Walt Disney’in Irkçı Geçmişi

Walt disneyin ırkçı geçmişi

Yaptığı işler dünya tarafından takip edilen Walt Disney‘in animasyon filmlerindeki ırkçı eylemler ve çeşitli propagandalar, tarih boyunca kara bir leke olarak kalacaktır. Nitekim 1940’larda, “Amerikan ideallerini korumak” adına kurulan anti-komünist, anti-semitistMotion Picture Alliance” isimli oluşumun destekçilerinden biri de Walt Disney’di. Şimdi Walt Disney’in ırkçı öğeler içeren ve propagandalarla dolu olan animasyonlarından birkaçını göreceğiz.

Yazımızın devam eden kısmında Walt Disney’in ırkçı geçmişi ile ilgili öğelere sahip birkaç açıklama ve videolar yer almaktadır. Bununla sınırlı mı? Elbette değil…

Walt disneyin ırkçı geçmişi
Walt disneyin ırkçı geçmişi

Aladdin

Aladdin isimli animasyon filminin açılış sahnesinde geçen bir konuşmada Aladdin yaşadığı bölgeyi yani Arap topraklarını şöyle betimliyor: “…burası, yüzünü beğenmediklerinde kulaklarını keserek cezalandırdıkları bir yer. Biliyorum barbarca ama, hey, yine de burası benim evim…” Fazla söze ve yoruma gerek olmayan bir konuşma. Filmin DVD versiyonunda bu konuşma şu şekilde değiştirildi: “…burası, uçsuz bucaksız, dümdüz ve aşırı sıcak bir yer…

Peter Pan

Peter Pan’da geçen bir sahnede, Amerikalı yerlilere hitabenKırmızı adamı ne kırmızı yaptı?” sorusunun cevabı aranıyor. Söz konusu sahne bir şarkı eşliğinde işleniyor. Çok eski çağlarda yaşayan bir prensin, güzel bir kadını öptüğü ve bu öpücüğün onu ve soyunu normalden” kırmızıya çevirdiğini söylüyor. Verilen mesajı fark ettiniz mi? Beyaz renk normaldir diğerleri anormal. Bu soruyu sormak bile ırkçı ve aşağılayıcıdır. Ayrıca filmde yerlilerin neredeyse hepsinin büyük burunlu ve çirkin resmedilmesi de cabası.

Fantasia

Walt Disney’in 1940’da vizyona giren animasyon filmi Fantasia, klasik batı müziğinin güzel örneklerinden oluşan bir koleksiyon ortaya koyma hedefiyle çekilmiş. Beethoven’in 6. Senfoni’sinin ele alındığı sahnede, yarı insan, yarı at olan beyaz elit bayanlar göze çarpıyor. Ormanın içinde oynayıp zıplayan güzel ve genç kızların ardında bir de siyah köle göze çarpıyor. Diğerlerinin güzelliğinin karşısında siyah karakterin alt tarafı at değilde, eşek olarak resmedilmiş. 1969’dan sonraki versiyonlarda bu sahne filmden çıkarılmıştır.

Küçük Denizkızı

Küçük Denizkızı’ndaki karakterlerden Ariel‘i es geçmek olmaz. Kalın dudakları, hareketleri ve konuştuğu Jamaikalı İngilizcesiyle, karakterin bir Afro-Amerikan karakter olduğunu görüyoruz. Bu sefer yapılan ırkçılık ise Afro-Amerikanlara çalışma hayatı ve düşünce biçimi konusunda oluyor. Ariel’e göre suyun altında hayat çok daha güzeldir, çünkü su altında çalışmak zorunda değilsin, hiçbir şeye kafa yormak zorunda değilsin. Verilen mesaj ve eleştiri çok açık bir şekilde ırkçılık.

Bir Cevap Yazın