Türkiye’de E-Ticaret

E-Ticaret Hacmi

Türkiye’de e-ticaret, 1998’den sonra bazı büyük alışveriş merkezlerinin internet üzerinde satış mağazaları açmasıyla başlamıştır. Aynı yıllarda kurumlara ve bireysel girişimcilere elektronik dükkan (e-dükkan) kiralayan servis sağlayıcılar ortaya çıkmaya başlamıştır. Basın ve bankacılık alanlarında, öncü konumda olan bazı kuruluşlar, e-ticaret alanında da yatırımlarını (2000’lerin başlarında) hızlandırmışlardır.

Türkiye’de e-ticaret çalışmalarının tarihçesi 1997’ye dayanmaktadır. Yirmi yıla yaklaşan çalışmaların neticesinde 6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ile e-ticarete ilişkin yasal düzenleme 2015 yılı itibarıyla yürürlüğe girmiştir. Söz konusu kanunun 2. maddesinde kanunun uygulanması bakımından e-ticaretin tanımı, “fiziki olarak karşı karşıya gelmeksizin, elektronik ortamda gerçekleştirilen çevrim içi iktisadi ve ticari her türlü faaliyet” şeklinde yapılmıştır. Öte yandan kanunun uygulanması ve elektronik ticaretin gelişimiyle ilgili her türlü tedbiri almaya ve denetimi yapmaya Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkili kılınmıştır.

TÜİK verilerine göre 2016 yılının Nisan ayı itibarıyla internet abonesi sayısı 46 milyonu aşmıştır. BKM’ye göre 2015 yılında internetten yapılan kartlı ödeme işlemi tutarı toplam 55 milyar 284 milyon TL’ye ulaşmıştır. Yine BKM’ye göre 2023 yılında e-ticaret hacminin 350 milyar liraya ulaşılacağı tahmin edilmektedir.

E-Ticaret Hacmi

TÜİK tarafından her yıl yayınlanan Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırmasına göre internet üzerinden kişisel kullanım amacıyla mal veya hizmet siparişi verme ya da satın alma oranı 2015 yılında%33,1‘dur. Buna göre her üç kişiden biri internetten alışveriş yapmaktadır. İnternet üzerinden alışveriş yapanların en çok satın aldığı ürün kategorisi %57,4 ile giyim ve spor malzemeleri.

İnternetten Hangi Ürünleri Alıyoruz?

İnternetten ne alıyoruz

Yurt Dışından Türkiye’de E-Ticarete Yapılan Yatırımlar

Rakamlara bakıldığında 80 milyona yaklaşan nüfusun yarısının 30 yaşından genç olması ve nüfusun %55,9’unun internet kullanması Türkiye’nin e-ticaret açısından zengin bir pazar kılmaktadır. Türkiye pazarının potansiyeli bir yandan yerli girişimciyi bu alanda yatırım yapmaya teşvik ederken diğer yandan elektronik ticaret ekosisteminin küresel dev oyucuları açısından Türkiye’yi yatırım yapılır bir pazar haline dönüştürmüştür.

Bu küresel dev oyunculara örnek olarak www.yemeksepeti.com internet sitesine 44 milyon Amerikan Doları yatırım yaparak ortak olan Amerikalı risk sermayesi fonu General Atlantic, www.markafoni.com adlı internet sitesine 68 milyon Amerikan Doları yatırım yapan elektronik ticaret ve yatırım devi Güney Afrikalı Naspers, 200 Milyon Doların üzerindeki şirket değerlemesi ile www.gittigidiyor.com‘da payım %93’e yükselten dünyanın en büyük elektronik ticaret şirketi eBay, www.ciceksepeti.com‘a azınlık hissedarı olarak yatırım yapan dünyanın kendi alanında lider elektronik ticaret şirketi Amazonwww.trendyol.com isimli çevrimiçi alışveriş sitesine 26 milyon Amerikan Doları ile yatırım yapan dünyanın en saygın risk sermayesi şirketlerinden olan Kleiner Perkins Caufıeld & Byers and Tiger Global Management, Orta doğu ve Kuzey Afrika piyasasındaki en hızlı büyüyen ve 40 Milyondan fazla aktif kullanıcısı olan çevrimiçi oyun şirketi Peak Games’e yatırım yapan risk sermayesi şirketleri Hummingbird Ventures and Earlybird Venture Capital sayılabilir.*

Kaynakça
* Bankalar Arası Kart Merkezi (BKM)
* S. ÖZDEMİR, Elektronik Ticaretin Vergilendirilmesi
* TÜİK

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın