The Clash

The Clash

Sex Pistols ile birlikte punk müziğin en önemli iki grubundan biri sayılan The Clash, 1976’da kuruldu. Yaptıkları müzikte punk’ın yanı sıra reggae, ska, dub, funk, rap ve rockabilly’den izler vardır. Kariyerlerinin büyük bölümünde grubu oluşturan üyeler: Joe Strummer, Mick Jones, Paul Simonon ve Nicky “Topper” Headon‘dı. 82’de ayrılan Headon ve Mick Jones’in yerine yeni üyeler gruba dahil edildiyse de 1986’da grup tam olarak dağıldı.

Grupla aynı adı taşıyan “The Clash” isimli ilk stüdyo albümleri 1977’de yayınlandı. Oldukça beğeni toplayan albüm aynı zamanda büyük ticari başarı sağladı. İkinci albümleri “Give ‘Em Enough Rope“yi aceleye getiren grup aynı başarıyı sağlayamadı. Hayranları gibi eleştirmenlerin de albüme verdikleri not iyi değildi. Bundan ders almış olsalar gerek üçüncü albümleri “London Calling” ile yine büyük beğeni topladılar. Nitekim ilerleyen yıllarda bu albüm Rolling Stone dergisi tarafından 80’li yılların en iyi albümü seçildi.

The Clash
The Clash

The Clash, politik şarkı sözleri, müzikal deneyimi ve asi tavrıyla başta alternatif rock olmak üzere rock müzik dünyası üzerinde büyük bir etki oluşturmuştu. Müzik şirketleri tarafından reklama yönelik olarak kendilerine yakıştırılan “Kaydadeğer tek grup (the only band that matters)” sloganı ilerleyen yıllarda gruptan bahsedilirken en çok kullanılan yakıştırma olmuştur. 2003’te Rock and Roll Hall of Fame üyeleri arasına katılan grup, Rolling Stone dergisinin yayınladığı “tüm zamanların en iyi 100’ü” listesinde 30. sırada yer almıştır.

Diğer pek çok punk grubu gibi The Clash de monarşi ve aristokrasi karşıtı bir görüşü benimsemiştir. Ancak onların tersine nihilizm‘i reddetmiş, bunun yerine özgürlük ve eşitliği öne çıkaran bazı hareketlere dahil olmuş, organizasyonlarda yer almışlardır. Yaklaşık 80.000 kişinin katıldığı “Irkçılığa karşı Rock” isimli konser bunlardan biridir. Ayrıca politik anlamda sosyalizm’i punk dünyasına açıkça sokan The Clash’tir.

1980 yılında 36 parçadan oluşan dev albümleri “Sandinista!“yı çıkardılar. Bu albümde de yine birçok müzik türünden örnekler vardı. Albümün önemli farklılarından biri ilk defa büyük bir rock grubu rap parça yapmıştı. Albümde Jamaikalı reggaeci Mikey Dread de yer aldı. İlerleyen yıllarda “Combat Rock” ve “Cut the Crap” isimli diğer albümlerini çıkardıktan sonra 1986’da kesin olarak dağıldılar.

Dinlemeden geçmeyin!

Etkileri

The Clash, kendisinden sonra gelen birçok müzisyeni etkiledi. Meşhur rock gruplarından U2‘nin üyelerinden The Edge, The Clash’in ve diğer bir rock grubu Ramones’in genç rock müzisyenlerin üzerindeki ilham verici etkiyi, “olabilirliğin kapısının kendi kendine açılması hissi” şeklinde betimliyor. Çünkü bu grupların ispatladığı en önemli şeylerden biri de  heyecanlı punk gençliğine herşeyin başarılabilineceğini göstermiş olmasıydı. U2’nin bir diğer üyesi Bono ise The Clash’i gelmiş geçmiş en iyi rock grubu olarak göstermiş ve “U2 için başvuru kılavuzunu yazan The Clash’tir” diyerek kendileri üzerinde ne denli önemli bir etki bıraktıklarını açıkça ifade etmiştir. İlerleyen yıllarda Rancid, Anti-Flag, Bad Religion ve NOFX gibi bazı Amerikalı politik punk gruplarında etkileri görülmüştür. Etkileri Manic Street Preachers gibi hard rock yapan politik gruplarda da kendini göstermektedir. The Clash’in Jamaika müziğinden izler taşıyan stili Bad Brains, Massive Attack, Sublime ve No Doubt gibi çok kültürlü müzik yapan gruplara ilham kaynağı oldu. LCD Soundsystem‘in yaptığı “punk-funk”ın altyapısını hazırlayan da yine onlardı. Müzik tarihinin en büyük isimlerinden Bob Dylan’ın oğlu Jakob Dylan, The Clash’in çalışmalarını babasınınkinden üstün tutmuş. Kendi deyimiyle bu albüm onun hayatını değiştirmiştir.

Etkileri yalnızca İngiliz ve Amerikan dünyasında değil, Latinler üzerinde de etkili olmuştur. İspanyol müzik gruplarından Todos Tus Muertos, Café Tacuba, Maldita Vecindad, Los Prisioneros, Tijuana No ve Attaque 77 bunlardan bazılarıdır.

 

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın