Kamu Yönetimi Mezunları Özel Sektörde Ne İş Yapar?

Kamu yönetimi mezunları özel sektörde ne iş yapar? merak konusudur. Bu yazımız kamu yönetimi bölümü mezunları ile kamu yönetimi öğrencilerine fikir vermek amacıyla hazırlanmıştır. Esasen kamu yönetimi bölümü daha çok kamuya yönelik eğitim vermektedir. Bu konuda [su_button url=”http://100kasa.com/kamu-yonetimi-mezunlari-ne-is-yapar/” target=”blank” style=”soft” size=”4″ icon=”icon: question-circle” title=”Kamu Yönetimi Ne İş Yapar?”]Kamu Yönetimi Ne İş Yapar?[/su_button] yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kamu Yönetimi Özelde Ne İş Yapar?

Öncelikle kamu yönetimi mezunları özel sektörde yine kamuya yönelik işlerde çalışabilir. Kamu yönetimi öğrencilerinin pek azı bunu kavrayabilmiştir. Ne demek istediğimizi örneklerle açıklayalım.

Kamu İhale Kurumuİhale Uzmanı: 2015 yılında kamu kurum ve kuruluşları tarafından 127.924 ihale yapılmış, yaklaşık 140.1 milyar TL tutarında mal alımı, yapım işi, hizmet alımı ve danışmanlık hizmet alımı için toplam 189.395 sözleşme imzalanmıştır. (KİK 2015 İstatistikleri) Hal böyle olunca kamu alımları işletmelerin iştahını kabartmaktadır. Ancak ihale süreci ve ihale mevzuatı teknik bilgi gerektirmektedir. Öte yandan günde açılan 350 ihalenin takibi, işletmenin faaliyet konusuna girenlerin tespiti de bu işle birebir ilgilenecek insan kaynağını gerektirmektedir. İşte bu işleri takip edecek ihale mevzuatına ve ihale sürecine hakim personeli ifade eden “İhale Uzmanı” özel sektörde aranılan elemandır. Kamu ihalelerine ilişkin mevzuata idare hukuku derslerinde değinilmektedir. Kamu yönetimi öğrencileri ve mezunlarına eğitimleri sırasında işletmelerin ihale işlerine bakan birimlerinde veya ihale danışmanlığı firmalarında staj yapmalarını öneririz. Üniversite eğitimi sırasında ihale konusunda eğitimlere katılmaları ve mevzuatta derinleşerek hakim olmalarını öneririz. Kamu ihaleleri konusunda yetkili kurum, Kamu İhale Kurumu tarafından yayınlanan ihale kılavuzlarını okumanızı tavsiye ederiz. Ayrıca sertifikalı kamu alımları eğitim programlarına katılmanızı öneririz. Eğitim programları hakkında ayrıntılı bilgiye www.kik.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Eğer bu alanı seçerseniz ilerleyen yıllarda ihale danışmanı olarak bağımsız çalışmanız mümkündür.

Kamu İlişkileri Uzmanı: Bazı işletmeler kamu kurumları ile yoğun ilişki içindeler. Bu ilişkiler SGK ve vergi dairesi gibi standart işlemler olabildiği gibi bazı durumlarda getirilen yasal düzenlemelerin işletmeler tarafından yakından takip edilmesi gerekiyor. Yoğun ilişkilere bilgi taleplerini örnek verebiliriz. Örneğin bankalarda kamu kurumlarından gelen bilgi taleplerinin yönetimi için özel birimler vardır. Bu sebeple resmi yazışma ve protokol kuralları gibi konularda eğitim alınabilir. Devlet Malzeme Ofisinin evrak akışı ve Kamu İhale Kurumu gibi kurumlarla işlemlerin yürütülmesi, kamu otoriteleri tarafından işletme nezdinde yapılacak denetimlerde denetim elemanlarıyla ilişkilerin yürütülmesi, kamu kurumlarıyla olumlu ilişkilerin kurulması ve yönetimi yine gereksinim olabilecektir. İlerleyen zamanlarda bu alanın kurumsal firmalarda önemli bir alana dönüşmesini ve hali hazırda finans birimleriyle ihale uzmanları tarafından yürütülen işlemlerin uzmanların organizasyonuna tabi tutabileceğini düşünmekteyiz.

Kamu yönetimi ne iş yapar?

kamu-yonetimi-ne-is-yapar-23Kurslarda Öğretmenlik: Açık öğretim ve KPSS kursları son dönemlerde yoğun ilgi görmektedir. Bu kurslarda verilen kamu yönetimi ve idare hukuku gibi derslerde öğretmenlik yapmak mümkündür. Özellikle akademik kariyer düşünen kamu yönetimi mezunları kurslarda aranılan isimlerdir. Akademik kariyer düşünüyorsunuz ancak maddi çekinceleriniz varsa bu imkanı değerlendirebilirsiniz. Bu arada kamuya yönelmeyi düşünüyorsanız [su_button url=”http://100kasa.com/kpss-a-grubu-en-iyi-meslekler/” target=”blank” style=”soft” size=”4″ icon=”icon: question-circle” title=”En İyi Kamu Kariyer Meslekleri”]En İyi Kamu Kariyer Meslekleri[/su_button] yazımızı da inceleyin.

Sivil Toplum Kuruluşları: Sivil Toplum Kuruluşları (STK) eğitim, sağlık, siyaset, sosyal politikalar vb. alanlarda belirli hedefleri gerçekleştirmek üzere kurulurlar. Özel sektör işletmelerinin aksine STK’larda daha çok kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi ve kamu yönetimi, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler gibi bölümler tercih edilmektedir. Özellikle büyük çaplı STK’larda inanılmaz kariyer imkanları mevcuttur. Bu nedenle üniversite yıllarında bu gibi faaliyetlerin içinde olmanızı öneririz. Kaldı ki STK’larda gönüllü çalışmalara katılanlar CV’lerine bunu yazdıklarında özel sektörde daha çok tercih edilmektedirler. Kişisel gelişim açısından da iyi birer imkan sağlanmaktadır. Örneğin Toplum Gönüllüleri Vakfı bünyesinde üniversite öğrencileri projeler hazırlamakta, bu projeler vakıf yönetimine sunulmakta ve onay alan projelere maddi destek sağlanmakta; hatta iyi projeler Türkiye çapında dahi uygulanabilmektedir. Bu gibi faaliyetler kişisel gelişiminize katkı sağlamasının yanı sıra özel sektör mülakatlarında çok büyük avantaj sağlar.

[su_button url=”http://100kasa.com/kamu-yonetimi-nedir/” target=”blank” style=”soft” size=”4″ icon=”icon: question-circle” title=”Kamu Yönetimi Nedir?”]Kamu Yönetimi Nedir?[/su_button]

Akademisyenlik: Kamu yönetimi mezunu özelde ne iş yapar sorusun bir diğer cevabı da akademisyenliktir. Kendini geliştiren ve çalışmaktan, okumaktan keyif alanlar için akademik kariyer iyi bir seçenektir. Türkiye’de son yıllarda artan üniversite sayısına paralel olarak akademisyen ihtiyacı da artmıştır. Kamu yönetimi bölümünün fazla bulunması da ayrı bir avantaj. Akademisyenliği tercih edenler yazımızın önceki kısmında belirttiğimiz üzere kurslarda ders vererek ek gelir sağlayabilirler.

İnsan Kaynakları ve İdari ve Mali İşler Departmanları: Kamu yönetimi mezunları açısından işletme yapıları incelendiğinde insan kaynakları ve idari işler departmanları daha yakın görünmektedir. Yönetim bilimleri ve personel yönetimi gibi dersler bu açıdan önem taşımaktadır.

Denetim firmaları: PwC, Deloitte, KPMG, Ernst&Young gibi büyük (mali) denetim firmaları yeni mezun eleman alımı yapmaktadır. İş başvurularında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu olma şartı aranmaktadır. Adayın önceki staj deneyimleri değerlendirmede önemli bir kriterdir. Başvuru formunun İngilizce olmasından mütevellit orta-iyi derecede İngilizce bilmeniz gerekiyor. Bu nedenle bu ve benzeri büyük denetim firmalarında staj yapmanızı tavsiye ederiz. Staj deneyiminize dikkat edin eğer beğeni kazanırsanız, mezun olduğunuzda işe alınma imkanınız yüksek.

Genel Nitelikli Personel Alımları: Yazımızın önceki bölümlerinde daha ziyade spesifik kariyer olanaklarına değindik. Pek çok firma personel alımı esnasından İİBF mezunu olma şartı aramaktadır. Bankalar gibi kurumsal işletmeler buna örnek verilebilir. Bu aşamada bölümden ziyade yabancı dil bilgisi, yapılan stajlar, yurt dışı tecrübesi ve kişisel yetenekler gibi bazı kriterler doğrultusunda tercih yapılmaktadır. Bu kriterler doğrultusunda üniversite yıllarınızı iyi geçirmenizi, özellikle yabancı dil öğrenmenizi ve erasmus veya work&travel gibi programlarla yurt dışına çıkmanızı öneririz. İnanın mülakatlarda yurt dışı tecrübesi çok büyük avantajdır.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Mezunları

Siyaset bilimi ve kamu yönetimi mezunları iş olanakları açısından bazı alanlarda daha öne çıkmaktadır. Örneğin faaliyet gösterdikleri alanda bilgi ve analiz üreten düşünce kuruluşlarında (think tank) sıklıkla görev alırlar. (Bkz. Türkiye’deki Düşünce Kuruluşları) BM, NATO ve Avrupa Konseyi gibi uluslararası kuruluşlar yine bu bölüm mezunları için iyi bir seçenektir. Eğer siyaset bilimi ve kamu yönetimi mezunuysanız ve bu gibi alanlarda çalışmayı düşünüyorsanız yabancı dil kesinlikle şart. Bahsettiğimiz kuruluşlarda staj yapmanızı ve çalışma gruplarına katılmanızı öneririz. Elbette bu gibi kuruluşlarda staj kabulü almak çok kolay değildir.

Bir Cevap Yazın