Evde İçki Yapımı Yasak mı?

Evde içki yapımı yasak mı?

İçki üretimine meraklı pek çok kişi evde içki yapımı yasak mı merak ediyor. Özellikle son yıllarda ülkemizde yaşanan sahte içkiden kaynaklı ölümler nedeniyle konu önem arz ediyor. Sözü hiç uzatmadan konumuza geçelim.

Evde içki yapımı 2008 yılına kadar ülkemizde tamamen yasak iken yapılan kanun değişikliğiyle evde alkol üretim imkanı sağlanmış oldu. Ancak mevcut düzenlemede bütün içkileri üretmek mümkün değil. Buna göre ticari amaç olmaksızın fermente alkollü içki üretilebilecek. Ancak distile alkollü içki üretimi halen yasak. Peki fermente ve distile alkollü içki nedir inceleyelim.

Evde içki yapımı yasak mı?

Hangi İçkiler Evde Üretilebilir

Alkollü içkiler fermente ve distile olmak üzere ikiye ayrılır. Öncelikle bu iki türü açıklamak gerekir. Fermente alkollü içkiler, ham maddenin fermantasyonu sonucu oluşan düşük oranda alkol içeren ve durultma, berraklaştırma gibi işlemlerin ardından doğrudan tüketime sunulabilen ürünlerdir. Fermentasyon işlemi mayalama olarak da adlandırılır. Fermente içkilere örnek olarak bira ve şarap gösterilebilir. Distile alkollü içkiler ise tahıl, sebze ve meyvelerin fermantasyonu ile elde edilen alkollü içkilerin damıtma işlemi sonrasında alkol içeriklerinin yükseltilerek hazır hale getirildiği rakı, votka, cin, viski, konyak gibi içkilerdir.

Fermente Alkollü İçkiler

 Yürürlükte bulunan mevzuata göre 350 litreye kadar fermente alkollü içkiler evde üretilebilir

Fermente alkollü içkilere bira ve şarap örnek gösterilebilir.

Fermente distile alkollü içki

Biranın evde üretilmesi yasak değildir: Dünyada ve ülkemizde en fazla tüketilen alkollü içki olan biradır. Arpanın çimlendirilip kurutulmasıyla elde edilen maltın sıcak su ile işlenmesi sonucu elde edilen şıranın şerbetçi otu ile kaynatılması ve soğutulmasının ardından bira mayası ile fermente edilmesi ve dinlendirilmesi sonucu oluşan, içeriğinde çözünmüş karbondioksit bulunan içki olarak tanımlanmaktadır. Bira, içeriğinde bulundurduğu hacimce alkol miktarına göre dörde ayrılır; alkolsüz bira (%0.5’den az), düşük alkollü bira (%0.5 ile 3 arası), bira (%3 ile 6 arası) ve yüksek alkollü bira (%6 ile 10 arası). Alkol oranının düşüklüğü, kolay bulunabilmesi ve diğer içeceklere göre fiyatının düşük olması, biranın en fazla tüketilen ve talep edilen alkollü içki olmasını sağlamıştır. 350 litreye kadar biranın ticari amaç güdülmeksizin evde üretilmesi yasaldır.

Şarabın evde üretilmesi yasak değildir: Fermente alkollü içkilerden şarap, parçalanmış veya parçalanmamış yaş üzümün ya da üzüm şırasının alkol fermantasyonuyla elde edilen ve alkol içeriği en fazla %15 olan içki olarak tanımlanmaktadır. Meyve şıralarından üretilen şaraplar ise meyve şarapları olarak tanımlanmakta ve üretildiği meyvenin adını almaktadır . Dünyanın en eski ve popüler içkisi olan şarap, farklı tekniklerle dünyanın her bölgesinde üretilmekte ve sek, köpüklü, kırmızı ve beyaz şarap olarak çeşitlendirilmektedir. Bira da olduğu gibi şarabın da 350 litreyi aşmamak kaydıyla ve ticari olmayacak şekilde kişisel tüketim için evde üretilmesi yasaldır.

Distile Alkollü İçkiler

 Distile alkollü içkilerin evde üretilmesi tamamen yasaktır

Distile alkollü içkilerin üretimi fermente alkollü içkilere göre daha zor ve daha risklidir. Bu nedenden olsa gerek ülkemizde gerekli izinleri almış işletmeler dışında distile alkollü içkilerin üretimi mümkün değildir.

İçki üretiminde etanol (etil alkol) ve metanolün (metil alkol) miktarlarının tespiti hayati önem arz etmektedir. İçki üretim sürecinde kullanılan etanol miktarı gösterge değer olarak kullanılmakta ve kalite göstergesi olarak baz alınmaktadır. Etanol ortaya çıkan ürünün kalitesinin değerlendirilmesi ve standartlaştırılmasını sağlamaktadır. Ülkemizde de sıklıkla yaşanan sahte içki skandalları nedeniyle ölümler meydana gelmektedir. Esasen bahsi geçen sahte içkiler kalitesiz girdilerden üretilmiş ve metanol içeriği fazla içkilerdir. Metanol, ucuz, kolay bulunabilen ve sentetik olarak üretilebilen bir madde olması nedeniyle sahte içki üretiminde kullanılmaktadır. Bu şekilde üretilen içkilerde etanol miktarı düşük tutulup metanole ağırlık verilmektedir. Yüksek metanolün toksik etkileri gün yüzüne çıkmakta ve ölümlere, körlüklere neden olabilmektedir.

Bu yazıyı okuduğunuza göre içki üretimine meraklısınız. Görüldüğü üzere distile alkollü içkilerin bireysel üretimi oldukça risklidir. Bu nedenle getirilen yasağı çiğnemeyin, hem kendinizin hem de diğer insanların hayatını tehlikeye atmayın.

Kaynakça

H. E. GENİŞ, Alkollü İçeceklerde Bulunan Etanol Ve Metanolün Raman Spektroskopisi İle Nicel Tayini

 

Bir Cevap Yazın