Salvia Divinorum Nedir?

Salvia divinorum

Salvia Divinorum, ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasından (Kâhin Adaçayı, ateşçiçeği olarak da bilinir) beyni ve ruh halini etkileyen bir bitkidir. Bitkinin ayrıştırıcı etkisi vardır ve çeşitli sanrılara ve halisünasyonlara neden olabilir. Bu bitki karanlık ve nemli ortamlarda yetiştiğinden sürekli bulutlu olan tropik ormanlar, bitkinin doğal yetişme alanıdır. Oaxaca, Mexico’daki Sierra Mazateca bölgesi bunun bir örneğidir. Salvia Divinorum yaklaşık bir metre boyundadır, delikli kare şeklinde bir gövdesi, geniş yaprakları vardır ve durumsal olarak da mor çanak yapraklarında beyaz çiçekler bulunabilir.

Salvia divinorumBitkibilimciler doğal bitkiler üretimlerini istem dışı gerçekleştirdiklerinden ve nadir olarak canlı tohum ürettiklerinden Salvia Divinorum’un bir kültür bitkisi mi yoksa melez bir bitki mi olduğuna karar verememişlerdir.

Kullanım Alanları

Maria Sabina
Mazatec şamanlarından Maria Sabina

Salvia Divinorum nedir? Salvia Divinorum uzun süre devam eden bir gelenek olarak Mazatec şamanları tarafından dini amaçla kullanılmıştır. Mazatec şamanları, ruhsal iyileşme seansları boyunca bilinçlilik hali süresince öngörülü ve önsezili olabilmek için bu bitkiyi kullanmıştır. Bitkinin birçok yerel ismi vardır ve bu isimler, Mazatec inancına göre bu bitkinin Bakire Meryem’in vücut bulmuş hali olmasına inanılmasından ileri gelir; ritüellerdeki kullanımı da bu ilişkiyi destekler. İçindeki psiko-aktif bileşik Salvinorin-A (güçlü bir K-opioid ve D2 alıcı etkisi) diye bilinen yapısal olarak eşsiz bir “diterpenoid”’tir. Salvia divinorum, k-opioid etkisi ile genellikle düşük zehirleyici özelliktedir ve bağımlılık potansiyeli de düşüktür.

Medyadaki haberler genellikle Salvia Divinorum’un yasal durumuyla alakalı endişeleri dile getirir niteliktedir; bazen de bu bitkinin LSD ve diğer beyni ve ruh halini etkileyen maddelerle kıyaslaması yapılır. Ebeveynler de Salvia’nın gençler tarafından kullanılmasıyla ilgili endişelerini dile getirmişlerdir. Bu bitkinin kullanılışını gösteren YouTube videolarının çoğalması da bu endişelerin merkezindedir. Brett Chidester’ın olay yaratan intiharı, medyanın büyük ölçüde ilgisini toplamıştır.

Salvia Divinorum Yasal Mı?

Salvia divinorum, Amerika’nın birçok eyaletinde ve çoğu ülkede yasaldır. Fakat yasaklanması yönünde bazı çağrılar yapılmıştır. Bu bitki Amerika federal uyuşturucu kuralları dâhilinde henüz yasaklanmasa da, ülkenin bazı eyaletlerinde bu bitkinin kullanımının suç olarak görüleceği yasalar yapılmıştır. Bazıları devletin bu konuda çıkardığı kanun tekliflerinin başarısız olduğunu ve kanuna dönüştürülmediğini öne sürdü (kanun önerisi oylamada kaybediyor ya da komite işlemlerinde çeşitli aşamalar sırasında ölüyor). Kullanılışının yasaklandığı birkaç eyalet ve ülkede henüz Salvia karşıtı kanunları ihlal edenlerle ilgili çok fazla dava olmamıştır.

Bir Cevap Yazın