Öpüşmek Öpücükten İbaret Değildir

Öpüşmek yalnızca basit bir öpücükten ibaret değildir. Gerek romantizm gerekse cinsellik açısından öpüşmenin bu kadar yaygın olması da tesadüfi değildir. Günümüzde yapılan bilimsel araştırmalar birbirinden ilginç bilgiler ortaya çıkarıyor. İnceleyelim…

1. Öpüşmek Dopamin Salgılanmasına Neden Oluyor

Biriyle öpüşmenin dopamin salgılanmasına neden olduğu uzun süredir biliniyor. Dopamin beynin ödüllendirme/ödül mekanizmasıyla ilişkili olan bir sinir taşıyıcısıdır. Bu taşıyıcı haz duyularını sağlar ve zevk veren aktiviteleri destekler. Dopamin yeni bir partnerle etkileşim sırasında oluşan heyecan ve ürpertinin sorumlusudur.

Dopaminin etkisine ek olarak aşk ve bağlılık hormonu olarak da bilinen ve ilişki eskidikten sonra bile sizin partnerinizle öpüşmenizin devamını sağlayan oksitosin adında ikinci bir hormonun da üretildiği ortaya çıkmıştır.

2. Partner Seçimini Etkiler

ÖpüşmekAyrıca Fransız öpücüğü tükürük örnekleri elde ederek partnerinizle uyumunuzu ölçebileceğiniz hormonal ipuçları elde etmenizi sağlar. Partnerinizle dudaklar kilitlenecek kadar yakınlaşmak ayrıca uzun ve yavaş bir nefes almanızı sağlar. Erkekler terlerinde gizlenmiş bir hormonu, androstenonu salgılar. Bazı deneyimler kadınların bu kokuya kapıldığını göstermektedir. Bazı görüşler androstenonun partner seçimini bilinçsiz bir düzeyde etkilediğini ileri sürmektedir.

3. Kadınları Affetmeye Meyilli Kılar

Ayrıca öpüşmenin zevk vermesinin yanında ikincil anlamları da olabilmektedir. Erkekler birçok nedenden dolayı partnerini sıklıkla öper. Örneğin bir tartışma sonrasında af dilemek için öpüşmek bunlardan birisidir. Kadınların dudaklara bir dokunuşun her şeyin yoluna girmesini sağlamayacağı yolundaki itirazlarına rağmen bilim göstermektedir ki öpüşürken oksitosin salgılanması kadınları affetmeye daha eğilimli kılar.

4. Baştan Çıkarır

ÖpüşmekErkeklerin öpüşmek istemesinin ikinci nedeni kadınları baştan çıkarmaktır. Bir erkeğin tükürüğü testosteronla doludur. Dille öpüşmek erkeğe partnerini bu hormonla kendine çekip aşk moduna sokma fırsatı tanır. Kimilerine göre erkeklerin kadınlara nazaran derin ve ıslak öpücüklere daha fazla ilgili olmasının nedeni budur.

5. Kadınlara Göre İlişkinin Sağlamlığının Ölçütüdür

Kadınlar ise nispeten daha farklı sebeplerden öpüşürler. Onlara göre öpüşmenin miktarı ilişkinin sağlamlığının bir ölçüsüdür. Daha fazla öpücük, daha iyi ilişki demektir. Az öpüşme onlara göre ilişkinin inişe geçtiğinin göstergesidir. Her ne sebeple öpüşüyor olursanız olun, ilişkinizin tutkulu kalmasını istiyorsanız öpüşmeye devam edin.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın