Firma Rehberleri

Firma rehberleri yazımızda firmaların iletişim bilgilerini yayınlayan internet siteleri hakkında kısa bilgi vereceğiz. Günümüzde basılı ansiklopediler gibi PTT’nin telefon rehberi kitapları da tarihe karıştı. İnsanlar artık bilgi ihtiyaçlarının yanında firmaları da sanal ortamda arıyorlar. TÜİK’in Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması 2016 raporuna göre Türkiye’de internet kullanıcılarının %65,5’inin interneti kullanma amaçları arasında “mal ve hizmetler hakkında bilgi arama” yer alıyor. Firmalar hakkında yapılan yorumlar, şikayetler kadar işletmelerin iletişim bilgileri de sık sık aranıyor.

Bu şartlar altında online firma rehberi olarak tabir edilen firma rehberleri türedi. Gerçekten de milyonlarca işletme arasından ihtiyaç duyduğumuz firmayı bulmak çok kolay değil. Bu nedenle iyi firma rehberi hepimizin ihtiyacı.

Firma Rehberleri

Olayı bir de işletmeler açısından ele almak gerekiyor. Bugün özellikle büyük şehirlerde tüketicilerin büyük kısmı mal veya hizmet almadan önce internetten araştırma yapıyor. Firmalar hakkında yapılmış yorumları ve şikayetleri inceliyor. Tabii firma hakkında yorum ve eleştiri olabilmesi için önce firmanın kendisine firma rehberleri ve sosyal medya sitelerinde yer bulması gerekiyor.

Günlük yaşamımızda duyduğumuz, yalnızca büyük firmaların değil KOBİ’lerin de internetten önemli oranda müşteri bulabildiği. İnternette görünür olan firmalar yalnızca internetten gelen ziyaretçilerle dahi yeterli satışı yapabiliyor. Böylesine büyük bir potansiyeli elbette bütün işletmeler kullanmak istiyor. Hatta firma rehberi sitelerde yer alan “firma ekle” kelimesi, KOBİ’lerin ve esnafların aklına kazınan kelime öbeği haline geldi.

Peki firma rehberleri neler? Yerel ve ulusal olmak üzere pek çok firma rehberi var. Bu yazımızda Türkiye firma rehberi olarak nitelenen ulusal rehberleri sıralayacağız.

Firma Rehberi Örnekleri

Firma Rehberlerine “Firma Ekle” İşleminde Önemli Hususlar

Firma rehberlerine firmanızı eklerken, işletmeniz hakkında dil bilgisine de dikkat ederek ilgi çekici tanıtım yazısı hazırlayın. Firma bilgilerini eksiksiz ve doğru girdiğinizden emin olun. Mümkünse internet sitesi de kurun ve firma rehberlerinde sitenize yer verin.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın