Emilie Autumn

Birçok müzik tarzından izler taşıyan stili, elinden düşmeyen kemanı, başından geçen olaylar, farklı düşünceleri ve görünümüyle günümüzün marjinal isimlerinden biri olan Emilie Autumn, 1979 yılında Los Angeles’te dünyaya geldi. Şarkıcı, söz yazarı, yazar ve kemancı gibi sıfatlarının hepsini bir arada taşımasının yanı sıra geniş müzik repertuvarı ve sahne performansı ile tanınır hale geldi.

Henüz 9 yaşındayken hayatı ilginç bir hal almaya başladı. Dört yaşında çalmaya başladığı kemanıyla dünya çapında bir kemancı olmayı arzulayan Emilie Autumn; dokuz yaşındayken okulu bıraktı. Bu süreçte bütün vaktini müziğe ayırdı, günde 8-9 saat keman çalışıyor, geri kalan zamanını ise kitap okumakla geçiriyordu. Kendi müziğini bestelemek ve sözlerini yazmak amacıyla eğitim hayatına yeniden başlama kararı verdi. Performans sanatları okuluna yazılarak yeniden başladığı eğitim hayatını, Indiana Üniversitesi’nde konservatuar okuyarak devam ettirdi. Ancak görünüşü ve klasik müzik arasında uyuşmazlıkla ilgili sorunlar yüzünden konservatuarı yarıda bıraktı ve sonrasında kurduğu Traitor Label’den, 1997’de ilk albümü “On a Day: Music for Violin & Continuo”yu, 2002’de ise “doğaüstü” temaları işlediği ikinci albümü “Enchant”ı çıkardı.

2004’te Courtney Love’nin “America’s Sweetheart” isimli albümünü çıkarttıktan sonra düzenlediği turnede ona eşlik etti. Turne bitince tekrar ABD’ye döndüğünde yaptırdığı kürtajdan sonra bunalıma girdi ve intihara kalkıştı. Bunun üzerine bir süre psikiyatri hastanesinde gözetim altında tutuldu. Psikolojik sorunlarını atlattıktan sonra hastaneden ayrıldı ve o günleri hep hatırlamak için yaptırdığı dövmeyle koluna hastanedeki oda numarasını yazdırdı. Tekrar müzik yapmaya başladığı bu dönemde 2006 yılında “Opheliac”, 2007 yılındaysa “Laced/Unlaced” isimli albümleri çıkardı.

Son olarak 2012 yılında Fight Like a Girl isimli albümünü çıkardı.

Müzik Stili

Emilie Autumn
Fotoğraf: Mathias Gawlista

Müzik eğitimi alan birçok müzisyen gibi Emilie Autumn da tarihten, piyeslerden ve romanlardan oldukça etkilenmiş, bunların yanı sıra Victoria devrinden oldukça etkilenmiştir. Bu dönem neogotik mimari ve sanatın yükselişe geçtiği, sanayi devriminin gerçekleştiği, mimaride gotik ile klasik arasında çekişmelerin yaşandığı çok önemli bir dönem olarak tarihe geçmiştir. Bunların dışında Shakespeare, Edgar Allan Poe, Elizabeth Barrett Browning ve kocası Robert’i severek takip etmiştir. Emilie Autumn müzik stilini “Victoriandustrial” olarak tanımlamaktadır. Victorio dönemine ve o dönemki sanayi devrimine göndermede bulunduğu bu kavramın yanı sıra 70’li yıllarda yükselişe geçen “glam rock”ı da kullanmaktadır. Ayrıca steampunk, neo-Victorian, Industrial Gothic gibi müzik türleri de onun adıyla birlikte anılmaktadır.

Karakteri ve Psikolojik Sorunları

Emilie Autumn, bipolar bozukluk olarak adlandırılan psikolojik hastalıktan müzdarip olduğu için ruh halinde ani değişmeler görülmekte, uyuma sorunu ve işitsel halisünasyonlar yaşamaktadır. Opheliac albümünde yer alan “Manic Depression”, “Swallow” ve “Misery Loves Company” gibi şarkılar, psikolojik bir hastalıkla birlikte yaşamakla ilgilidir. Kendisi yaptığı açıklamalarda, bu hastalık olmadan belki daha mutlu olabileceğini belirtmiş ama hastalığın kendisine farklı bir bakış açısı kazandırdığını da eklemiştir. Henüz 6 yaşındayken cinsel tacizlere maruz kalan şarkıcı aynı zamanda bir tecavüz kurbanıdır… Sürekli olarak yanağına çizdiği kalp resminin kendini bu tür saldırılardan koruduğuna inanıyor…

Aseksüel olarak tanımlanan Emilie Autumn, 11 yaşından beri vejeteryandır. Tam bir hayvan severdir, birçok evcil hayvan besler. 2010 yılında otobiyografi türündeki romanı “The Asylum for Wayward Victorian Girls”i yazmıştır.

Emilie Autumn Albümleri

  • 1997 – On a Day: Music for Violin & Continuo
  • 2002 – Enchant
  • 2006 – Opheliac
  • 2007 – Laced/Unlaced
  • 2007 – A Bit O’ This & That
  • 2012 – Fight Like a Girl

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın