E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Pazar Araştırması

E-ticaretin hacmi her geçen gün daha da artıyor. Doğal olarak pastadan payını almak isteyenlerin sayısı da artmış durumda. Her ne kadar günümüzde e-ticarete başlamak oldukça kolay olsa da ayakta kalmak pek de kolay değil. Peki e-ticaret nasıl yapılır? Sorunun cevabına geçmeden önce e-ticaret kavramınının içeriğini netleştirmek gerekir. Konuya ilişkin ön bilgi edinmek için e-ticaret nedir başlıklı yazımızı okumakla başlayabilirsiniz.

1. E-Ticaret Nasıl Yapılır: Ürünü veya Hizmeti Belirleyin

Ürün ve Hedef Kitle

E-ticarete başlama düşüncesi kafanızda belirdiyse öncelikle “ürün” ve/veya “hedef kitle” belirlemelisiniz. Örneğin sporculara aminoasit ve benzeri takviye ürünler satabilirsiniz. Bu durumda hem ürünü hem de kitleyi belirlemiş olursunuz. Ya da spor yapan kitleyi kendinize hedef edinerek her türlü ihtiyaçlarını karşılamaya yönelebilirsiniz. Bu durumda takviye besinlerin yanı sıra spor giyim ve spor malzemeleri de satabilirsiniz.

2. Pazar Araştırması Yapın

Pazar AraştırmasıUnutmayın ki size oldukça mantıklı görünen fikirlerin ekonomik değeri piyasada ne derece kabul göreceği ile ölçülür. Öte yandan çok mantıksız gibi görünen fikirlerle iyi kazançlar sağlamanız da mümkün olabilir.

Yaşadığım şehrin ücra bir köşesinde etrafı bostanlık olan yol üzerine benzin istasyonu açılmıştı. Benim ve çevremdekilerin ortak düşüncesi benzinliğin kısa sürede kapanacağıydı. Oysa benzinlik inanılmaz iş yapıyordu. Benzinliği kuran kişiyle konuştuğumuzda bir hafta boyunca yoldan geçen araçları saydığını, araç trafiğinin fazla olduğundan bahsetti. Gerçekten de yolun çevresinde herhangi bir yapı olmasa da çok fazla araç trafiği vardı. Aslında çok basit ve mantıklı bir fikri yıllar boyunca hiç kimse uygulamamıştı.

Yukarıda anlattığım olaydan çıkarılacak ders; ufakta olsa ışık gördüğünüz işlerle ilgili pazar araştırması yapmanızdır. Eğer işiniz büyük çaplı olacaksa araştırma şirketlerinden profesyonel yardım almakta fayda var.

Pazar araştırmasında; piyasanın durumu, talep ve arz yapısı, rekabet koşulları, yasal yükümlülükler (vergi gibi), geleceğe ilişkin öngörüler, satış aşaması ve satış sonrası hizmetlere ilişkin kapsamlı araştırma yapılır.

Pazar araştırması sonucunda işi yapıp yapmayacağınıza, yapacaksanız nasıl yapacağınıza karar vermeniz gerekir. Ürünle ilgili boşluk bulduğunuz alanlara yönelebileceğiniz gibi tüketici nabzını ölçerek karşılanamayan talepleri tespit edip o alana da yönelebilirsiniz.

3. Ürünü Test Edin

Ürününüz farklı bir ürün veya hizmetse ilk aşamada yakın çevrenizle paylaşıp yorumlarını almaya çalışın. Daha ziyade internetten alışveriş yapan kişilere yönelmeniz daha doyurucu cevaplar almanızı sağlar. Belki de fikriniz internetten alışveriş yapmayan kişilerin dahi alışkanlıklarını değiştirebilir. Onlara da sormaktan geri kalmayın.

4. E-Ticaretin Hangi Türünü Yapacaksınız?

E-Ticaret sitesi
Örnek e-ticaret sitesi

Aslında satacağınız ürünle e-ticaretin türünü birlikte değerlendirmek gerekir. Anlaşılacağı üzere e-ticaret nasıl yapılır sorusunun tek bir cevabı bulunmamaktadır. Şimdi seçenekleri değerlendirelim.

  1. E-ticaret sitesi kurmak: E-ticaret sitesi kurmak günümüzde oldukça kolaydır. Hazır e-ticaret paketleri ya da e-ticaret yazılımları ile siteyi kolayca kurabilirsiniz. E-ticaret sitesi doğrudan alışveriş sitesi olabileceği gibi özel alışveriş kulübü veya fırsat sitesi de olabilir. Ancak e-ticaret sitesinin tanıtımını yapmak ve tüketici güvenini sağlamak önemli sorunlar olup ciddi bütçe gerektirmektedir.
  2. Pazar yerlerinden satış yapmak: Kendi sitenizi açmaksızın Gittigidiyor, Sahibinden ve n11 gibi pazar yerlerinden satış yapabilirsiniz. Aracı sitenin garantörlük rolü ile diğer alışverişlerinizden aldığınız olumlu yorumlardan dolayı tüketicinin güven sorunu büyük oranda ortadan kalkmaktadır. Ancak aracı site satış bedeli üzerinden komisyon aldığı için kazanç düşmektedir.
  3. Sosyal medyadan satış yapmak: Son günlerde özellikle kadınlara yönelik olarak Instagram hesapları üzerinden satış yapılmaktadır. Sosyal medyada ürünlere ilişkin görseller paylaşılıyor ve siparişler whatsapp’tan alınıyor. Ödeme ise kapıda ödeme yöntemiyle gerçekleştiriliyor. Böylece tüketiciler ürünü teslim alırken kontrol edip herhangi bir sorun olmadığına kanaat getirirse ödeme yapıyor. Güven sorunu aşılmış oluyor. Ayrıca sosyal medyanın interaktif yapısı nedeniyle satış öncesi diğer tüketicilerinin yorumlarını görebiliyor. Pek tabi bu yöntemle her ürünün satışı mümkün görünmüyor.

5. Bütçenizi Belirleyin

Eğer e-ticaret yapmaya karar verdiyseniz bütçenizi belirleyin. Bir önceki adımdaki yöntemlerden olan e-ticaret sitesi kurma seçeneği diğerlerine göre daha maliyetli olacaktır. Ayrıca stoklu veya stoksuz satış yapacak olmanız da maliyetlerinizi doğrudan etkileyecek unsurlardandır.

6. E-Ticaret Sitenizi Kurun

Bu adıma geldiğinizde hangi ürünü, kime, hangi şekilde satacağınıza karar vermiş olmanız gerekir. Eğer e-ticaret sitesi kurmak fikri öne çıktıysa yine vermeniz gereken kararlar vardır.

Stoklu e-ticaret

Eğer kendi işletmenizin ürünlerinin satışını yapacaksanız doğal olarak stoklu e-ticaret yapacaksınız. Bu durumda ulaşımı kolay ve yeterli deponuz olmalı ve stok takibini iyi yapmalısınız. Elbette e-ticaret paketleri ile stok takibini yapmanız mümkün. Öte yandan ürünlerin kargoya teslimini de hızlı şekilde gerçekleştirmelisiniz.

Stoksuz e-ticaret

Stoksuz e-ticaretPiyasadan temin ettiğiniz ürünlerin satışını yapacaksanız stoksuz e-ticaret yapabilirsiniz. Böylece depo sorunundan kurtulmuş olursunuz. Günümüzde pek çok tedarikçi firmanın ürünlerini internet üzerinden görüntüleyerek istediğiniz ürünlerin satışını yapmanız mümkün. Tedarikçi firma sizin adınıza ürününüzü kargoya verdiğinden kargo sorununu da çözmüş oluyorsunuz. XML entegrasyonu adı verilen teknoloji ile ürünleri otomatik olarak sitenize çekebiliyorsunuz. Ancak aynı ürünleri satan pek çok e-ticaret sitesi olduğu için bir şekilde öne çıkmanız gerekecek. Stoklu e-ticaretteki gibi özgün ürünler bulup pazarlama şansınız bulunmuyor.

7. Reklam ve Sosyal Medya Çalışmaları Yapın

Potansiyel müşterilerinize ulaşmak için reklam ve sosyal medya çalışmaları yapın. Ürününüzle ilgili diğer sitelere reklam verebileceğiniz gibi Google Adwords üzerinden seçtiğiniz kelimeler arandığında reklamınız Google’de de çıkabilir. Aynı sistem üzerinden reklam yayınlayan diğer sitelerde de reklamınızın görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

8. SEO’ya Çok Önem Verin

SEOİyi bir e-ticaret sitesi elbette iyi tasarıma ve altyapıya sahip olmalıdır. Ancak en önemlisi SEO’dur. SEO, arama motoru optimizasyonunu ifade eder. Daha net bir ifade ile arama motorlarında (google, yandex) yapılan sorgulamalarda daha üst sıralarda yer almak üzere yapılan içerik ve backlink gibi çalışmalardır. Kendinizi düşünün: Google’dan arama yaptığınızda genellikle ilk sıralardaki siteleri ziyaret etmiyor musunuz? Kaç kez 5. veya 6. sayfaya kadar gittiniz?

9. Kolay Vazgeçmeyin

Başarıya ulaşanların büyük kısmı çok çalışarak ve inat ederek mutlu sona ulaşmışlardır. Sınırları koruyarak çok çalışın ve vazgeçmeyin. Başarıya ulaşmak için vazgeçmeden çalışmak gerekir. Aynı şey internette de geçerlidir. İnsanlara ulaşmak ve güven duygusu oluşturmak kolay olmayacaktır.

10. Müşteri İlişkilerine Önem Verin: Sadakati Yükseltin

Satış yapmaya başladıktan sonra müşteri memnuniyeti çok önemlidir. Özellikle ilk satışlardan sonra ürünleriniz müşterilerinize ulaştıktan sonra arayıp herhangi bir sorun olup olmadığını teyit edin. İade konusunda zorluk çıkarmayın. Böylece müşteriler memnun kalacak ve bilecektir ki herhangi bir sorunda muhatap bulabilecektir. Unutmayın başta sözlükler olmak üzere sosyal medyada hakkınızda yazılacak olumlu yorumların katkısı inanılmazdır.

E-ticaret nasıl yapılır kısaca anlatmaya çalıştık. E-ticaret maceranızda başarılar!

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın