Bob Marley

Bob Marley

Robert Nesta Bob Marley, 1945 yılında Jamaika’da doğmuş ve Reggae müziğinde kendi tarzıyla ünlü olmuş etkileyici bir isimdir. Bob Marley 6 Şubat 1945’te St. Anns mahallesinde Nine Miles, Jamaika’da doğdu; babası Norval Sinclair Marley, İngiliz donanmasında görev yapmıştır, annesi de Cedella “Ciddy” Malcom, Jamaika’nın yerlisidir. Bob Marley’in doğumundan sonra babası aileyi terk etmiş ve ekonomik yönden destek verse de oğluyla çok az görüşmüştür.

Bob 5 yaşına geldiğinde, babası onu Jamaika’daki Kingston’a götürmüştür. Bob annesini ancak bir yıl sonra tekrar görebilmiş ve onunla birlikte Kingston’a bağlı Trenchtown’da kötülüğüyle nam salmış getto bölgesine taşınmıştır.

Bob Marley
Bob Marley, ucunda ölüm olduğunu bile bile inancı gereği kanser hücreleri bulunan ayak parmağını kestirmedi.

Bob Marley ve İlk Şarkısı

1961 yılında, 16 yaşında iken, Bob Marley “Judge Not” isimli ilk şarkısını yazmıştır. Şarkı pek tutmamıştır fakat bu Bob’un cesaretini kırmamıştır. Kariyerini müzik üzerine kuracağına inanmış ve çalışmaya devam etmiş, 1965 yılında da Bunny Livingstone (Bunny Wailer) ve Peter Mclntosh (Peter Tosh) ile ‘The Wailers‘ adında bir müzik grubu kurmuştur. Bob, grubun önde gelen adamı olmuş ve birçok şarkıyı kendisi yazmıştır. Grubun şarkılarından “Simmer Down”, “Rule Them Rudie” ve “It Hurts To Be Alone” Jamaika’da en çok dinlenen şarkılar arasında yer almıştır.

1966’da, Bob Marley, uzun zamandır kız arkadaşı olan Rita Anderson ile evlenmiştir. Ertesi gün de Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmiş ve orada başka bir kayıt yapacak parayı kazanana kadar kalmıştır. Ertesi yıl Bob ve Rita’nın ilk çocukları, Cedella, doğmuştur. Çok zaman geçmeden, Marleyler Wail “N Soul” M Records adlı kendi plak şirketlerini kurmuşlar ve “Bend Down Low/Mellow Mood.’ adlı single’ı piyasaya sürmüşlerdir; aynı yıl içinde de plak şirketi kapanmıştır.

Bir sonraki çocukları, David (Ziggy) 1968 yılında doğmuştur. The Wailers albüm çıkarmadan single çıkarmaya devam etmişlerdir. Grup, Tuff Gong adlı başka bir şirket kurmuş ve en sonunda başarıya ulaşmıştır. Bu zamana kadar The Wailers, Karayipler’de meşhur olmuş ancak dünyanın geri kalanında çok da tanınmamışlardır.

En sonunda 1971 yılında, Island Records da bütün bir albüm için 8,000 pound göndermiş ve the Wailers büyük çıkışını yakalamıştır. The Wailers ilk defa bir reggae albümü için bu kadar para alan ve en iyi plak şirketlerinden birinde çalışma olanağı bulan grup olmuştur. ”Catch a Fire” ve  “Burnin” (Get Up Stand Up”ve “I Shot the Sheriff” parçalarını barındıran albüm) adlı iki albüm yapmışlardır. The Wailers, Eric Clapton’ın ‘I Shot the Sheriff’ şarkısını yorumlamasının ardından büyük bir şöhrete kavuşmuş ve Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de geniş çaplı bir turneye çıkmıştır.

Amerika’da elde ettikleri başarıdan hemen sonra grubun ismi “Bob Marley ve The Wailers” olarak değişmiş ve grup, sonraki albümü, “Natty Dread”i çıkarmıştır. En çok dinlenen ve belki de grubun en ünlü şarkısı olan “No Woman No Cry” adlı şarkı da bu albümün içindedir.Daha sonra Bunny ve Peter kariyerlerine solo albümlerle devam etmek istedikleri için gruptan ayrılmıştır ve gruba yeni elemanlar katılmıştır. 1976 yılına gelindiğinde, reggae müziği bütün Amerika’yı kasıp kavurur hale gelmiştir. Rolling Stone dergisi “Bob Marley ve The Wailers”ı yılın grubu seçmiş ve “Rastaman Vibration” listenin en başına yükselmiştir.

3 Aralık 1976’da, Bob Marley bir suikast girişimine maruz kalmıştır ve karısı ve menajeri Kingston’da vereceği “Smile Jamaica” konserine gitmesine izin vermemiştir. Konser, orijinalde 5 Aralık’ta bir başkan adayının mitingi sonrası için planlanmıştır ve bu adayın Amerika ile arası açıktır. Bazı yorumlara göre, Marley’in performansının oyları etkileyeceği düşünüldüğü için suikast eylemi Amerika tarafından düzenlenmiştir. İki kurşun yarası olmasına rağmen, Marley konsere çıkmış ve sonrasında İngiltere’ye gitmiştir.

Bob Marley ve the Wailers yeni albümleri “Exodus”u 1977 yılında yayınlamışlardır. Bu albümün çıkışıyla Bob Marley uluslar arası süper star unvanını kazanmıştır. Daha sonra, aynı yılın mayıs ayında, Bob ayak parmağında kanser hücreleri olduğunu öğrenmiştir. Doktorlar parmağının kesilmesi gerektiğini söylese de, Bob, parmağının kesilmesi Rastafarian inancına aykırı olduğu için bu öneriyi reddetmiştir. Temmuz’da Exodus albümünün turnesi iptal edilmiştir.

1978’de, grup bir diğer albümleri “Kaya”yı çıkarmıştır. Albüm ilahi ve milli marşları protesto etmekten, kenevire (esrar) olan aşkı anlatan şarkılara kadar birçok konuda şarkıdan oluşmuştur (esrar, Rastafarianlar için Tanrı’ya ulaşmak için bir yol olarak kabul edilir ve sıkça kullanılır). Nisan ayında, Marley Jamaika’ya “One Love Peace” adlı konseri için geri dönmüştür ve daha sonra aynı yıl Birleşmiş Milletler Marley’e, Üçüncü Dünya’nın Barış Madalyası’nı vermiştir. Bob Marley ayrıca Afrika’ya da ilk kez bu yıl gitmiş; Kenya, Etiyopya ve Zimbabwe’de bulunmuştur.

Grup, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Avrupa’da turnelerine devam etmiş ve “Uprising”i de içeren birkaç albüm daha çıkarmıştır. Ancak 1980 yılında, Bob ciddi şekilde hastalanmıştır. Ayak parmağındaki kanser vücuduna yayılmış; karaciğerine, beynine ve midesine de bulaşmıştır. Marley, Eylül ayında, New York’ta bir konser sırasında bayılma tehlikesi geçirmiştir. Ertesi gün de parkta koşarken bayılmış ve hemen hastaneye kaldırılmıştır. Doktorlar o zaman Bob Marley’in beynindeki tümörün oldukça büyüdüğünü ve bir aydan az bir ömrü kaldığını söylemişlerdir.

Bob Marley buna rağmen tura devam etmek istemiştir ve Pittsburgh’da 22 Eylül’de muhteşem bir performans sergilemiştir. Rita, Marley’in son günlerini turda geçirmek isteme kararından memnun olmamıştır ve konser ertesi gün iptal edilmiştir. Bob daha sonra, 4 Kasım’da, Etiyopya Ortodoks Kilisesi’nde vaftiz edildiği Miami’ye geri dönmüştür. 5 gün sonra, hayatını kurtarmak için son bir girişimle, Rita’yla birlikte üzerinde tartışılan bir tedavi için Almanya’ya gitmiştir. Üç ay sonra, 11 Mayıs 1981’de, Bob Marley 36 gibi genç bir yaşta hayata veda etmiştir.

Bob Marley’in cenaze töreni 21 Mayıs’ta Jamaika’da düzenlenmiştir ve törene aralarında Jamaika’nın başbakanının da olduğu yüz binlerce insan katılmıştır. Bob’un bedeni Nine Miles’ta doğduğu yere götürülmüştür. Marley’in mezarı şu an hala orada bir mozolede bulunmaktadır.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın