Saç Nasıl Uzar?

Saç nasıl uzar? Saç uzatma yöntemleri nelerdir? Bunlar kadınların çok sık sorduğu sorular arasındadır. Bu yazımızda evinizde, elinizin altında olan ya da düşük maliyetle satın alabileceğiniz ürünler ile saçlarınızın kısa sürede daha hızlı uzamasını sağlayacak metotları ele alıyoruz.

Saç Nasıl Uzar?

1. İlk olarak saç uzatan yağlar ile başlayalım. Jojoba yağı, hindistan cevizi yağı, zeytin yağı gibi yağları karıştırarak ilk olarak haftada 2 gün daha sonra haftada bir saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Tavsiyemiz bu yağlara susam yağını da eklemeniz. Susam yağı taşıyıcı yağdır ve kullandığınız yağların faydasını arttıracaktır. Elde ettiğiniz bu karışımı masaj yaparak saç derinize yedirin, bu yağlar hem saçların hızla uzamasına hem de parlak, bakımlı saçlara sahip olmanıza sebep olur.

Saç Nasıl Uzatılır?2. Yumurta akı ise geçmişten günümüze kadınların saç bakımında uyguladığı bir numaralı çarelerden biridir. Saçlarınıza yumurtanın akını uygulayıp, saçınızı streç filmle sarıp birkaç saat bekletmek ve bunu düzenli uygulamak saçınızı her zamankinden daha sağlıklı ve güçlü kılacaktır.

3. Ayrıca saçınızı yıkama şekliniz de hızlı saç uzatma çabalarınızda önemli yer tutan bir unsurdur. Saçınızı yıkarken sert darbelerle temizlemeye çalışıp derinizi incitmek yerine daha yumuşak masaj hareketleriyle yıkarsanız, saç dipleriniz uyarılacak ve böylece daha hızlı uzayacaktır.

4. Saçlarınızı sabah akşam taramak, baştaki kan akışını hızlandırır, saç diplerini besler, beslenen saç çabuk uzar. Saç nasıl uzar sorusunun cevabı gördüğünüz üzere  saçları düzenli taramakla başlıyor.

5. Aloe vera birçok bakım ürününde kullanılmaktadır. Özellikle cilt bakımında kullanılan aloe verayı sizler de saçlarınızın çabuk uzaması için kullanabilirsiniz. Yarım tatlı kaşığı bal, 1 çorba kaşığı limon suyu ve 1 fincan aloe vera jelini güzelce karıştırın. Karışımı saçlarınıza sürdükten sonra yaklaşık yarım saat bekletin ve saçlarınızı durulayın.

Saç Uzatma Yöntemleri

6. Saç uzatma yöntemleri arasında elma sirkesi de yer alıyor. Saçlarınızı duruladığınız suya 2-3 damla elma sirkesi eklerseniz saç köklerini besler ve saçınızın hızla uzamasını sağlar. Eğer sirkeli suyla durulamak saçımda koku bırakır diye düşünüyorsanız, bu suya istediğiniz uçucu yağı (portakal yağı, gül yağı vb.) ekleyip kullanabilirsiniz.

Saç Uzatma Yöntemleri7. Saç şekillendiriciler çoğu insanın vazgeçilmezlerinden biri, fakat bu makineler ne kadar pahalı ve zarar vermeme konusunda iddialı olursa olsun, en sağlıklısı bunlardan uzak durup, saçları doğal halinde kullanmaktır. Vazgeçemeyecek durumdaysanız ısı koruyuculardan kullanmak ve ısı uygulamalarını asgariye indirmek yararlı olacaktır.

8. Soğan da elinizin altında olan ve saç uzatmak için kullanabileceğiniz doğal yöntemlerden biri. Soğanı haşlayın ve daha sonra suyunu sıkın. Soğumuş soğan suyunu saçınıza iyice yedirin. Soğan suyunu bir süre saçınızda bekletin ve ardından saçınızı durulayın. Bu kür için kokmuyor diyemeyeceğiz. Bu yüzden, eğer kokusundan rahatsız olursanız, hafta sonu ya da evde daha uzun süre bulunacağınız zamanlarda bu kürü uygulayabilirsiniz.

9. Hızlı saç uzatmak için sizlere tavsiyelerimizden biri de, palmiye yağı. Saç uzatmada E vitamini oldukça etkilidir ve palmiye yağı da bu noktada derdinize dermandır. E vitamini yönünden oldukça zengin olan palmiye yağını, haftada 1-2 defa derinize temas ettirmeden saçlarınıza sürün.

10. Son olarak suyun öneminden de saç uzatma konusunda bahsetmeden geçmemek gerekir. Günde 2-2,5 litre su içmek saçlarınızı güçlendirecek ve daha sağlıklı, parlak görünüme kavuşup hızla uzamasına yardımcı olacaktır.

Saç nasıl uzar bu yazıda kısaca anlatmaya çalıştık. Unutmayın ki, tüm bu yöntemlerden en iyi sonucu elde etmek için düzenli ve disiplinli olarak, hemen sonuç almaya çalışıp moral bozmadan pozitif düşünüp uygulayarak harika saçlara kavuşmanız için hiçbir engel yok. Tek yapmanız gereken sıraladığımız saç uzatma yöntemleri içinde size uygun olanları dikkatlice uygulamak.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın