Pervarinin Karakovan Balı Artık İnternetten Satılıyor

Siirt’in Pervari ilçesi bilinmeyen güzelliklerle dolu. Bunlar Cemikari ve Herekol yaylası gibi güzelliklerin yanı sıra değişik lezzetleri de bünyesinde barındırıyor. Eminim ki pek çoğunuz Karakovan balını duymuşsunuzdur. Peki karakovan balının Pervari ile özdeşleştiğini ve Türkiye’nin en iyi balının Pervari’de yetiştirildiğini biliyor muydunuz? Yüksek yaylalarda şehrin kirliliğinden uzak ve bol oksijenli alanlarda yetiştirilen Pervari karakovan balı eşsiz bir tat içeriyor.

Gerçek Karakovan Balı

Gerçek karakovan balı nasıl üretilir? Öncelikle bu sorunun cevabını aramak lazım. Maddeler halinde gidelim.

1: Öncelikle şeker meselesini belirtmemiz lazım. Normal şartlar altında arılar çiçeklere konarak bunlardan elde ettikleri besinleri kendi enzimleriyle işleyerek bala dönüştürürler. Doğal olan budur. Böylece arıların yararlandığı bitkilere göre balın tadı ve besin değerleri değişmektedir. Ancak bu doğal yöntem arının zamanını aldığından üretim sürecini uzatır. Bu nedenle pek çok üretici arılara şeker vererek üretim sürecini hızlandırırlar.

2: Bir diğer husus da peteklerdir. Arılar kendi peteklerini kendileri örerler ve peteklere yaptıkları balı depolarlar. Üretim sürecini hızlandırmak isteyenler bunun yerine yapay petekleri arılara verirler.

3: Hava kirliliği balda ağır metal birikimine neden olur. Bu nedenle şehire ve aynı zamanda yollara uzak, temiz havanın hakim olduğu coğrafyalarda kovan kurmak gerekir. Takdir edersiniz ki bu da maliyetleri yükselten bir başka unsurdur.

4: Karakovan balının özelliği yüksek yaylalarda doğal ortamında yetiştirilmesinden ileri gelir. Nasıl ki her yörede yetişen zeytin bir değilse bal içinde aynı husus geçerlidir. Nitekim balı üreten arıdır ve arı da içinde bulunduğu ortamdan bağımsız değildir. Pervari’nin doğal güzelliklerle dolu bol oksijenli yaylalar Pervari karakovan balı kavramını üst mertebelere taşımaktadır.

Karakovan Balı Satın Almak

Günümüzde pek çok ürüne internetten ulaşmak mümkün. Pervarili arıcılarda Karakovan balını Türkiye’nin her yerine ulaştırmak istiyorlar. Bunlardan biri de internet sitesi kuranak karakovan balı satışı yapmaya başlamış. İlgilenenler www.pervarikarakovanbali.net adresinden ulaşabilirler.

Bir Cevap Yazın