Model Olmak İçin İpuçları

Model olmak için ipuçları

Kariyer hedefiniz her ne olursa olsun dikkat etmeniz gereken en önemli kural kişisel gelişime önem vermektir. Rekabetin yalnızca patronlar için değil çalışanlar içinde zorlu olduğu bugünlerde sürekli gelişim halinde kalmalısınız. Özellikle mankenlik modellik gibi göz önünde olan meslekleri tercih edecekseniz bu husus daha önemli hale gelmektedir. Yazımızın devam eden kısımlarında model olmak için ipuçları sıralandı. Faydalı olması dileklerimizle kariyerinizde başarılar.

Model olmak için ipuçları

  • Model gibi hareket edin: Model olmaya karar verdiyseniz yapmanız gereken ilk şey model gibi hareket etmeyi öğrenmektir. Televizyonda veya günlük yaşamda karşılaştığınız ünlü modellerin hal ve hareketlerine, duruşlarına dikkat edin. Neredeyse tamamının kendinden emin davrandığını, duruşlarının ve bakışlarının net olduğunu görürsünüz. Çökük omuzlar ve boş bakışlarla bu iş olmaz.
  • Sosyal medyayı etkin olarak kullanın: Yazımızın girişinde belirttiğimiz sürekli gelişim ilkesinin yanı sıra sosyal medyanın etkin kullanımı da artık iyi bir kariyer hedefleyen herkes için elzemdir. Sosyal medya hem gelişiminiz için hem de ağ kurmanız için çok iyi bir araçtır. Bir yandan başarılı modelleri takip ederken diğer yandan da insanlarla etkileşim kurun. Malum sosyal medya üzerinden üne kavuşan pek çok isim var. Ancak aceleye getirmeksizin emin adımlarla ilerleyin.
  • Artılarınızı ön plana çıkarın: Cinsiyetinize bağlı olarak öne çıkan özelliklerinizi karşı tarafa sunun. Elbette sınırları bilmek şartıyla. Örneğin iyi bir vücuda sahip değilsiniz ancak yüz hatlarınız iyi bir görünüme sahip. Bu durumda yüzünüzü ön plana çıkarın.
  • Reddedilmek sizi asla yıldırmasın: Modellik zorlu bir alandır. En iyi modeller bile bir çok kez ret cevaplarıyla karşılaşabilmektedir. Bu durumu kişisel olarak nitelendirmeyin ve modelliğin doğasında olduğu unutmayın.
  • Güzellik yarışmalarına katılın: Belki birincilik ipini göğüsleyemezsiniz ama kendinizi göstermek için fırsat yakalamış olursunuz. Yarışmalara katılmadan önce ilk maddede belirttiğimiz gibi tavırlarınıza model havası katmanızın yanı sıra bir manken gibi yürümeyi öğrenmeniz de size artı puan kazandırabilir.
  • Hassasiyet gösterin: Modellik doğası gereği hassasiyet isteyen bir meslektir. Bu yüzden ne yaptığınızı bilerek hareket edin, prensipleriniz olsun.
  • Sahtekarlara dikkat edin: Son dönemlerde iyi niyetli kişileri dolandıran mankenlik ajansı dolandırıcıları türedi. Bu kişilerin uyguladığı en yaygın yöntem sözde katalog çekimleridir. Yaklaşık 1.000 TL talep ederek katalog çekimleri yapıp fotoğraflarınızı model veya oyuncu talep eden şirketlere göndereceklerini söylüyorlar. Bu tür oyunlara kanmayın. Ön araştırmayı ve titizliği elden bırakmayın.
  • Tek başına güzellik veya yakışıklılık sizi özel kılmaz: Size muhakkak avantaj sağlayacak bu özelliğinize profesyonellik katın. Ciddi, dakik, güvenilir, neşeli ve pozitif olun.
  • Ayrıca erkek model adayları için bkz: erkek manken olmak.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın