirdiğinizde vurmak yerine kıskaca almak, etkisiz hale getirmek gibi farklı dövüş teknikleri kullandıklarını görürüz. İşte polislerin yanı sıra koruma ve güvenlik görevlilerinin de kullandığı bu savunma sanatı Jiu Jitsu’dur. Bu dövüş sanatı bu meslek grupları için ideal olsa da diğer insanlar ideal olmayabilir. Güçlü olmalısınız ve yalnızca bir kişiyle karşı karşıya kalmış olmalısınız. Ancak bu noktada yardıma yetişen Brezilya Jiu Jitsu’su adı verilen stil oluyor. Normal Jiu Jitsu’ya diğer dövüş sanatlarından eklemeler yaparak onu bir savunma aracı olarak mükemmelleştiriyor.

Wing Chun (Kung fu)

Güç faktörünün etkisini azaltarak güçsüze avantaj sağlamak.
Kung fu’nun bilindiğini gibi bir çok stili vardır. Bunlardan öne çıkanlardan birisi de Bruce Lee’nin kullandığı Wing Chun stili olmuştur. Geçtiğimiz yıllarda beğeniyle izlenen “Yip Man” isimli filmle daha da popüler hale gelmiştir. Bir kadın tarafından geliştirilen Wing Chun’un temel felsefesi, zayıf olanı güçlüye karşı ayakta tutmaktır. Dolayısıyla kadınlar ve güçsüz olan erkekler için oldukça iyi bir savunma sanatıdır.

Diğer Savunma Sanatları

Burada yer verdiğimiz savunma sanatları buz dağının yalnızca görünen kısmıdır. Araştırıp keşfetmek size kalmış.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın