J. K. Rowling Kimdir?

J.K. Rowling, 31 Temmuz 1965’te İngiltere’de dünyaya gelmiş, Harry Potter serisinin yazarı dünyaca ünlü bir yazardır. Doğumunda ona verilen ad Joanne Kathleen’dir. Rowling’in kendinden 2 yaş küçük, Di isminde bir de kız kardeşi vardır.

İlginç bir ekleme yapacak olursak, Rowling 5-6 yaşlarındayken yazmaya başlamıştır. Rabbit (tavşan) adlı ilk hikâyesi, büyük bir arı olan Miss Bee (bayan arı) gibi ilginç karakterleri barındırır. Rowling, büyüme çağındayken, ailesi ve kız kardeşi ile birlikte iki kez taşınmıştır. Bristol ve Winterbourne’a yakın olan evlerinde yaşarlarken, soyadı Potter olan bir komşusu vardır. J. K. çok sevdiği komşu çocuklarını ve çok sevdiği Potter soyadını asla unutmamıştır.

Rowling 9 yaşına geldiğinde, ailesi Tutshill’e taşınmıştır ve ilkokula Tutshill’de başlamıştır, daha sonra da ‘Wyedean Comprehensive’’ye geçmiştir. Rowling, kendisini bu dönemde biraz utangaç, çilli, doğal bir spor kabiliyeti olmayan ama büyük bir edebiyat aşkıyla dolu bir çocuk olarak tanımlamaktadır. Buradan mezun olduktan sonra, Exeter Üniversitesi’ne kayıt yaptırmıştır. İki dil bilen bir sekreter olmak için ailesi tarafından desteklenip cesaretlendirilmesi üzerine burada Fransızca okumuştur. Ancak mezun olduktan sonra, Rowling’in sekreterlikle bir alakası olmadığını fark etmesi uzun sürmemiştir. Kendisini “gelmiş geçmiş en kötü sekreter” diye tanımlarken, “çok düzensiz” olduğunu da eklemiş ve toplantılar esnasında katılımcı olmakta çok zorlandığını, not alması gerekirken küçük hikayeler yazdığını itiraf etmiştir.J. K. Rowling

Rowling 26 yaşına geldiğinde, tek başına, Portekiz’e İngilizce öğretmeni olmak için taşınmıştır. J. K. birçok kez, İngilizce öğretmenliği yapmayı, özellikle öğleden sonra ve akşamları ders vermeyi, sabahları yazmaya zaman ayırabildiği için çok sevdiğini söylemiştir. Bir “büyücü” ile alakalı hikâyesine de bu zaman aralığında başlamıştır.

Harry Potter Serisi

Harry Potter ve Felsefe Taşı – 1997

Harry Potter ve Sırlar Odası – 1998

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı – 1999

Harry Potter ve Ateş Kadehi – 2000

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı – 2003

Harry Potter ve Melez Prens – 2005

Harry Potter ve Ölüm Yadigârları – 2007

Harry Potter ve Lanetli Çocuk

Rowling, Portekiz asıllı gazeteci kocasıyla da burada tanışmış ve evlenmiştir. Çocukları Jessica 1993 yılında doğmuştur. Kızının doğumundan hemen sonra da kocasıyla boşanmışlardır ve kızı henüz bir bebek iken, kız kardeşi Di’ye yakın olabilmek için İskoçya’daki Edinburgh’a taşınmışlardır. İşte tam bu zamanlarda, Rowling, Harry PotterWizard’ (Büyücü)” romanını bitirmeye ve yayınlamaya karar vermiştir. Genellikle sıcak bir yerde yazabilmek için kızıyla beraber restoranlara gidip orada yazmayı tercih etmiştir. Kitabını bitirmek için İskoçya Sanat Konseyi’nden (Scottish Arts Council) burs istemiştir ve sonunda bu bursu almıştır. Birkaç reddedilmeden sonra Harry Potter ve Felsefe Taşı (Harry Potter and The Philosopher’s Stone) adlı romanını İngiltere’nin Bloomsbury yayın evine yaklaşık 4,000 $ karşılığında satmıştır.

Rowling kendisini ve kızını destekleyebilmek için, Fransızca öğretmenliği yapmaya başlamıştır. Birkaç ay sonra Arthur A. Levine Books / Scholastic Press kitabı Amerika’da satmak için yayın hakkını satın almıştır. Böylece Rowling öğretmenliği bırakabilmiş ve sürekli yazabilmek için yeterli paraya kavuşmuştur. Rowling bu dönemi “hayatımın en mutlu zamanları” olarak tanımlamaktadır.

1997 Temmuz’unda Bloomsbury Çocuk Kitapları, kitabı yayınladıktan sonra, J.K Rowling’in keşfedilmesi uzun zaman almamıştır. Harry Potter’e ve J. K. Rowling’e ödüller ve övgüler yağmıştır. 1997 yılının İngiliz KitaplarıYılın Çocuk Kitabı (The British Book Awards Children’s Book of the Year) ve “Smarties” ödülünü kazanmıştır.

Kitap, 1998 yılının eylül ayında, Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınlandığında Arthur A Levine Books / Scholastic Press kitabın ismini Harry Potter ve Büyücülerin Taşı (Harry Potter and the Sorcerer’s Stone) olarak değiştirmiştir.

Rowling de hızlıca devam kitabı olan Harry Potter ve Sırlar Odası’nı (Harry Potter and The Chamber of Secrets) bitirmiştir ve 1998 Temmuz’unda İngiltere’de, 1999 Haziran’ında da Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınlanmıştır. Başarılı devam kitabından hemen sonra üçüncü kitap olan Harry Potter ve Azkaban Tutsağı’nı (Harry Potter and The Prisoner of Azkaban) bitirmiş ve kitap 1999 yılının temmuz ve eylül aylarında, eş zamanlı olarak İngiltere’de ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınlanmıştır.

Şaşkınlık ve sevinç içinde olan Rowling, Harry Potter serisinin ilk üç kitabı ile New York Times’ın en çok satanlar listesinde ilk üç sıraya yerleşmiştir. (Kitaplar İngiltere’de de benzer başarıyı elde etmiştir.2000 yılının yazına gelindiğinde Rowling 35 farklı dile çevrilen ve 30 milyondan fazla satılan ilk üç kitabı için 400 milyon $ kazandığını belirtmiştir. Serinin dördüncü kitabı Harry Potter ve Ateş Kadehi (Harry Potter and the Goblet of Fire), bir milyondan fazla ön satış yapmış, ilk basımında 5,3 milyon satmıştır. New York Times’ın en çok satanlar listesindeki hâkimiyeti ve inanılmaz başarısından dolayı, en çok satan çocuk kitapları için ayrı bir liste oluşturulması önerilmiştir. Bu sistem, rekabette olan diğer yazarlara muazzam derecede rahatlama ve mutluluk sağlarken, Rowling için de muazzam derecede gurur verici olmuştur. İlerleyen yıllarda ise Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı, Harry Potter ve Melez Prens, Harry Potter ve Ölüm Yadigârları isimli kitapları çıkardı.

2012 yılında Boş Koltuk isimli kitabını çıkardı. Pek çok ödüle sahip olan J. K. Rowling, France’s Légion d’Honneur nişanına da layık görülmüştür.

J. K. Rowling hayatı boyunca çocuklarla yakın ilişkide oldu. İhtiyaç sahibi çocuklara yardım amacıyla Lumos isimli sivil toplum örgütünü kurdu.

Bir Cevap Yazın