Bel İnceltme ve Göbek Eritme

Bel inceltme ve göbek eritme yöntemlerine başvurmadan önce, bu oluşuma neden olabilecek etkenleri tanımakta fayda bulunmaktadır:

Göbek ve bel çevresinde biriken yağların en yaygın sebebi metabolik sendromdur. İnsülin direncinin yol açtığı metabolik değişiklikler alınan besinlerin –özellikle un, nişasta ve şeker içeren yiyeceklerin, içeceklerin– hızlı bir şekilde yağa dönüşmesine, öncelikle karaciğer, pankreas çevresi, karın içindeki diğer organlarda ve sonra da bel bölgesinde yağ birikmesine yol açmaktadır.

Sık sık alkol kullanımı da bel ve göbek çevresinin kalınlaşmasının en önemli sebeplerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir diğer önemli sebep ise hareketsiz yaşam tarzıdır. Kadınlarda östrojen hormonunun azalması ve menopoz döneminde tamamen tükenmesi, erkeklerdeyse testosteronun orta yaş ve sonrasında giderek daha az üretilmesi de bel kalınlaşmasının diğer bir nedeni olabilmektedir.

Bel inceltmek ve göbek eritmek için öncelikli olarak alınması gereken tedbirler hormon dengesizliği varsa gidermek, varsa insülin direncini tedavi etmek, alkol kullanımını asgariye indirmek olarak sıralanabilir. Bunlar haricinde etkili bir bel inceltme ve göbek eritme süreci beslenme ve egzersiz olmak üzere iki başlıdır.

Bel inceltme ve göbek eritme için etkili beslenme tavsiyelerine bakılacak olursa, ilk sırada karbonhidrat ve şeker tüketimini kısıtlamak gelmektedir. Karbonhidratı tamamen kesmek ise doğru bir yöntem değildir. Burada dikkat edilmesi gereken, beslenmede çeşitliliğe dikkat etmek, protein-karbonhidrat-sebze ve meyve açısından dengeyi korumaktır. Özellikle un, şeker, nişasta, şeker içeren -taze sıkılmış meyve suları dâhil- her türlü içecek, katkı maddesi bulunan yiyecek ve içecekler beslenme alışkanlığından çıkarılmalı veya en azından minimuma indirilmelidir. Kızartmalardan, bol yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Yemeklerde zeytinyağı kullanımına özen gösterilmelidir.

Beslenme yöntemini daha fazla protein ve daha bol sebze üzerine yoğunlaştırmak gerekmektedir. Göbek ve bel bölgesi yağlarının erimesine yardımcı olması için, gün içerisinde 7-8 bardak su içilmelidir. Ayrıca güne kahvaltıyla başlamak ve gün içinde öğün atlamamak da bel inceltme serüveninde unutulmaması gereken bir kuraldır.

Yağ Eriten Yiyecekler

Yoğurt: Kalsiyum göbek ve bel yağlarını eritme mücadelenizde size yardımcı olacak önemli bir maddedir. Özellikle yoğurdun tok tutucu özellikte olması bel inceltme programınızda bu yiyeceğin daha fazla yer almasına neden olacaktır.

Greyfurt: Yağ depolanmasında görevli enzimleri bloke eder, yağları yakar ve dışarı atar.

Yeşil çay: Özellikle vücuttaki ödemi atmasıyla, sindirimi kolaylaştırmasıyla ve bel çevresinde yağ oluşumunu engellemesiyle biliniyor.

Düzenli olarak günde en az iki fincan yeşil çay içmenin metabolizmayı hızlandırıcı bir etkisi vardır. Ayrıca yeşil çay, yağ yakımını hızlandıran sağlıklı bir içecektir.

Acı biber: Eğer midenizde bir sorun yoksa şanslısınız ve acı biber tüketerek bel inceltme sürecini hızlandırabilirsiniz. Acı kırmızı biberin içindeki capsaicin maddesi, bel çevresinde biriken yağlarla mücadele ediyor. Metabolizmayı çalıştıran capsaicin, aynı zamanda vücut ısısını da yükselterek enerji harcamayı ve dolayısıyla kilo vermeyi hızlandırıyor.

Bel İnceltme İçin Egzersiz Şart

Bel inceltmek için egzersiz de şarttır. Unutmamak gerekir ki bel ve göbek yağlarının en önemli sebeplerinden biri de hareketsiz yaşam tarzıdır. Bu nedenle aşağıda verilecek hareketlerden kendinize uygun bir egzersiz programı hazırlamalı ve de disiplinli ve kararlı bir şekilde bunu uygulamalısınız.

Bel ve göbek çevresi yağlarıyla mücadelede günde veya gün aşırı yapacağınız 30-45 dakikalık tempolu yürüyüş son derece etkili olacaktır. Yürüyüş yapmak vücudun metabolizma hızını attırır, kan dolaşımını düzenler. Yürüyüşten sonraysa yazının devamında görselini eklediğimiz egzersizleri yapmanızda fayda vardır.

Bel İnceltme Göbek Eritme

 

Bel İnceltme ve Göbek Eritme Videoları

 

Bir Cevap Yazın