Gökçen Çatlı

Gökçen Çatlı, Abdullah Çatlı‘nın büyük kızıdır. Diğer kızı ise Selcen Çatlı’dır. Gökçen Çatlı babası hakkında yazdığı “Babam Çatlı” kitabı ile tanındı. Daha sonraları medyaya vermiş olduğu demeçlerle gündeme geldi. İlgi gören kitabının ikincisi olan “Babam Çatlı 2 – Çatlı Reis” kitabını yazdı.

22 Mayıs 1975’te Nevşehir’de dünyaya gelmiştir. Aydın Özen’le evlendikten sonra ismi Gökçen Çatlı Özen olarak değişmiştir. Hali hazırda yazarlığının yanında yardımcı doçent unvanı taşıyan bir akademisyendir. Sosyoloji ve antropoloji alanındaki çalışmalarını 2010 yılından bu yana İstanbul Aydın Üniversitesi’nde sürdürmektedir. Gökçen Çatlı, babasının özel durumları nedeniyle annesi Meral Çatlı ve kardeşi Selcen Çatlı ile birlikte bir süre Fransa’da yaşadılar. Fransa’da yaşadığı yıllarda Fransızca öğrendi ve eğitiminin kalan yıllarında Fransızca’sını geliştirmeye devam etti. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamlamıştır. Yüksek lisans ve doktora çalışmalarını Antropoloji alanında Alevilik üzerine yapmıştır. İyi derecede İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Gökçen Çatlı, Aydın Özen’le evlendikten sonra Gökçen Çatlı Özen ismini almıştır. İkilinin düğününe milliyetçi camiadan birçok isim katılmıştır. Nikah şahitliğini dönemin BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve bir dönem MHP Genel Başkan adayı olan Ramiz Ongun yapmıştır. Düğüne eski futbolcu ve MHP milletvekili Saffet Sancaklı ve Oral Çelik gibi tanınmış isimler katılmıştır. Nikahın ardından, Muhsin Yazıcıoğlu, “Milletimizin en kara bahtlı bir zamanında, hayatını adamış olan sevgili Çatlı’nın emanetine mutluluklar dilerim” demiştir.

Gökçen Çatlı

Siyasi Görüşü

Ülkücü babası Abdullah Çatlı gibi Gökçen Çatlı da milliyetçi görüşe sahiptir. 2015 seçimlerinde MHP’den aday adayı olmuş ancak aday gösterilmemiştir. Bir dönem MHP Genel Başkan Adayı olacağı yönünde söylentiler çıksa da kendisi bunu yalanlamıştır.

15 Temmuz 2016’da gerçekleşen darbe girişimine ilişkin olarak “Babam Bugün Hayatta Olsaydı, Darbecilere Karşı Devletinin Yanında Dururdu!” diyen Gökçen Çatlı, FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin ise “15 Temmuz bir darbe girişimi değil, Terörist bir eylemdir..!” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan nikah şahitliğini yapan Muhsin Yazıcıoğlu için ise “Rahmetli Muhsin Abi’nin yaşadığı acı olayın, ben de bir suikast olduğunu düşünenlerdenim. Baştan beri bu fikirdeyim!” demiştir.

Babamın duruşu, hep vatan merkezliydi! Millet merkezliydi, devlet merkezliydi. Bugün moda olan bir terim var, ‘partiler üstü düşünmek’ diye! Babam, 80’den sonra yurtdışına gittiğimiz dönemden itibaren; hep partiler üstü düşünmek durumundaydı zaten!

Gökçen Çatlı ve Abdullah Çatlı

Gökçen Çatlı’nın kitabında babasının kendisine söylediği şu sözü aktarıyor: “Kızım sana bırakabileceğim en büyük mirasım yaşadıklarımdır. Başını hiçbir zaman eğmeyeceksin.” Bu sözden yola çıksa gerek sıklıkla babasını anlatan röportajlar verip seminerler düzenlemektedir. ASALA’yı Abdullah Çatlı ve arkadaşlarının bitirdiğini iddia etmektedir. Nitekim babası ve ekibinin ASALA’ya karşı 20 değil 100’ün üzerinde operasyon yaptığını ileri sürmektedir.

Gökçen Çatlı babası ile çok güzel bir ilişkileri olduğunu hayattayken ailece sürekli gezdiklerini ve Türkiye’de gezilmedik, görülmedik yer bırakmadıklarını söylemiştir.

Gökçen Çatlı, her yıl babasının ölüm yıl dönümünde Nevşehir’de düzenlenen etkinliklere öncülük etmektedir. Bu etkinliklere tanınmış isimler katılmakta ve Abdullah Çatlı anılmaktadır.

Gökçen Çatlı Kitapları

Babam Çatlı

Babam Çatlı“Babam Çatlı”, Gökçen Çatlı’nın babası hakkında kaleme aldığı ilk kitaptır. Geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmıştır. Bu kitapta babasının vatan sevgisini her şeyin üzerinde tuttuğunu akıcı bir dille anlatmış aynı zamanda çocukluk yıllarında ailesinin çektiği zorlukları kaleme almıştır. Susurluk kazası, ASALA’ya karşı verilen mücadele, Oral Çelik, Ümit Fırat gibi kişi ve olaylar işlenmiştir. Bu kitapta daha ziyade Abdullah Çatlı’nın başından geçen hadiseler anlatılmaktadır.

Babam Çatlı 2 – Çatlı Reis

babam-catli-2-reisGökçen Çatlı oldukça ilgi gören ilk kitabının ardından, 2016’da serinin ikinci kitabını yazmıştır. Bu kitapta Abdullah Çatlı’nın çocukluk yılları, gençliği ve hayatıyla ayrıntılara değinilmiş.

Yararlanılan Kaynaklar

http://www.ogunhaber.com/siyaset/mhpde-gokcen-catli-sesleri-525343h.html
http://www.internethaber.com/abdullah-catlinin-kizindan-carpici-15-temmuz-ve-feto-aciklamasi-1709106h.htm

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın