Kamu Yönetimi Mezunları Ne İş Yapar?

Kamu yönetimi mezunları ne iş yapar

Kamu yönetimi bölümü esasen devletin çeşitli kademelerine yönetici ve personel yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle özel sektör-kamu sektörü ayrımında kamu yönetimi bölümü mezunları daha ziyade kamuya yönelmektedir. Ancak özel sektör imkanı da pek tabi bulunmaktadır. Kamu yönetimi mezunları ne iş yapar bu yazımızda anlatmaya çalışacağız.

Ayrıca bakınız:  Kamu Yönetimi Mezunları Özel Sektörde Ne İş Yapar?

Kamu Kesimi İş Olanakları

Kamu sektöründeki kadrolara KPSS ile alım yapılmakta olup memuriyet kadroları A ve B olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. KPSS A grubu uzmanlık ve müfettişlik gibi kariyer imkanı yüksek olan meslekleri kapsarken KPSS B grubu ise normal memuriyet kadrolarını kapsamaktadır. Kamu yönetimi mezunlarının her iki gruptan da sınava girmesi mümkündür.

Ayrıca bakınız: Kamu Yönetimi Nedir?

KPSS A grubu mesleklerine genellikle iktisadi ve idari bilimler fakültesinde yer alan bölümlerinden mezun olanların tamamı katılabilmektedir. Ancak her kurum KPSS’nin farklı puan türlerinden alım yapmaktadır. Bu nedenle öncelikle kamu yönetimi bölümü müfredatına uygun olan ve kamu yönetimi mezunlarına avantaj sağlayan meslekleri ele alacağız. Ardından diğer iş olanaklarını inceleyeceğiz.

Kamu yönetimi mezunları ne iş yapar

Kamu Yönetimi Mezunlarına En Uygun Kamu Kariyer Meslekleri

İçişleri BakanlığıKamu yönetimi bölümü mezunu olanlar eğer kendi alanıyla ilgili bir iş yapmak istiyorsa öncelikle İçişleri Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı ve yerel yönetim birimlerini hedeflemelidir. Zira aldıkları eğitime en uygun kurumlar bunlar olmakla birlikte mesleğe giriş sınavlarında da kamu yönetimi ve hukuk derslerinin ağırlığı bulunmaktadır. İçişleri Bakanlığı bünyesindeki Kaymakamlık, Göç UzmanlığıMahalli İdareler Kontrolörlüğü, İl Göç Uzmanlığı, İl Planlama Uzmanlığı gibi meslekler oldukça idealdir. Kamu personeliyle ilgili yetkili kurum Devlet Personel Başkanlığı Uzmanlığı da, üniversitede kamu personel yönetimi dersi alan kamu yönetimi mezunları için oldukça uygundur. Bu meslekler için açılan sınavlarda geçerli KPSS puan türlerinde kamu yönetimi alanının ağırlığı %20 ile %40 arasında değişmektedir.

Bu kamu kurumlarının yanında kamu yönetimi mezunları hukuk ve kamu yönetimi ağırlıklı sınavlarla alım yapan diğer kamu kurumlarına yönelmelidir. Örneğin Başbakanlık Uzmanlığı bu alanların ağırlıkta olduğu puan türlerinden de alım yapmaktadır. Bunun dışında İdari Yargı Hakimliği iyi bir tercih olacaktır. Üniversitede alınan hukuk ve kamu yönetimi eğitimi gerek sınav aşamasında gerekse yapılacak iş anlamında kamu yönetimi bölümü mezunlarına oldukça uygundur. Eğer idari yargı hakimliği hedefiniz varsa üniversite yıllarında idare hukuku ve özellikle vergi hukuku derslerine ağırlık vermenizi öneririz.

Kamu yönetimi mezunları ne iş yapar sorusunun bir diğer cevabı belediyelerdir. Belediyeler yerel yönetim birimi olarak hedeflenebilecektir. Belediye Müfettişliği sınavlarında belediye mevzuatından sorular gelmekte ve bu durum kamu yönetimi mezunlarını avantajlı kılmaktadır.

Diğer Kamu Kariyer Meslekleri

Kamu yönetimi iş alanları KPSS A grubu mesleklerinin birçoğunu kapsamaktadır. Ancak A grubu memuriyet kadrolarında iktisat, muhasebe, maliye gibi alanlar sınav konuları arasında ciddi paya sahiptir. Bu nedenle diğer bölümlerin mezunları daha avantajlı durumdadır. Yine de bu derslerin her birini üniversite eğitimleri sırasında alan kamu yönetimi öğrencileri sıkı bir çalışmayla A grubu kadrolara rahatlıkla girebilmektedir. Hali hazırda bu bölümde okuyanlara iktisat dersine önem vermelerini öneririz. Çünkü KPSS A grubunda puan türlerini en çok etkileyen alanlar hukuk ve iktisattır KPSS A Grubu En İyi Meslekler yazımızda KPSS A meslekleri arasında öne çıkanları sıralamaya çalıştık.

Diğer kadroları şöyle örneklendirebilirz: kamu kurum ve kuruluşlarında uzmanlık, müfettişlik, denetmenlik, kontrolörlük, denetçilik, murakıplık vb.

KPSS A grubu meslekleri arasında yer verdiğimiz kadroların bir kısmı sıkı çalışma istemektedir. Bu nedenle ilk çalışma yıllarında gelir uzman yardımcılığı, mali hizmetler uzman yardımcılığı, sosyal güvenlik denetmen yardımcılığı gibi kadrolar hedeflenebilir. Saydıklarımız arasında en yüksek alım gelir uzman yardımcılığına yapılmaktadır. İlginizi çektiyse Gelir Uzman Yardımcılığı yazımıza göz atın.

Diğer Memuriyet Kadroları

Polislik gibi bazı memuriyet kadrolarına lisans mezunları arasından personel alımı yapılmaktadır. Bunun yanı sıra memurluk, veri hazırlama ve kontrol işletmeni, bilgisayar işletmeni gibi kadrolara giriş mümkündür.

Özel Sektör İş Olanakları

Daha detaylı bilgi için  Kamu Yönetimi Mezunları Özel Sektörde Ne İş Yapar? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Özel sektör açısından kamu yönetimi bölümü diğer iktisadi ve idari bilimler mezunlarına göre dezavantajlıdır. Özel sektörde işletme, iktisat ve maliye bölümleri daha çok tercih edilmektedir. Çünkü bu bölümlerde eğitim görenler işletmecilik, muhasebe ve ekonomi alanında daha çok ders alıyorlar. Eğer özel sektör düşünen bir kamu yönetimi öğrencisiyseniz muhasebe ve işletme derslerine ağırlık vermeniz gerek. Öte yandan yabancı dil bilgisi artık şart haline gelmiştir. Yabancı dil bilgisi kamu yönetimi iş olanakları bağlamında seçenekleri arttıracaktır.

Öte yandan özel sektörde bazı alanlar sözel ağırlıklıdır ve yorum kabiliyeti gerektirmektedir. Örneğin sivil toplum kuruluşlarında çalışmak kamu yönetimi mezunlarına daha uygundur ve işverenler tarafından tercih edilme ihtimalleri daha yüksektir. Özellikle siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümü mezunları ile siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümü mezunları için sivil toplum kuruluşları biçilmiş kaftandır.

Başta bankalar olmak üzere kurumsal firmaların yüksek sayıda çalışanı vardır ve düzenli olarak personel alımı yaparlar. Bankalar personel alımında işlerini en iyi görecek kişilere öncelik verirler. Bu nedenle bankalara iş başvurusu yaptığınızda diğer sektörlere oranlara bölümünüz daha az dezavantaj sağlar.

Anlaşılabileceği üzere kamu yönetimi mezunları ne iş yapar denildiğinde tek cevap kamu değildir. Özel sektör seçeneğini de göz önünde bulundurun.

Kamu Yönetimi Öğrencilerine Öneriler

Kamu yönetimi mezunları ne iş yapar kısaca açıklamaya çalıştık. Sizlere son birkaç öneride bulunmak isteriz. Bu öneriler kamu yönetimi iş olanakları çeşitliliği açısından önem arz etmektedir.

Öncelikle kamu yönetimiyle ilgili kamu kurumlarını hedefliyorsanız kamu yönetimi, başta idare hukuku olmak üzere hukuk ve mahalli idareler gibi alanlarda derinleşmelisiniz. Mümkünse bulunduğunuz şehirdeki valilikte veya belediyelerde staj yapın.

Diğer A grubu kadroları hedefliyorsanız hukuka ek olarak iktisat ve muhasebe konularındaki eksiklerinizi tamamlayın. Bu alanlara göre daha rahat olan maliyeyi halletmeniz nispeten kolay olacaktır.

Özel sektör düşünüyorsanız işletme ve muhasebe alanlarına yoğunlaşın. Gireceğiniz mülakatlarda kamu yönetimi ile işletme yönetimini kıyaslayarak karşınızdakileri etkilemeye çalışın. Ekonomi bilgisi ise her zaman büyük bir artıdır. Yabancı dil olmazsa olmazdır.

Ve son olarak mülakatlara iyi hazırlanın, kendinizden emin mütevazi bir tavrınız olsun. Ne kadar iyi olursanız olun bunu karşı tarafa sunmayı bilmedikten sonra önemi yok…

Benzer Yazılar

“Kamu Yönetimi Mezunları Ne İş Yapar?” üzerine 1 yorum.

  1. Kamu yönetimi ne iş yapar üniversite yıllarında cevabı bulmalıydım. Akademik kariyer de düşünülebilir eklemiş olayım.

Bir Cevap Yazın