Justin Bieber

Justin Bieber

Justin Bieber, internet üzerinden tanınmış 1994 Kanada doğumlu R&B ve pop müzik şarkıcısıdır. Usher‘in “yeni fenomen” olarak tanımladığı Justin Bieber, küçüklüğünden itibaren müzikle ilgilenmeye başlamış, annesinin Youtube’ye eklediği videolar sayesinde Scooter Braun tarafından keşfedilerek meşhur olmuştur.

Henüz 12 yaşındayken Neyo’nun bir şarkısını coverladı ve yerel bir yarışmada ikinci oldu. Annesi, bu videoyu yakınlarıyla paylaşmak amacıyla Youtube’ye ekledi ve gösterilen ilgi üzerine oğlunun yeni videolarını eklemeye devam ederek ona ünlü olmanın yolunu açtı.

Justin Bieber yaptığı açıklamalarda ünlü oluşunun çok beklenmedik bir durum olduğunu belirtmiştir. Nitekim çok kısa bir süre zarfında bütün dünyanın tanındığı bir isim olmuştu. İlk olarak videolarının Scooter Braun’un dikkatini çekmesi üzerine keşfedilen Justin Bieber, Braun’ın Usher’le birlikte sahibi olduğu Raymound Braun Media Group isimli şirketle kontrat imzalamıştı. Sonrasında bu şirket, Island Def Jam Music Groupa isimli bir kayıt şirketiyle anlaşmış ve nihai olarak 2008 yılında Justin Bieber ile kayıt anlaşmasına varmışlardır. Böylece Braun Justin Bieber’in menajeri olmuştur.

Müzik Kariyeri

Justin BieberMüzik kariyeri boyunca sürekli olumlu yönde gelişim gösteren Justin Bieber, kariyerinin ilk yıllarında yaptığı teen pop tarzı müziklerle daha çok 10-18 yaş arası kitleye hitap ederken şu an geniş bir dinleyici kitlesine ulaşmıştır. Nitekim yeni parçalarına aldığı ger dönüşler de durumu özetlemektedir. Mayıs 2016 itibarıyla Youtube müzik kanalında yer alan videoların görüntülenme sayısı 11 milyarı aşmıştır. Youtube’de en çok izlenen 30 video klipten 3’ü Justin Bieber’e aittir.

One Time: Profesyonel müzik kariyeri “One Time” isimli single ile başlamıştır. Kısa sürede listelerde yükselmeye başlayan şarkı, Kanada’da 12. sıraya yerleşmiştir. Diğer ülkelerde de iyi satış rakamlarına ulaşan parça, Amerika ve Kanada’da platin, Yeni Zelanda ve Avustralya’da altın albüm ödüllerini kazanmıştır.

My World: 2009’da “My World” isimli R&B ve Pop izleri taşıyan ilk albümünü çıkardı. Albümün müzikal alt-yapısı ve tarzı Michael Jackson, Usher, Ne-Yo gibi önemli şarkıcıların müziklerine benzetildi. Kanada listelerinde birinci sıraya yükselen albüm iki platin albüm ödülü kazandı. Albüm Amerika’da platin, İngiltere’de ise gümüş albüm ödülleri kazandı. Bu dönemde sayısız TV programına katılması başarısını daha da büyütmüştür. TV programlarının yanı sıra True Jackson isimli sitcoma konuk oyuncu olarak katılmış, aynı zamanda ABD Başkanı Barack Obama’nın önünde canlı performans sergilemiştir. 2010 yılında “My World 2.0” isimli ikinci albümünü çıkarmıştır. Bir önceki albümüne göre daha olgun olan bu albüme tepkiler daha olumlu olmuştur. Öncekine oranla stil olarak R&B’ye daha yakındır. Ludacris ile birlikte seslendirdiği albümün hit parçası “Baby” listelerde büyük başarı sağladı. Kanada’da 1. sıraya, Amerika’da ise 5. sıraya yükselen şarkı birçok ülkede ilk 10’a girdi. 2. albümüyle Justin Bieber 2010 yılında internette en çok aranan ünlü oldu. Youtube’de 1.3 milyardan fazla izlenen “Baby” klibi, çıktığı dönemde Youtube’de en çok izlenen video oldu. Aynı video klip altı milyondan fazla eksi oy alarak, Youtube tarihinde bir başka rekora daha imza attı. İlerleyen yıllarda “Sorry” parçasına çektiği klip de yaklaşık aynı sayıda izlenim alırken aldığı eksi oy sayısı 600 binde kalmıştır. Aslında bu durum Justin’in gösterdiği gelişimi göstermektedir.

Haziran 2010’da, “My World Tour” isimli ilk turnesine çıktı. Bu turne kapsamında Amerika, Kanada, Avustralya, İngiltere, Fransa, İrlanda, Almanya, Hollanda ve daha birçok ülkede konserler verdi. Turneden 35 milyon doların üzerinde bir gelir elde edildi.

Under the Mistletoe: 2011 yılında çıkardığı ikinci stüdyo albümü Noel (christmas) albümüdür.

Believe: Üçüncü albümü olan Believe 2012’de Island Records’tan çıkmıştır. Önceki albümlere kıyasla daha yüksek müzikaliteye sahip albüm dans pop ve R&B’den izler taşımaktadır. Tıpkı önceki albümleri gibi yeni albümü de oldukça başarılı olmuş yüksek satış rakamlarına ulaşmıştır. Albümün ardından “Believe Tour” adını verdiği dünya turuna çıkmış ve 150 civarında sahneye çıkmıştır.

Purpose: Justin Bieber’in son albümü “What do you mean?” single parçasının yer aldığı “Purpose” oldu. Albüm yine teen pop, R&B, dans pop tarzında parçalar içermekte. 2015 sonu itibarıyla geleneği bozmaya Bieber “Purpose Tour” isimli dünya turnesine başladı.

Justin Bieber: Never Say Never Filmi

Justin Bieber’in konser görüntülerinden oluşan ve belgesel tarzı çekilmiş 3 boyutlu film Şubat 2011’de çıktı. “My World Tour” isimli dünya turnesinden görüntüleri içeren film, Justin Bieber’in en büyük konserine doğru ilerleyen 10 günü işliyor. Özellikle kendinden geçmiş kız hayranları ve Justin Bieber’in onlara yaptığı süprizlerin ön planda olduğu filmde, ünlü popçunun ailesi ve arkadaşlarıyla röportajlar mevcut. Ayrıca küçüklüğüne dair bazı hikayeler ve videolar da filme eklenenler arasında. 105 dakika süren filmi için yaklaşık 13 milyon dolarlık bütçe ayrılmış, yaptığı gişe hasılatı ise 95 milyon dolara ulaşmıştır. Justin Bieber’e filmde Usher, Ludacris, Miley Cyrus, Jaden Smith ve Sean Kingston gibi ünlü isimler eşlik etmiştir. Ancak filme yapılan eleştiriler pek iyi yönde değildir. Nitekim IMDb oylamalarında filmin puanı 10 üzerinden 1.6’da kalmıştır.

Daha sonra Katy Perry: Part of Me, Zendaya: Behind the Scenes, Justin Bieber’s Believe, Behaving Badly Prisoner ve Zoolander No. 2 gibi film ve belgesellerde yer almıştır.

Justin Bieber Türkiye Konseri

Justin Bieber Türkiye KonseriJustin Bieber 2013’te Türkiye’de konser vermiştir. Bilet fiyatları 100 ile 665 TL arasında değişen konsere yoğun ilgi gösterilmiştir. Konsere iki saat geç çıkması nedeniyle konserin başlarında yuhalanmışsa da devamında hayranlarını kendinden geçirmiştir. Ayrıca sahneye oyuncak atılması nedeniyle bir süreliğine sahneyi terk etmiştir.

Geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklama ile önümüzdeki günlerde konser için yeniden Türkiye’ye geleceğini duyurmuştur.

Hayran Kitlesi

Justin Bieber Dergi KapağıÇok geniş bir hayran kitlesine sahip olan Justin Bieber’in takipçileri tüm dünyaya yayılmıştır. İstatistiklere göre son yılların en popüler ismi olan Justin’in adı sosyal paylaşım sitelerinde Barack Obama’dan daha fazla geçiyor. Nitekim bunun en açık göstergesi Twitter’de 80 milyonu aşan takipçi sayısıdır. Geçmişte genellikle 10-18 yaş grubu ve kız çoğunluklu hayran kitlesi vardı. Halen ergenlik çağındaki kitlenin yoğun beğenisi toplayan Justin Bieber özellikle ergen kızlara hitap eden dergilerin kapaklarını süslemektedir.

Ancak son yıllarda her yaştan grubundan kitlesi oluşmaya başlamıştır. Birçok dilde adına açılmış hayran siteleri, grupları vardır. Gittiği konserler hep dolu geçmiştir. Birçok konserinde biletler, satışa sunulduktan sonra 1-2 saat içinde tüketilmiştir. Hayranlarının bazıları oldukça fanatiktir. Örneğin Grammy ödüllerinde beklenenin aksine Justin’in “en iyi çıkış yapan şarkıcı” ödülünü alamaması üzerinde internet üzerinden çeşitli kampanyalar başlatmış, internet korsanlığı yapmışlardır.

Takipçileri kendilerini Belieber olarak tanımlamaktadır.

Görüşleri İnançları ve Özel Hayatı

Politik anlamda her ne kadar Sarah Palin’le bazı ortak düşüncelere sahip olsa da Justin Bieber, Barack Obama destekçisidir. Dini anlamda ise Hristiyanlık dinine mensuptur. Amerikan vatandaşlığıyla ilgilenmediğini söyleyen şarkıcıya göre dünyanın en iyi ülkesi Kanada’dır. Çocuk aldırmaya karşıdır, homoseksüellerin tercihlerini saygılı karşılamaktadır.

Özel hayatında üç yıl boyunca Selena Gomez ile birlikte olmuş 2013 yılında ilişkileri sona ermiştir. Müzik kariyerinin yanı sıra iş hayatında başka uğraşları da olduğu gibi ayrıca hayırseverlik yapmakta ve projelere destek olmaktadır. Örneğin eşcinseller arasında görülen intiharları engelleme adına oluşturulan projeye destek vermiştir.

Alkol ve uyuşturucu kullanımı, vandalizm gibi nedenlerle sorunlar yaşamış ve bazı cezai yaptırımlara maruz kalmıştır.

Justin Bieber Karşıtlığı ve Şakaları

Sosyal medyada ve internette Justin Bieber’in bu kadar meşhur olmasında sevenleri kadar sevmeyenlerinin de payı büyüktür. Görünüşü, hareketleri, müziği, Kanadalı oluşu ve yaşı nedeniyle bazı insanlar tarafından antipatik bulunmaktadır. Nitekim Youtube’de en çok eksi oy alanlardan olmasının en büyük nedeni budur. Bir diğer önemli etken ise Amerika ve diğer ingilizce konuşulan ülkelerde her şarkıcının belli hayran kitleleri olması ve bunların birbirini sevmemesidir. Son olarak 28 Nisan 2011’de, Avustralya’nın Sidney şehrinde verdiği konserde yumurtalı saldırıya maruz kalmıştır. Saldırıya gerçekleştiren 17 yaşında çocuk göz altına alındıktan sonra serbest bırakıldı. Justin Bieber’in bu denli medyatik olması, Justin Bieber şakalarını ortaya çıkarmıştır. Her yerde rastlanılabilecek bu şakaların örnekleri her geçen gün daha da artmaktadır.

Albümleri

  • My World (2009)
  • My World 2.0 (2010)
  • Under the Mistletoe (2011)
  • Believe (2012)
  • Purpose (2015)

İlginç Bilgiler

  • Tam adı Justin Drew Bieber’dir. Lakapları: J-Beebs, Bieber, Beebs.
  • Usher’in kardeşi gibidir, her zaman birlikte çıkarlar.
  • Futboldan çok hoşlanır. Uğurlu sayısı 6, en sevdiği yemek spagettidir. Fransızca konuşabilmektedir.

Ayrıca Bakınız

Benzer Yazılar

“Justin Bieber” üzerine 1 yorum.

Bir Cevap Yazın