Çocuğa Okumayı Sevdirmek

Çocuğa Okumayı Sevdirmek

Çocuğa okumayı sevdirmek, benim yaz tatilinde evde çalışma planımın önemli bir kısmını oluşturuyor. Kesinlikle inanıyorum ki yaz aylarında okuma alışkanlığı sadece çocuklar için değil, herkes için çok yararlıdır. Sadece çocukların değil, annelerin de aklını etkin kılar, etkin bir akıl da evde çalışan bir annelerin en büyük korkusu olan sıkıntıyı uzaklaştırır. Aslında ben, çocuklarımı onlar henüz okumayı öğrenmemişken kelimesiz ya da sesli kitaplarla “okuyor” duruma getirmeye başlamıştım bile.

Fakat çocuğa okuma alışkanlığı kazandırmak o kadar da kolay olmuyor. Eğer ki çocuğunuz okumaya isteksiz bir çocuk ise bütün bir yaz boyunca, eline bir kitap alması için boş yere dırdır etmeniz, işin asıl amacını yok eder. Yani, dırdırcı bir tip olmayın ve şu yöntemleri uygulayarak çocuğunuzu okumaya özendirin:

Çocuğa Okumayı Sevdirmek

1. İyi örnek olun.

Okuma sadece rahatlama ve bir şeyler öğrenme değildir. Aynı zamanda iyi bir örnek olmanızı sağlar. Eğer çocuklarınız sizin okumaya zaman ayırdığınızı görürlerse, size katılmaya mecbur hissederler ve okumaya bir kez başladıklarında sizin okumadığınız zamanlarda bile okumaları daha da kolaylaşacaktır. Eğer çocuğa okumayı sevdirmek istiyorsanız önce kendinizden başlayın.

2. Bırakın çocuklar istediklerini okusun.

Okumaya zaten pek ilgili olmayan çocuklar için, beğenmedikleri bir kitabı okumaya zorlamak onların isteklerini daha da azaltacaktır. Eğer çocuğunuzun yaz için ödevi varsa, genellikle okuma ödevi de vardır ve bu durumda ona fazladan iş yüklemeye gerek yoktur. Kendi sevdiğiniz kitaplardan çocuğunuza bahsetmek özendirici olabilir ancak aşırıya kaçmak çocuğu kitap okumaktan daha da soğutabilir.

Şunu da belirtmek gerekir ki; çocuklar kitap seçme konusunda biraz yardıma ihtiyaç duyabilirler. Onları kitaplar için arkadaşlarıyla veya kütüphane görevlileriyle konuşmaya teşvik edin. Çocukları kütüphaneye götürün ve onlara kendi ilgilerine uygun olarak çeşitli kitaplar gösterin. Ancak çocuğa okumayı sevdirmek uğruna asla baskı uygulamayın.

3. Sıradan kitapların dışına çıkın.

Eğer çocuklar kendi kitaplarını seçiyorlarsa büyük olasılıkla ciltli kitapların dışına çıkıyorsunuz demektir. Grafik romanlar, dergiler, çizgi romanlar ve kelimesiz hikaye kitapları da çocukların ilgisini çeker. Bazı çocuklar ise klasik kitapların kağıt ve mürekkebinin dışına çıkmak isterler. Bu durumda sesli kitaplar faydalı olacaktır.

4. Okuma kamplarına katılın.

Eğer yaşadığınız bölgede okuma kampları veya okuma programları varsa bu tür organizasyonlara katılabilirsiniz. Okuma esasen yalnız başına yapılan bir eylemdir fakat anne ile çocuğun ortak okumalar yapması olumludur. Okuma kampları çocuklar için daha sosyal ve rekabetçi bir sistem sağlayabilir.

5. Kendinize meydan okuyun.

Arkadaşlar ile ya da akrabalar ile küçük bir rekabet sistemi kurarsanız daha çok okumak için onlardan ilham alırsınız. En isteksiz okuyucular bile diğer okuyucuların ne kadar okuduğunu kontrol edip daha çok okuma yapmak için çalışabilirler. Çocuklar da olumlu rekabet ortamından fayda sağlayabilirler.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın