Saç Mezoterapisi

Saç mezoterapisi, kıl köklerinin ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve proteinlerin saçlı deriye oldukça ince iğnelerle doğrudan enjekte edilmesidir. Saç dökülmesi, gerek kadınlarda gerekse erkeklerde ve artık çok erken yaşlarda bile görülmeye başlayan oldukça yaygın bir şikâyettir. Böyle bir durumda öncelikle doktorunuza başvurarak sağlıkla ilgili herhangi bir durum olup olmadığını araştırmanız ve gerekli testleri yaptırmanız gerekmektedir. Zaman zaman demir eksikliği, cinsiyet hormonlarında dengesizlik, tiroide bağlı hastalıklar vb. saç dökülmesinin sebebi olabilmektedir.

Bu adımı atladınız ve vücut dengenizle ilgili herhangi bir sorun olmadığına emin oldunuz. Stres veya öngörülemeyen diğer nedenlerden dolayı saç dökülmesinin önünü alamadıysanız saç mezoterapisi yöntemine başvurabilirsiniz.

Hem kadınlara hem de erkeklere uygulanabilen saç mezoterapisi, kıl köklerinin ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve proteinlerin saçlı deriye oldukça ince iğnelerle doğrudan enjekte edilmesidir. Bu yöntem kan dolaşımını arttırıp kıl köklerini uyararak saç dökülmesini azaltmayı hedefler. Seans sayısı saçın ihtiyacına ve kişinin özelliklerine göre belirlenir. Genellikle 4-10 seans arasında saç dökülmelerinin tamamen durduğu iddia edilmektedir.

Saç mezoterapisinin etkili olduğu dökülme çeşitleri; strese bağlı saç dökülmeleri, mevsimsel saç dökülmeleri, metabolik saç dökülmeleri, saçkıranlar, genetik erkek tipi saç dökülmesi ve gebelik ardından ani şekilde seyreden saç dökülmeleri olarak sayılmaktadır.

Neden Saç Mezoterapisi?

 • Saç dökülmesini durdurur.
 • Saçın kalitesinin arttırır, canlandırır, hacimli ve parlak görünmesini sağlar.
 • Direkt olarak hedef dokuya aktarım nedeniyle daha etkili sonuçlar verir.
 • Canlılıklarını koruyan ancak saç üretimi yapmayan saç hücrelerini uyarır.
 • Diğer yöntemlere göre daha az zahmetlidir.
 • Yan etkilerinin oldukça azdır.
 • Saç derisini iyileştirir, kepeklenmeyi azaltır.
 • Kan dolaşımını sağlayarak var olan saçınızın ömrünü uzatır.

Saç Mezoterapisi Kimlere Uygulanmaz?

Saç Nasıl Uzatılır?Bu yöntem; hamilelere, emzirenlere, uygulamanın yapılacağı bölgede enfeksiyonu olanlara, inme (felç) geçirmişlere, kanser hastalarına, kan pıhtılaşma bozukluğu olanlarda ve kan sulandırıcı ilaç kullananlara uygulanamaz. Bu sayılan kimseler dışında saç dökülmesi problemi yaşayan tüm yaş grupları için başarılı ve ideal bir yöntemdir.

Mezoterapi Uygulanması

Mezoterapi uygulanacak kişi uygulama öncesi saçlarını yıkamalıdır. Saçlı deri dezenfekte edildikten vitamin, mineral ve aminoasitler küçük iğneler yardımıyla enjekte edilmektedir.

Tedavinin etkisi ve başarılı neticeler sağlanması, dökülmenin kaynağına ve kişinin özelliklerine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Kalıcılığı garantilemek üzere ve destekleyici olarak yıllık 2-3 defa ek mezoterapi seansına başvurulabilir.

Seans sayıları genelde haftada 1 kez yapılmaktadır. Aşırı dökülme durumlarında seanslar haftada 2 kez uygulanması mümkündür. Mezoterapi, dökülmesi çok fazla olmayıp cansız ve sönük saçlarına çözüm bulmak isteyen kişilerde ise 2-3 haftada bir seans şeklinde uygulanabilir.

Saç mezoterapisi öncesi ve sonrasında nelere dikkat edilmesi gerekenler

Mezoterapi uygulamasından 24 saat önce ve sonrasında boya, röfle, perma gibi uygulamalar yaptırılmamalıdır. Ayrıca 24 saat sonrasına kadar saçlar yıkanması önerilmemektedir. Mezoterapiyi uygulayan doktor bu konuda sizi daha ayrıntılı bir şekilde bilgilendirecektir.

Saç mezoterapisi acı veren bir yöntem mi, yan etkisi var mı?

Uygulama sırasında kişinin herhangi bir acı ya da ağrı duymadığı iddia edilmektedir. Yine de uygulamayı yaptıranlarca yer yer özellikle başın alına yakın kısmında saniyelik iğne batması hislerinin oluşabildiği söylenmektedir. Ayrıca hassas derili kişilerde uygulama esnasında, deri üzerinde beliren bazı kızarıkların olabileceği de ifade edilmektedir. Bu kızarıklar yaşam kalitesini düşürecek ve normal akışı engelleyecek düzeyde olmamaktadır. Bazen işlem sonrasında baş ağrısı görülebilmektedir. Fakat daha önce de belirttiğimiz gibi saç mezoterapisi yönteminin kişinin normal yaşam döngüsünü sürdürmesine engel bir durum oluşturması söz konusu değildir.

Mezoterapi Yaptıracakların Dikkat Etmesi Gerekenler

 • Bu konuda uzman olmayan kişilere ve güvenilir olmayan kliniklerde yaptırılmaması gerekir.
 • Saç mezoterapisi piyasasına göre daha uygun fiyatlar vaat eden yerlerden uzak durulması tavsiye edilir.
 • Kullanılan vitamin ve minerallerin eksiksiz olması ve bunların takibinin yapılması için birkaç yerle görüşüldükten sonra tüm gerekli malzemelerin kullanıldığından emin olunması gerekir.

Saç Mezoterapisi Ücretleri / Maliyeti

Bu yöntemin maliyeti kişinin gereksinim duyduğu seans sayısına ve mezoterapi yanında ek olarak PRP(Platelet Rich Plasma)* yapılıp yapılmayacağına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

* PRP uygulamasıyla ilgili açıklamaları bir sonraki yazımızda bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın