Sex Pistols

God Save The Queen

70’li yılların ve modern müziğin en popüler gruplarından Sex Pistols, yalnızca üç yıl bir arada kalmışsa da, Punk kültürünü yansıtan farklı tarzı ve başkaldırı ruhuyla, son yılların en çok tartışılan gruplarından biri olmuştur. Sex Pistols’ün bu denli popüler olmasının ve tartışılmasının en önemli sebeplerinden biri de, şüphesiz o dönemde boy gösteren anarşist ve nihilist akımınları, bir anlamda müzik dünyasında  temsil ediyor olmasıydı. Nitekim bu yıllarda yayılmaya başlayan Punk müzik ve kültürünün ilk önemli aktörlerinden biri de Sex Pistols idi. İngiltere‘de Punk hareketinin başlatan ve en önemli isim olarak kabul edilen grup, kurulu düzene ve otoriteye isyanını en açık bir şekilde “god save the queen” isimli parçayla ortaya koymuştur. İngiliz Ulusal Marşı‘yla aynı ismi taşıyan şarkı, kraliçeye ağır eleştirilerde bulunmuş ve o dönemlerde liste başı olmuştur. Şüphesiz kraliçe Birleşik Krallık’ın en önemli simgelerinden biriydi, Sex Pistols’un kraliçeyi seçmesinin temel nedeninin bu olduğu söylenebilir.

God Save The QueenDört single ve bir albüme imza atan Sex Pistols, ilk olarak farklı isimlerle 1972’de Steve Jones, Paul Cook ve Wally Nightingale tarafından 1972 yılında kuruldu. 1974’te Glen Matlock gruba katıldı. Grup nihai şeklini veren gelişmeler ise 1975’te Wally Nightingale’nin ayrılması ve Malcolm McLaren‘in menajer olmasıydı. Birçok kişi grubun başarıya ulaşmasında McLaren’in etkisinin büyük olduğunu ileri sürer. Nitekim grupa nihai ismi “Sex Pistols“ü veren kişi de McLaren’in kendisidir.

Bu gelişmenin bir yıl sonrası 1976’da grubun ilk single’si “Anarchy in the UK“, EMI etiketiyle çıktı. 1977’de Glen Matlock’un gruptan ayrılması üzerine Sid Vicious gruba dahil oldu. Bu süreçte EMI şirketine kamuoyunda büyük bir baskı uygulandı ve şirket Sex Pistols’la olan anlaşmasını bozdu. Kaba bir tabirle Sex Pistols kovulmuştu. Bunun sebebi hiç şüphesiz ki grubun şarkı sözleriydi.

Aynı yıl, grup ikinci singlesi olan “God Save The Queen“i, Virgin Records‘tan çıkardı. Parçanın liste başı olduğu zamanın, İngiltere’de Kraliyet kutlamalarına denk gelmesi manidardı. Bir yandan o dönemin isyanını dile getiren parça, bir yandan da büyük tepkilere yol açıyordu. Grup üyeleri sokakta saldırılara maruz kalıyorlardı…

1977’de, Sex Pistols’un takipçilerine bir diğer armağanı ilk ve tek stüdyo albümleri “Never Mind the Bollocks” oldu. Yapılan eleştiri ve yorumlarda rock müzik tarihininde önemli bir yere sahip olduğu kabul edilen albüm, Rolling Stone dergisi tarafından 2003 yılında yayınlanan “Tüm zamanların en iyi 500 albümü” listesinde 41. sıraya yerleşmeyi başarmıştı. 1978 yılı grup için felaketlerin habercisi olacaktı. Amerika turuna çıkan grup, burada dağılma kararı almıştı. Ardından Sid Vicious’un kız arkadaşı bir otel odasında ölü bulunmuş ve cinayetin baş şüphelisi Sid olmuştu. Bir yıl sonrasında Sid henüz 21 yaşında iken, bir otel odasında aşırı dozdan ölü olarak bulunmuştu.

God save the queen, her fascist regime, they made you a moron, potential h-bomb…

The Great RockN Roll Swindleİlerleyen yıllarda grup üyeleri birbirinden bağımsız çalışmalarına devam etmiş ve bu sırada çeşitli yayın hakları anlaşmazlıklarından dolayı karşı karşıya gelmişlerdi. 1980 yılında Sex Pistols’un kuruluşunu, nasıl hızla yayıldığını ve dağıldığını anlatan belgesel-film “The Great Rock n Rock Swindle” vizyona girdi. 1986’da John Lydon’ın Mclaren’e açtığı davada sona gelinmiş ve McLaren grup’un telif haklarının kontrolünü geri vermek zorunda kalmıştı.

Yaklaşık 10 yıl süren sessizliğin ardından, grup üyeleri “Filthy Lucre” adını verdikleri dünya turnesi için tekrar bir araya geldiler. Turne; Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Japonya, Avustralya‘da 70’den fazla konseri kapsıyordu. Bu konserlerin arasında yer alan Londra konserinde 30.000 kişi önünde “Filthy Lucre Live” isimli albümlerini kayıt ettiler. 2000 yılına gelindiğinde grupla ilgili bir diğer belgesel-film “The Filth and the Fury” vizyona girmiş, bir önceki filmde olduğu gibi bu filmde de grup üyeleri kendileri oynamışlardır.

2000‘li yıllarda çeşitli show, konser gibi çeşitli etkinlikler ve turneler düzenlediler. Bir yandan ABD’de de konserler verirken, öteki yandan ABD’nin Irak’ı işgalini protesto için Irak’ta konser vermek istediler, ancak bürokratik engellerden dolayı konseri gerçekleştiremediler. 2003 yılında, başvuruda bulunmamalarına rağmen rock dünyasının en önemli isimlerinin üye olduğu “Rock and Roll Hall of Fame“ye aday gösterilmiş, ancak kendileri bunu reddetmişlerdir. Üç yıl sonra, bu teklife evet deseler de, seremoniye katılmayı reddetmişlerdir. 2007 ve 2008 yıllarında konserlerine devam etmişler, Rusya’da ilk konserlerini vermişlerdir.

Müzik dünyasının kesinlikle sıradan olmayan bu grubu, ilk kurulduğundan bu yana hep gündemde kalmayı başarmıştır. Görünen o ki, böyle de devam edecek.

Daha Fazla Bilgi

Sex Pistol resmi web sitesi
The Great Rock n Rock Swindle IMDb sayfası
The Filth and the Fury IMDb sayfası

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın