Dünyaca Ünlü Futbolcular

Maradona

Dünyanın en ünlü ve en sevilen spor dallarından biri olan futbola ayrı bir güzellik katan özel oyuncular vardır. Farklı oyun stilleri, şık futbolları, üstün yetenekleri olan futbolcuları izlemek, keyif verir. Bu futbolculardan bazıları futbola yeni stiller, yeni hareketler kazandırmışlardır. 100kasa.com olarak sizler için hazırladığımız bu listede dünyaca ünlü futbolcular yer alıyor. Muhtemelen gözümüzden kaçan birçok futbolcu olmuştur.

Listeye eklenmesini istediğin isimler için lütfen yazımıza yorum bırakın.

PelePele: Hepimizin yakından tanıdığı bu isim, bütün zamanların en iyi futbolcularından biri olarak gösterilir. Çoğuna göreyse en iyisidir. Pele’nin gerçek adı Edson Arantes do Nascimento‘dur. 1999’da IFFHS tarafından yüzyılın futbolcusu seçilen Pele, profesyonel futbol kariyeri boyunca 1281 gole imza atmıştır. Halen dünyanın en çok gol atan futbolcusu unvanını elinde tutmaktadır. Kariyerindeki başarıları ve ülkesinde futbolun gelişimine sağladığı katkılardan dolayı, Brezilya’da bir halk kahramanı olarak kabul edilir. 15 yaşında profesyonel futbol hayatına başlamış, 16 yaşında milli takıma çağrılmış, 17 yaşında ise ilk dünya kupasını kazanmıştır.

Maradona

Maradona: Futbol denildiğinde akla ilk gelen isimlerden biri de Maradona‘dır. Mükemmel futbol yeteneğiyle herkesi büyüleyen Maradona, 1986’da tabir yerindeyse tek başına ülkesine Dünya Kupasını kazandırmıştır. Ancak o turnuvanın çeyrek final maçında İngiltere’ye eliyle attığı gol, günümüzde halen konuşulmaktadır. Futbol kariyerinin büyük bölümü geçirdiği Napoli’yi neredeyse tek başına şampiyon yaptığına inanılır. Toplamda iki kez İtalya şampiyonluğunu yaşayan Napoli, her iki kupayı da Maradona döneminde almıştır. 1994’te doping kullanıldığı anlaşılınca futbol kariyeri sona ermiştir. Sürekli kokain skandallarıyla da gündeme gelen Maradona için dünyanın en ünlü futbolcusu diyebiliriz.

George Best: Manchester United’in efsanevi #7 numaralarından biri olan George Best, birçok kişi tarafından Maradona ve Pele’nin önünde, dünyanın en iyi futbolcusu olarak gösterilir. Rakiplerin korkulu rüyası olan George’yi durdurmak çok güçtü. Henüz 22 yaşındayken Manchester United ile Şampiyonlar Ligi kupasını kazanmış ve aynı yıl Avrupa’nın en iyi oyuncusu seçilmiştir. Alkole olan tutkusu futbol kariyerini olumsuz etkilemiş ve 2005 yılında 59 yaşındayken ölümüne yol açmıştır. Soyadı “en iyi” anlamına gelen George Best için, memleketi Kuzey İrlanda’da şöyle bir söz vardır: “Maradona iyidir, Pele daha iyidir, George Best’tir.”

Lev YashinLev Yashin: Otoriteler tarafından dünyanın gelmiş geçmiş en iyi kalecisi olarak gösterilen Lev Yashin, günümüz kalecilik anlayışının mimarlarından biridir. IFFHS tarafından 20. yüzyılın en iyi kalecisi seçilmiştir. Avrupa’nın en iyi oyuncusu olarak seçilen tek kaleci olan Lev Yashin, bunların dışında onlarca başarıya daha imza atmıştır. Mükemmel refleksleri, atletik vücudu, çok iyi yer tutması ve kaleciliğe getirdiği yeni anlayış Lev Yaşin’e başarısını getiren etkenlerdir. Futbol kariyeri boyunca yaklaşık 150 penaltı kurtararak kırılması güç bir rekora imza atmıştır.

Johan Cruyf: IFFHS tarafından 20. yüzyılın en iyi ikinci oyuncusu seçilen Johan Cruyf, üç kez Avrupa’da yılın oyuncusu seçilen üç isimden biridir. Cruyf, “total futbol” isimli oyun stratejisiyle adeta bütünlemiş bir isimdir. Bu futbol taktiğinde herhangi bir neden mevkisini terk eden futbolcunun yerini bir diğeri alır. Buna göre futbolcular, oyun içinde hem forvet hem orta saha hem de defans olarak görev yapıyorlardı. Bilekleri çok iyi kullanmasının yanı sıra inanılmaz bir top sürme kabiliyetine sahiptir. Ayrıca “Cruyf Dönüşü” olarak bilinen ve günümüzde birçok futbolcunun yaptığı bilek hareketi Cruyf’a aittir.

Franz Beckenbauer: Zarif futbolu, lider ruhu ve Avusturya imparatoru Franz ile aynı ismi taşıdığı için “İmparator” lakabı takılan Alman futbolcu Beckenbauer, futbol kariyeri boyunca 500’den fazla gole imza atmıştır. IFFHS tarafından yüzyılın en iyi üçüncü oyuncusu seçilmiştir. Bunun dışında Avrupa’da iki kez yılın futbolcusu seçilmiş, Bayern Münih’in altın yıllarında üst üste üç kez Şampiyonlar Ligi kupasını kaldırmıştır. Jübilesini yaptıktan sonra futbolla aktif olarak ilgilenmeye devam eden Beckenbauer, günümüzde dünya ve Alman futbolu üzerinde etkili olan bir isimdir.

Michel Platini: Günümüzde UEFA Başkanlığını yürüten Platini, futbol tarihinin en yetenekli isimlerinden biridir. Orta saha olarak görev yapmasına rağmen birçok gole imza atmış. Avrupa’da üç kez yılın oyuncusunu onuruna erişen üç futbolcudan biridir. Adam eksiltme konusunda çok yetenekli olan Platini, aynı zamanda gelmiş geçmiş en iyi frikik ustalarından biri olarak gösterilmektedir. Döneminin en önemli futbolcusu kabul edilmesinin yanı sıra Fransa futbol tarihinin en iyi oyuncusu olarak kabul edilmektedir. IFFHS tarafından açıklanan listede 20. yüzyılın en iyi yedinci futbolcusu olarak gösterilmiştir.

Marco van Basten: Geçirdiği ağır sakatlık yüzünden henüz 30 yaşındayken futbolu bırakmak zorunda kalan Marco van Basten, futbol tarihinin gördüğü en iyi forvetlerden biridir. Taktik bilinci, isabetli vuruşları ve birbirinden güzel voleleriyle tanınmıştır. Avrupa üç kez yılın futbolcusu ödülüne layık görülen Basten, bir kez de Dünyanın en iyi oyuncusu ödülünü almıştır. 2004 yılında Almanya’da yapılan bir ankette, Johan Cruyf ile birlikte Almanya’nın en önemli 100 ismi arasına girmiştir.

Zidane: Son yıllarda yetişen en büyük yeteneklerden biri olan Zidane, 1998’de Dünya Şampiyonluğu 2000’de ise Avrupa Şampiyonluğu yaşayan efsane Fransa milli takımının en önemli oyuncusuydu. Cezayir asıllı bir ailenin çocuğu olarak Fransa’nın Marsilya şehrinde dünyaya gelmişti. Futbol yetenekleri çok üst seviyede bir oyuncu Zizou lakabıyla tanınmaktaydı. Zidane futbol hayatına başlayana kadar Fransa futbol tarihinin şüphesiz en iyi futbolcu olarak gösterilen Platini’nin tahtı sallantıya girmişti. Oynadığı futbolla 90’ların en iyisi olarak gösterilen Zidane, bir kez Avrupa’nın en iyi oyuncusu, üç kez ise dünyanın en iyi futbolcusu seçilmiştir.

Ronaldo: Başı sürekli aksiliklerle meşgul olan Ronaldo, kimilerine göre futbol tarihinin en iyisi olabilecek kapasiteye sahipti. Ancak şartlar buna elvermemişti. Ronaldo oldukça ağır sakatlıklar geçirse de çok büyük başarılara imza atmıştır. Ki, Zidane ile birlikte 90’ların sonu ve 2000’lerin ilk yıllarının en iyi oyuncusu olarak gösterilmiştir. Üç kez Dünyanın en iyi oyuncusu ödülünün yanı sıra, iki kez de Avrupa’nın en iyi oyuncusu ödülünü almıştır. Güçlü fiziği, hızı ve inanılmaz enerjisiyle marke etmesi en zor oyunculardan biri olan Ronaldo, hiçbir defans oyuncusunun marke etmek istemeyeceği bir isimdi.

David Beckham: Manchester United’in dünya futboluna kazandırdığı #7 numaralardan olan David Beckham, 90’ların ve 2000’lilerin en yetenekli futbolcularından biri olmasının yanı sıra en popüler futbolcularından biridir aynı zamanda. Son yıllarda, ticari zekası, sempatisi ve dış görünümüyle futboldan kazandığının çok daha fazlasını reklamlardan elde ederek dünyanın en çok kazanan futbolcularından biri olmuştur. Kariyerinde sekiz lig şampiyonluğu yaşayan Beckham, bir de kez Şampiyonlar Ligi kupasını kaldırmıştır. Manchester United’te oynadığı yıllarda iki kez Avrupa’nın en iyi oyuncusu ödülüne layık görülmüştür.

Roberto Carlos: Son yıllarda yetişmiş en yetenekli sol bekin Roberto Carlos olduğu söylenebilir. İnanılmaz hızıyla 100 metreyi 10.6 saniyede koşabilen Carlos’un sert frikikleri de oldukça meşhurdur. Bazen saatte 170 km hıza ulaşan şutlarını kalecilerinin görmesi neredeyse imkansızdır. Futbol hayatının en büyük ve en parlak kısmını Real Madrid’te geçirmiştir. Toplam 11 yıl oynadığı İspanya liginde altı kez lig şampiyonluğu, üç kez de Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu yaşamıştır. Diğer büyük futbolcular gibi Carlos da milli takım formasıyla çeşitli başarılara imza atmıştır. Brezilya’nın, 2002 Dünya kupası şampiyonluğunda ve 1998 Dünya kupası ikinciliğinde büyük katkı sağlamıştır.

Hagi: Birçok futbol otoritesine göre Türkiye’ye gelmiş en başarılı yabancı oyuncu Hagi‘dir. Romanya’nın gelmiş geçmiş en iyi oyuncusu seçilen Hagi, Galatasaray’da geçirdiği yıllarda dört lig şampiyonluğu, bir UEFA kupası şampiyonluğu yaşamıştır. Başarıya ulaşan futbol takımları elbette güzel bir kadroya sahiptir, ancak genel olarak bu kadronun saklı bir yıldızı vardır. İşte o Galatasaray’ın yıldızı, 10 numaralı formasıyla efsaneleşen Hagi’ydi. Kariyerinde çok büyük başarılara imza atan Hagi, Barcelona ve Real Madrid gibi büyük kulüplerin formasını da giymiştir. Top kontrolü, adam eksiltme özelliği, frikikleri ve uzaktan attığı gollerle Hagi, 80’lerin ve 90’ların en iyi orta saha oyuncularından biri olarak kabul edilmektedir.

Gordon Banks: İngiltere’nin efsanevi kalecilerinden Gordon Banks, IFFHS tarafından Lev Yashin’in ardından yüzyılın en iyi ikincisi kalecisi seçilmiştir. Kariyeri boyunca birçok başarıya imza atmış bunu bir de Dünyas Kupası (1966) ile süslemiştir.

MessiMessi: 2000’li yılların sonlarında yıldızı parlayan Messi, günümüz futbolunda dünyanın en iyisi olarak gösterilmektedir. Arjantinli yıldız, Maradona’ya benzeyen futbol stiliyle ileri ki yıllarda da hatırlanacak gibi görünüyor. Hızı, gücü, çalışkanlığı, bilekleri, tekniği, adam eksiltmedeki başarısı ve golcü özelliği öne çıkan özellikleridir. Günümüzde Avrupa’nın en iyi takımı olarak gösterilen Barcelona’da futbol kariyerine devam eden Messi, takımın en önemli oyuncusu diyebiliriz. Henüz 24 yaşında iki kez dünyanın en iyi futbolcusu seçilmiştir. Toplamda ise beş kez dünyanın en iyi futbolcusu (FIFA Ballon d’Or Ödülü)  seçilmiştir. Bu alanda rekor Messi’ye aittir.

Cristiano RonaldoCristiano Ronaldo: 92 milyon euroluk rekor transfer bedeliyle Manchester’dan Real Madrid’e transfer olan Cristiano Ronaldo, Messi’yle birlikte günümüzün en iyi oyuncularından biri olarak kabul edilmektedir. Halen aralarında kıyasıya bir mücadele olsa da, son yıllarda genel görüş Messi’nin bir adım daha önde olduğudur. Portekiz milli takım formasıyla 2004’te Avrupa Şampiyonluğu yaşamış, klüp kariyerinde iki kez Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu, birçok kez lig şampiyonluğu yaşamıştır. Toplamda üç kez FIFA Ballon d’Or ödülünü alarak en iyi futbolcu seçilmiştir.

Dünyaca ünlü diğer futbolculardan bazıları:

 • Bergkamp
 • Neymar
 • Gareth Bale
 • Rooney
 • Hakan Şükür
 • Mesut Özil
 • Roberto Baggio
 • Paolo Di Canio
 • Alfredo Di Stefano
 • Eric Cantona
 • Schmeichel
 • Robbie Fowler
 • Paul Gascoigne
 • Pablo Aimar
 • Xavi
 • Lothar Matthäus
 • Zola
 • Batistuta
 • Ali Daei
 • Buffon
 • Petr Cech
 • Deschamps
 • Figo
 • Raul
 • Gerrard
 • Oliver Kahn
 • Thiery Henry
 • Klinsman
 • Lampard
 • Michael Owen
 • Pires
 • Rivaldo
 • Romario
 • Van Nistelrooy
 • Ryan Giggs
 • Roy Keane
 • Maldini
 • Fabien Barthez
 • Iniesta

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın