Özel Sağlık Sigortası Vergi İndirimi

Özel sağlık sigortası vergi indirimi

Geçtiğimiz yıllarda getirilen düzenlemeyle birlikte elde ettiğiniz gelirin %15‘ini geçmemek üzere vergi indiriminden yararlanmanız mümkün. Bu yazımızda özel sağlık sigortası vergi indirimi ile ilgili detayları sizin için derledik. Yazımızı sonuna kadar okumanızda fayda var.

Vergi İndiriminden Kimler Nasıl Faydalanılabilir?

Sağlık sigortası vergi indiriminden gelir elde eden herkes faydalanabilir. Ancak ücret geliri elde edenlerin dışındakiler vergi indiriminden faydalanabilmeleri için beyanname vermeleri şarttır. Ücretliler ise beyanname vermeseler de vergi indiriminden faydalanabilirler. Şimdi kimler nasıl yararlanabilir detaylara geçelim.

Özel sağlık sigortası vergi indirimi

Ücretliler beyanname vermese de vergi indiriminden yararlanabilir.

Ücretliler: Eğer bir işletmede ücretli olarak çalışıyorsanız sigorta ile ilgili evrakları muhasebe birimine vermeniz yeterli olacaktır. Yaptığınız ödemelerle ilgili evraklarınızı da muhasebe birimine iletmeyi unutmayın. Çünkü indirimden yararlanabilmek için sigorta bedelinin ödenmiş olması şart. Normal şartlar altında muhasebe birimi brüt maaşınızdan SGK kesintilerini düştükten sonra gelir vergisi stopajı hesaplamaktadır. Vergi indiriminden faydalanmanız halinde brüt maaşınızdan ödediğiniz özel sağlık sigortası primi de düşülür. Böylece vergiye tabi geliriniz (vergi matrahı) daha düşük olacağından daha az stopaj ödemiş olursunuz.

Diğerleri: Ücretliler dışında gelir elde edenlerden gelir vergisi beyannamesi verenler vergi indiriminden faydalanabilirler. Beyannamede beyan edilen gelirin %15’ine kadar vergi indiriminden faydalanılabilir. Diğer gelirlerden kastımız şunlardır: ticari kazanç, zirai kazanç, serbest meslek kazancı, gayrimenkul sermaye iradı (kira geliri), menkul sermaye iradı, diğer kazanç ve iratlar.

Hangi Ödemeler İndirim Kapsamındadır?

Vergi indiriminden kimler faydalanabilir
Kişi kendisi, eşi ve küçük çocuğu için vergi indiriminden faydalanabilir.

Hayat sigortası: Kendi adınıza veya eşiniz ile küçük* çocuklarınıza ait birikim priminin alındığı hayat sigortalarına ödenen primlerin %50’si

Diğerleri: Kendi adınıza veya eşiniz ile küçük* çocuklarınıza ait ölüm, kaza, hastalık, sağlık, engellilik, analık, doğum ve tahsil gibi şahıs sigorta primlerinin tamamı indirilebilmektedir.

* Küçük çocuktan kasıt 18 yaşını aşmamış çocuklardır. Eğer çocuğunuz okuyorsa yaş haddi 25‘tir.

Özel Sağlık Sigortası Vergi İndiriminden Hangi Tutarda Faydalanabilirim?

Vergi indiriminden elde ettiğiniz gelirin %15’ine kadar faydalanabilirsiniz. Ancak vergi indirimi tutarı bir yıl içerisinde asgari ücretin yıllık tutarını aşamaz. 2016 yılı için belirlenen brüt asgari ücret 1.647 TL’dir. Buna göre 2016 yılı asgari ücret yıllık tutarı 19.764 TL olarak hesaplandığından üst sınır bu tutardır.

Örneğin Ocak 2016 maaşı 2.000 TL olan bir kişi aylık 300 TL’ye kadar indirimden faydalanabilecektir. Ocak ayında ilk dilimde olan bu kişi 300*0,15 = 45 TL vergi avantajı sağlamış olmaktadır.

Örnek Hesaplamalar

Örnek 1Örnek 2Örnek 3

Bay X’in Ocak 2016 döneminde brüt maaşı 3.000 TL’dir. Evli ve 10 yaşında bir çocuk babası olan Bay X eşi adına 300 TL özel sağlık sigortası ödemesi yapmıştır. Eşi çalışmayan Bay X’in Ocak ayında maaşından ne kadar stopaj yapılır?

Bay X maaşının %15’i olan 450 TL’yi aşmadığından 300 TL’nin tamamını indirebilir.

Brüt Maaş 3.000
SGK Kesintileri 450
Sağlık Sigortası 300
Gelir Vergisi Matrahı 2.250
Hesaplanan Gelir Vergisi 337,5
Damga Vergisi 22,77
Asgari Geçim İndirimi 166,75
Ödenecek Vergi 193,52
Vergi İndirimi Olmasaydı 238,52

Bay X’in Ocak 2016 döneminde brüt maaşı 1.800 TL’dir. Evli ve 10 yaşında bir çocuk babası olan Bay X

 • Eşi adına 200 TL özel sağlık sigortası
 • Çocuğu adına 200 TL hayat sigortası

ödemesi yapmıştır. Eşi çalışmayan Bay X’in Ocak ayında maaşından ne kadar stopaj yapılır?

Hayat sigortasının %50’si, sağlık sigortasının tamamı indirim konusu yapılabilmektedir. Bu durumda 200 TL hayat sigortasının 100 TL’si , özel sağlık sigortasının 200 TL’si indirebilir. Ancak bu tutarların toplamı brüt maaşın %15’ini aşamaz. Dolayısıyla en fazla 270 TL indirilebilir.

Brüt Maaş 1.800
SGK Kesintileri 270
Sağlık Sigortası İndirimi 270
Gelir Vergisi Matrahı 1.260
Hesaplanan Gelir Vergisi 189
Damga Vergisi 13,66
Asgari Geçim İndirimi 166,75
Ödenecek Vergi 35,91
Vergi İndirimi Olmasaydı 76,41

Bay X’in 2015 yılı ticari kazancı 20.000 TL’dir. Kendi adına 500 TL sağlık sigortası primi ödenmiştir.

Ticari Kar 20.000
Sağlık Sigortası İndirimi 500
Gelir Vergisi Matrahı 19.500

Soru Cevaplar

Özel sağlık sigortası yaptırdım ancak henüz ödeme yapmadım?

Ödeme yapmadan indiriminden yararlanamazsanız, ödeme şartı vardır.

Yurt dışında ödediğim sigorta primi için vergi indiriminden faydalanabilir miyim?

Hayır. Vergi avantajından yararlanabilmeniz için şahıs sigorta şirketinin Türkiye’de yerleşik olması ve merkezinin Türkiye’de olması gerekmektedir.

Yurt dışından elde ettiğim gelir beyan ettiğimde ödediğim sağlık sigortası primini indirebilir miyim?

Sağlık sigortasını Türkiye’de kurulu bir şirketten yaptırdıysanız ve Türkiye’de beyanname veriyorsanız vergi indiriminden yararlanabilirsiniz.

Beyanname vermeden özel sağlık sigortası indiriminden faydalanabilir miyim?

Yalnızca ücretli olarak çalışanlar beyanname vermese dahi stopaj aşamasında vergi indiriminden faydalanabilir.

Devlet memuru özel sağlık sigortası vergi indiriminden faydalanabilir mi?

Evet kamu görevlileri de yararlanabilir. Gerekli evrakları çalıştığınız kurumundaki mutemete ibraz etmeniz halinde indirimden faydalanabilirsiniz.

Eşim de memur ben de memurum vergi indiriminden yüksek maaş alanımız üzerinden faydalanabilir miyiz?

Hayır. Kamu kurumları bu durumda sigorta kimin adına yapıldıysa o kişinin maaşını esas almaktadır.

Benzer Yazılar

“Özel Sağlık Sigortası Vergi İndirimi” üzerine 12 yorum.

 1. Sigorta şirketi memurun, özel sektörde çalışan eşi için yaptırdığı sağlık sigortasının getirdiği vergi indiriminden memurun faydalanabileceğini bildirmektedir. Bir devlet memuru, özel sektörde çalışan eşi için sağlık sigortası yaptırdıysa ve ödeme belgelerinde ödeyen olarak kendisi gözüküyorsa vergi indiriminden faydalanabilir mi? Faydalanabilirse kanun/yönetmelik/tebliğ madde numarası verebilir misiniz?

  1. Konuyla ilgili şu özelgede görüleceği üzere; idarenin görüşü şahıs sigorta primlerinin öncelikle geliri elde eden kişinin gelirinden indirileceği yönündedir. Ancak özelgede eşinizin gelirinden indirilemeyen prim tutarının, sizin gelirinizden indirilebileceği belirtilmiştir. Talebiniz kurumunuz tarafından olumsuz karşılanırsa bu özelgeyi ibraz edebilirsiniz.

 2. Merhaba,

  Eşimde bende özel sektörde çalışıyoruz. Fakat benim şirketim vergiden düşmek istemiyor. eşim benim ve kendisinin adına şirketinde vergiden düşürebilrmi?

  1. Öncelikli olarak eşinizin vergisinden indirilmeli. Şirketinizin diretmesi manasız. Nitekim onlara ek bir mali yük gelmiyor.

 3. Eşim için özel sağlık sigortası yaptırmak istiyorum. Sigorta şirketinin bana ödemem için çıkardığı prim 230TL x 8 AY = 1.840,00TL

  Sorum şu: Ben primleri taksitle ödeyeceğim için Gelir vergi matrahından indirim söz konusu olan tutar, ödenen prim taksitleri mi (230,00TL)? ki bu böyle ise 8 ay boyunca aylık 230,00TL GV matrahımdan düşülecek.. Yoksa toplam 1.840,00TL mi düşülecek?
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Saygılarımla,
  EB

  1. Emre Bey, özel sağlık sigortası harcamalarının gelir vergisi matrahından indirilebilmesi için ödenme şartı var. Bu nedenle aylar itibariyle gelir vergisi matrahınızdan indirilmesi gerekiyor.

 4. Merhaba; 2017 Ağustos ayında sağlık sigortası yaptırdım ve sigorta pirimlerini de peşin olarak ödedim ve ödeme makbuzları ve poliçe fotokopilerimi şirket muhasebe bölümüne ilettim.Fakat şirket muhasebesi bugün 17.01.2018 tarihinde bireysel sağlık sigortası vergi indirimi olamayacağını belirtti.Ayrıca nasıl hesaplayacaklarını da bilemiyorlar bu konuda bana bir yol gösterirseniz sevinirim.Detaylı bir şekilde benim ve muhasebe bölümünün neler yapacağını yazarsanız çok faydalı olacak.şimdiden teşekkür ederim.

  1. Öyle sanıyorum şirketin muhasebe bölümü çalışanları ödemeyi 2017 yılında yaptığınız için yararlanamayacağınızı düşünüyorlar. 2018 yılına ilişkin olarak yaptırdığınız sigortanın primini geçmiş yılda peşin ödemiş olmanız vergi indiriminden yararlanmanıza engel değil. Konuya ilişkin açıklamalara Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan 256 Seri No’lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinde yer verilmiştir. Genel tebliği ilgilelere sunabilirsiniz.

 5. Merhabalar bir kamu kurumunda calisiyorum ve gecen ay ozel saglik sigortasi yaptirdim. Odemeyi taksitli olarak kredi karti ile yaptim. Vergi iadesi almak icin de saglik policemi (blokeli olarak kredi kartimdan odeme yaptigim gorunuyor) ve yaptirdigim firmadan aldigim kredi karti odeme formumu sundum. Gecmis yillarda bunlar ile islem yapip vergi iadesi alirken bu sene her ay odeyecegim ucretin dokumunu de vermemi istiyorlar. Mevzuatta bir degisiklik yok ise hangi islem dogru?

Bir Cevap Yazın