Winston Churchill

Winston Churchill, 20. yüzyılda dünya siyasetinde oldukça etkili olmuş bir İngiliz devlet adamıdır. İngiltere’de iki kez başbakanlık görevini üstlenen Churchill, özellikle II. Dünya savaşı yıllarında çizdiği liderlik profiliyle, dünya tarihinin en iyi savaş dönemi liderlerinden biri olarak gösterilmektedir. Siyasetçiliğinin yanı sıra aynı zamanda tarihçi, asker ve yazardır. Edebiyat dalında Nobel ödülünü kazanmıştır.

Uçurtmalar rüzgar gücü ile değil; o güce karşı koydukları için yükselirler.
Winston Churchill

Winston churchillAristokrat bir ailenin çocuğu olarak 1874’te İngiltere’de dünyaya gelmiştir. Babası da bir siyasetçi olan Churchill, gençlik yıllarında orduda görev yapmaya başlamıştır. Bu süreçte, İngiliz ordusuna Hindistan, Sudan ve II. Boer Savaşı’nda hizmet etmiştir. Bu görevlerinden sonra politikaya atılmış ve yaklaşık 50 yıl boyunca aktif bir siyasi hayatı olmuştur.

Winston Churchill’in Siyasi Hayatı

Churchill, çok iyi bir hatip ve karizmatik bir liderdi. Bu özellikleri sayesinde, daha siyasete ilk atıldığı günlerden itibaren bakanlık ve genel sekreterlik gibi önemli görevler üstlendi. 1940 yılında İngiltere başbakanı oldu. Başbakanlığı çok zor bir döneme denk geldi ve II. Dünya savaşı ile yüzleşmek zorunda kaldı. Savaş süresince hayati önem taşıyan bir rol oynadı. Dönemin ABD başkanı Roosevelt ile iyi ilişkilerinden dolayı, birçok düşünür tarafından savaş sonrası demokrasinin onarılmasında büyük katkıları olduğu ileri sürüldü. Başarıları bütün dünya tarafından kabul edilmiştir. Nitekim, 2002 yılında BBC tarafından yapılan, “gelmiş geçmiş en başarılı İngilizler” anketinde birinci sırada yer almıştır.

Ölümü

1955 yılında ikinci başbakanlık dönemini tamamlayan ve siyasi arenadan çekilmesinin ardından yalnızca on yıl hayatta kalabilen Winston Churchill, 1965’te hayata gözlerini yumdu. Sadece kraliyet ailesi üyelerine yapılan özel bir cenaze töreniyle toprağa verildi. Ölümü sonrasında birçok onur ödülüne layık görüldü. Amerika ve Kanada’da adına okullar açıldı.

Ayrıntılı BilgiWinstonchurchill.org

Bir Cevap Yazın