Çocuklar Neden Arkadaşsız Kalır?

Çocuklar neden arkadaşsız kalır?

Birçok aile, çocuklarının arkadaş edinme konusunda sorunları olduğundan yakınmaktadır. Peki çocuklar neden arkadaşsız kalır? Çocukların arkadaş bulmakta zorlanmalarının birçok sebebi olabilir. Eğer yeni bir semte taşındıysanız, normal olarak ilk başlarda çocuğunuz sorun yaşayacaktır. Ancak kimi zaman yer ve mekan gözetmeden çocukların arkadaş sıkıntısı yaşadığı görülebilmektedir. Aşırı utangaçlık, kendine güvenin olmaması, yüksek zeka, zayıf sosyal beceriler, arkadaş grubuyla çocuk arasındaki farklılıklar ve öğrenme özürlülükleri gibi öne çıkan etkenler çocukların arkadaşsız kalmasındaki temel sorunlardandır. Çocuğunuzdaki sorunun ciddi olduğunu düşünüyorsanız konuda uzman birileriyle (psikolog veya terapist) görüşmeniz en doğru olan adımdır. Bu yazımızda yukarıdaki saydığımız sorunları ve bu sorunların çözümüne katkı sağlayacak bazı faktörleri inceleyeceğiz.

Aşırı utangaçlık ve Kendine güvensizlik

Çocuklar neden arkadaşsız kalır?
Fotoğraf: russteaches

Bir çocuğun utangaçlık göstermesi çok anormal karşılanmaz. Genellikle, utangaç davranan çocuklar bile bir süre sonra bulundukları ortama ısınmaktadırlar. Ancak bazı çocuklar aşırı utangaçlıkları nedeniyle daha büyük sorunlar yaşamaktadırlar. Bu konuda ailenin yapabileceği ilk şey çocuğun öğretmeniyle görüşmektir. Sosyalleşme konusunda oldukça önemli bir yeri olan okullar, sorunun çözümünde büyük fayda sağlayabilmektedir. Öğretmenin bu konuda yapabileceği şey, utangaç çocuğu baskı boyutuna vardırmadan aktif katılıma davet etmek ve katıldığı zamanlarda onu övmek ve tekrar katılmaya cesaretlendirmektir. Bunun yanı sıra sizde evinizde çocuğu olan dost ailelerle bir araya gelebilirsiniz.

Yüksek zeka ve Sosyal beceri sorunları

Yüksek zekalı çocuklar da arkadaş edinmede sorun yaşayabilmektedir. Özellikle, kullandıkları dilin kendi yaş grubundaki çocuklara ağır ve karmaşık gelmesi temel sorunlardandır. Bu durumda çevrenizden veya çocuğunuzun okulundan diğer bir zeki çocukla arasının yapılması en mantıklı çözümlerden biri olabilir. Ayrıca ortaya çıkabilecek sosyal beceri sorunlarının çözümünde onlara yardımcı olmak gerekir. Sosyal becerileri kazanmasında yardımcı olunmalıdır. Örneğin başka çocukları dikkatli dinlemesi ve onlara uygun bir dille cevap yeteneği kazandırılabilir. Paylaşma ve ortaklaşa bir şeyler yapma konusunda ona bilinç kazandırılabilir.

Arkadaş grubuyla arasında belirgin farklılık olan çocuklar

Bazı çocuklar dış görünümü, dili, rengi, memleketi vb nedenlerle diğer çocuklar tarafından dışlanabilmektedir. Özürlü çocuklar, diğerlerine göre farklı bir şiveyle konuşan çocuklar, diğer çocukların sevdiği şeyleri sevmeyen veya bilmeyen çocuklar, büyük sıkıntı yaşayabilmektedir. Bu gibi nedenlerle dışlanan çocuklara en iyi arkadaş hassas çocuklardır. Bilindiği gibi daha küçük yaşlardan itibaren duygusal, hassas ve çok iyi niyetli olan çocuklar vardır. Bu tür çocuklar, dışlanan çocuklara sahip çıkmaya çalışırlar. Çocuğunuza bu tür arkadaşlar bulmanız iyi bir yol olabilir.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın