Distribütör Olmak

Küreselleşen ekonomiyle birlikte günümüzün en çok kazandıran mesleklerinden biri de distribütörlük oldu. Amerika’nın en büyük firmalarından milyarlarca değerde ürünleri getirenler gibi Çin’den “seç-al bir liraya” satılan ürünlerde aynı şekilde distribütörler aracılığıyla elimize ulaşmaktadır. Bu kazanca ortak olmak isteyenlere bu yazımız yol gösterici olabilir. Unutmayın, iyi bir gelecek için çok önceden yapacağınız planlar size rahat bir yaşam sunacaktır.

Distribütör Nedir? Distribütörler Ne Yaparlar?

İngilizce dağıtım anlamına gelen “distribution” kelimesinden türeyen ve dilimize geçen distribütörün kelime anlamı dağıtımcı, dağıtıcıdır. Şirketler, ürünlerini daha geniş kitlelere, başarılı bir şekilde pazarlamak için bazen bu yola başvururlar. Nitekim, dağıtım, pazarlamanın dört bileşeninden biri olarak sayılır. Distribütörler aldıkları ürünleri üzerinden kar yaparak satarlar. Bu durumda şirket daha fazla ürün satışı elde ederken kârını daha geniş kitlelerle paylaşmış olur.

Distribütör Olmak için Gerekenler?

Distribütörlüğün gerektirdiği şartlar yapılacak işe göre değişir. Yine de belli başlı ortak gereksinimler söz konusudur:

  • İyi ilişkiler: Özellikle distribütörlük maceranızın başında olmak üzere, bu sürecin her anında önemli olan başlıca husus: iyi insan ilişkileri kurabilmektir.
  • Müşteri potansiyeline sahip olmak, müşteriye ulaşabilmek: Şirketlerin amacı üretikleri malları müşteriye ulaştırmak. Distribütörün yaptığı da buna aracılık etmektir. Dolayısıyla hem distribütör açısından hem de şirket açısından müşteri potansiyeli temel zorunluluktur.
  • Lojistik yönetimi bilgisi ve yazılımı: Her geçen gün büyüyen ticaret hacmi ve karmaşıklaşan rekabet yapısı, yeni çözüm arayışlarını ortaya koymaktadır. Bu alanlardan biri olarak ortaya çıkan “lojistik yönetimi”, bir distribütör için çok önemli bir kavram olmuştur.
  • Depo: Dağıtımını yapacağınız mala göre bir depoya ihtiyaç duyabilirsiniz. Özellikle büyük depolar gerektiren işlerde deponun yeri ve depoya ulaşım şartları çok önemlidir.
  • Özgeçmiş: Eğer büyük bir şirketle çalışacaksanız öz geçmişinizin dolgun olması gerekir.

Nasıl Distribütör Olunur?

Distribütör olmak için takip etmeniz gereken adımları şöyle sıralayabiliriz:

  1. İyi bir eğitim: Eğer daha çok erken yaşlarda bu yazıyı okuyorsanız şanslısınız. Çünkü lisans eğitiminize almaya başlamadan önce yapacağınız seçimler oldukça önemli. Ekonomi ve pazarlama gibi bölümlerde okuyup aynı zamanda distribütörlük üzerine yoğunlaşmanız, distribütör olma yolunda alabileceğiniz en doğru kararlardan biri olabilir.
  2. Hangi alanda distribütör olmak istediğinize karar verin: Herhangi bir alanda uzmanlaşmak ve sektör bilgisine sahip olmak, sizi rekabette bir adım öne geçirecek ve başarıyı sağlamanızda büyük avantaj sağlayacaktır.
  3. Pazarlama stratejinizi belirleyin: Pazarlamada kullanacağınız stratejileri ve izleyeceğiniz yolları belirleyip bunu distribütörü olmak istediğiniz şirkete sunun. Sizi seçmeleri için onlarla mantıklı sebepler gösterin.
  4. Sermaye edinin: Yaptığınız hazırlıklar, gerekli maddi desteği bulmanızda size yardımcı olacak. Bu aşamada kredi veya yatırım şirketlerine başvurabilirsiniz.
  5. Rakiplerinizi hafife almayın: Rakiplerinizi asla hafife almayın ve sürekli onları takip ederek kendinizi onlardan üstün kılacak adımlar atın.

Bir Cevap Yazın