Rasta

Rasta

Rasta terimi, kökensel olarak fakir ve işçi sınıfın siyahi üyeleri arasında başlayan ve 1930’larda Jamaika’da ortaya çıkan Rastafarian Hareketi’nin kısaltılmışıdır. Rasta, hem bir hayat felsefesi, hem de bir dindir. Dinin merkezinde Etiyopya’nın son imparatoru Haile Selassie I bulunmaktadır. Rasta’da Sellassie ‘Jah’ yani Tanrı olarak kabul edilir. ‘Jah’ terimi, Kral James’in İncil’inde 68:4 mezmurlarında kullanılan ‘Jehovah’ isminin kısaltılmışıdır:

“Tanrıya şarkı söyle, O’nun adına övgüde bulunan şarkılar: JAH ismiyle, göğü yöneteni yücelt ve onun önünde sevin.”

Rasta’da Jah, Kutsal Üçlemenin bir parçası olarak kabul edilir ve onun Mesih olarak döneceğine inanılır.

Rasta
Fotoğraf: Rod Waddington

Rastafari terimi bir onur terimi ve bir ismin birleşiminden oluşur. ‘Ras’ şef demektir ve ‘Tafari’ ise Haile Selassie I’in taç giyme töreninde kullanılan ilk ismidir. Kimileri tarafından Rastafarianizm yalnızca siyasi bir hareket olarak görülür ve bu da inançlı Rastafarianlar için kırıcı bir durumdur.

Rastafarian hareketi, bazı önemli Jamaikalı Rasta’ların sosyal ve politik emelleri doğrultusunda zaman içinde güç ve popülerlik kazanmıştır. Rasta inançlı birçok insan tarafından bir peygamber olarak görülmüş gazeteci ve organizatör Marcus Garvey, kültürel ve politik birikimini Rasta inancı içerisinde yeni bir dünya görüşü yaratmak amacıyla kullanmıştır.

Bob Marley ve Rasta

Jamaika doğumlu Reggae müziği yapan sanatçı Bob Marley ise, bu türde müzik yapan birçok müzisyen ile birlikte Rasta’nın dünya çapında yayılmasına katkıda bulunmuştur. Marley’in şarkıları çoğunlukla Rasta yaşamı ve uygulamalarıyla ilgilidir. 2000 yılında dünya çapında bir milyondan fazla Rasta inancına sahip insan vardı. Bunun yanı sıra, Jamaika nüfusunun %10’undan fazlası kendini Rasta ile ilişkilendirmektedir.

Rastafarian Hayat Tarzı

Rastafarian hayat tarzı vejetaryenliği ya da ‘vegan’ olarak tanımlanan ileri düzeyde vejetaryenliği de içerebilir. Özel olarak söylemek gerekirse, Rasta diyet rehberleri daha çok doğal ve kimyasal olarak işlenmemiş gıdaların tüketimine odaklanır. Bu diyet kuralları Leviticus ve Deuteronomy’nin Eski Ahit’lerinden alınmıştır. Dikkate alınması gerekir ki, dünyada farklı inanca ya da dine mensup birçok kişi İncil’deki diyet önerilerini farklı şekillerde yorumlayıp kullanmıştır. Rasta hayat tarzı, Hint keneviri kullanımını da içerebilir; fakat bu eğlence amaçlı kullanımları değil, daha ziyade dini ve tıbbi kullanımları içerir.

Başlangıcından itibaren geçen 80 yıllık bir sürede, Rasta hem düzenli ve sağlıklı bir taraftar kitlesine hem de oldukça büyük bir şöhrete kavuşmuştur. Bu inanç hala reggae toplumu tarafından desteklenmektedir. Jah Ordusu’nun Askerleri (SOJA olarak da bilinir) günümüzde de faaliyetini sürdüren ve Rasta yaşam tarzını ve inanç sistemini destekleyen modern bir reggae grubudur.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın