Instagram Nedir Nasıl Kullanılır?

Instagram nedir nasıl kullanılır?

Instagram Nedir?

Son yılların en popüler sosyal medya uygulamalarından olan Instagram; 2010 Ekim’de, Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından, sahip olduğu kaliteli filtreler ve sosyal ağ özellikleri ile kısa zamanda yaygın bir şekilde kullanılan bir fotoğraf paylaşım uygulamasıdır. İlk olarak IOS (iPhone-iPad) için geliştirilen uygulama artık Android cihazlarda da kullanılmaktadır. Ayrıca uygulama ile oluşturulan ve hazırlanan fotoğraflar Facebook, Flickr, Twitter, Foursquare ve Tumblr üzerinden de paylaşılabilmektedir.

Instagram Nasıl Kullanılır?

Instagram kaydol

Play Store veya App Store uygulamasına girin ve uygulamanın sağ altında yer alan “Search” (Arama) sekmesine basın.

Üstteki arama kutusuna Instagram yazın ve arayın. Gelen Instagram uygulamasını telefonunuza kurun.

Instagram’a ilk defa kayıt olacakların, uygulamayı indirdikten sonra “register” (kaydol) butonunu tıklamaları gerekiyor. (Son güncellemeyle internet üzerinden de kayıt olunabiliyor.) “Register” butonunu tıklandıktan sonra gelen sayfada “Use Your Facebook Info” (Facebook ile Giriş Yap) seçeneği ile Facebook profili ile kolayca kayıt olunabildiği gibi, Facebook hesabı olmayanlar için e-posta ile belirledikleri bir kullanıcı adı ve şifre yazılarak kayıt olunabiliyor. Her ikisinde de Türkçe karakter kullanılamıyor.

Instagram kaydol

Daha önce kayıt olup da ilk defa giriş yapacakların ise “Sign In” (Giriş Yap) butonunu tıklamaları gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra Facebook arkadaşlarınızı veya telefon rehberinize kayıtlı olup da Instagram kullanan diğer arkadaşlarınızı bulup, takip listenize ekleyebilirsiniz.

Sol alt köşedeki ev simgesine tıkladığınızda, arkadaş listesine eklediğiniz kişilerin paylaşımları Facebook zaman akışı gibi, karşınıza çıkacaktır.

Altta ev simgesinin yanındaki büyüteç şeklindeki simge ise Explore olarak adlandırılan ve Instagram uygulamasının sizin için seçtiği, daha önceki aramalarınıza veya etkileşim kurduğunuz hesaplara göre popüler fotoğraflar karşınıza çıkacaktır. Ayrıca yukarıda yer alan boşluğa aradığınız kişinin ismini, aradığınız etiketleri veya sayfa adlarını yazarak merak ettiklerinize ulaşabilirsiniz.

Instagram fotoğraf düzenleme

Instagram penceresinin altında ve ortada yer alan kamera simgesi ise fotoğrafların çekilip veya fotoğraf albümünden seçilip uygulamaya yükleneceği yerdir. Çekilen fotoğrafların kadrajını yapıp, sonra üzerine ekranın altında sıralanan filtre seçenekleri uygulayıp sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Instagram tagları (hashtagler)

Instagram üzerinden kategori olarak fotoğraf araması yapılamıyor. Sizi başka resimlere ulaştıran tek şey Instagram tagları yani hashtagler. Kullanılmak istenen kelimelerin başına # simgesini boşluk bırakmadan kullanarak “tag”ler yani etiketler kullanabilirsiniz. Instagram‘da fotoğrafları daha çok kişiye ulaştırmak ve daha çok beğeni almak için etiketler önemli bir araçtır. Örneğin Galata Kulesi’nde bir fotoğraf çektiniz. Bu fotoğrafı Instagram’da arkadaşlarınızla paylaşmadan önce yazı alanına fotoğrafı anlatan konuları hashtagler ile etiketleyerek diğer tüm Instagram kullanıcılarının da paylaşımınızı görmesini sağlayabilirsiniz. Böylece paylaştığınız fotoğrafı hashtagler sayesinde takipçiniz olmayan kullanıcılar da görebilecek ve fotoğraflarınız daha çok sayıda beğenilecektir.

Bu fotoğrafla ilgili örnek hashtag kullanımları şu şekilde olabilir: #galatakulesi #istanbul #beyoğlu

Kullandığınız etiketlerin başkaları tarafından görülebilmesi için hesabınızın herkese açık olması gerekmektedir. Profilinizin kapalı olması durumunda tag’lediğiniz fotoğraflar o etiketle arama yapan 3. kişilere gözükmeyecektir.

Instagram kullanımı

Kamera simgesinin sağında, içerisinde kalp olan simgeye (sağdaki görselde mor çizgi ile işaretlenen yer) tıklayarak sizin yayınladığınız fotoğrafların aldığı beğeni ve yorumları görebilirsiniz. Yine aynı yerde arkadaşlarınızın neler beğendiğini de görebilirsiniz.

En sağdaki insan simgesi (sarı çizgi ile işaretlenen yer) ise profilinizi göreceğiniz yerdir. Burada yayınladığınız fotoğrafları, takipçilerinizi ve kaç kişiyi takip ettiğinizi görebilirsiniz.

Sağ üst köşedeki mesaj kutusu simgesi (kırmızı çizgi ile işaretlenen yer) Instagram dilinde DM (Direkt Mesaj) olarak adlandırılan size gelen özel mesajları görebileceğiniz ve buradan etkileşim kurmak istediğiniz hesaplara özel mesaj gönderebileceğiniz alandır.

Ayrıca belirtmek gerekir ki uygulamanın güncellenmesiyle birlikte artık ikinci bir Instagram hesabı da açmak mümkün hale gelmiştir.

Repost ne demek, repost nasıl yapılır?

Instagram’da başka kullanıcıların beğendiğiniz fotoğraflarını paylaşmak için paylaş butonu yoktur. Eğer sevdiğiniz fotoğrafları kendi hesabınızda paylaşmak istiyorsanız, Play Store’dan Instagram repost uygulaması indirip yüklemeniz gerekiyor. Bunun dışında ekran görüntüsünü alıp fotoğrafı kesip kendi hesabınızdan sıfırdan paylaşmak da bir diğer seçenek olabilir.

Akışta sıralanan fotoğrafların altında sırasıyla kalp, konuşma baloncuğu ve ok simgesi görülmektedir. Bu oka tıklayarak artık dilediğiniz bir fotoğrafı veya videoyu, istediğiniz kişiyle özel mesaj (DM) olarak gönderebilirsiniz. Şimdiye kadar sadece kendi cihazınızda kayıtlı fotoğrafları direkt mesaj yoluyla paylaşabiliyordunuz. Ancak unutmamalı ki hala Instagram paylaş butonu sadece mesaj için kullanılabiliyor, repost yapılamıyor.

Instagram profilime bakanlar

Instagram profilinize bakanları görmek mümkün değil. Son yıllarda profilinize bakanları %100 gerçek olarak görebilmenizi vaat eden çoğu uygulama maalesef birer virüs. Tek amaçları sizin profil bilgilerinizi ele geçirmek olan bu sistem, sizin hesap hareketlerinizi de kontrol edebiliyor. Örneğin; haberiniz olmadan başkasının hesabını takip etmeye başlıyorsunuz, ya da haberiniz olmadan başkalarının fotoğraflarını beğeniyorsunuz. Bu nedenle bu uygulamanın acilen Instagram hesabınızdan kaldırılması gerekiyor.

Instagram profilime bakanlar

Bilgisayardan Instagram hesabınıza girdikten sonra “Profilimi Düzenle” butonuna tıklayıp, “İzinli Uygulamalar” kısmından “Profilime Bakanlar” kısmının yanındaki “Erişimi İptal Et” butonuna tıklayıp, uygulamadan kurtulabilirsiniz.

Instagram Dondurma

Instagram dondurma

Yine “Profilimi Düzenle” butonuna tıklayıp en altta yer alan “Hesabımı geçici olarak kapat” butonuna tıklayarak Instagram hesabınızı dondurabilirsiniz.

Sorularınız için yorum bırakabilirsiniz.

Benzer Yazılar

“Instagram Nedir Nasıl Kullanılır?” üzerine 1 yorum.

  1. Merhaba, ‘Ana sayfa ev ikonuyla gösterilir. Yanında bulunan büyüteç ikonunda ise popüler olan uygulamalar ve paylaşımlar gösterilir. Ayrıca kullanıcılar bu kısımdan arama yapabilir. Ortada bulunan artı ikonunda ise fotoğraf, içerik ve video paylaşımı yapılır.’ denmiş bir yazıda,
    ama benim intagram ekranımda bunların 3 üde yok, evet 3 ü de yok, ne ev ikonu ne büyüteç ikonu ne de art ikonu!!
    Bu nasıl olabilir, ne yapmalıyım??
    Teşekkürler

Bir Cevap Yazın