İyi Bir CV Hazırlamanın Yolları

Aşağıdaki yaratıcı ipuçları ve metotlardan faydalanarak nasıl iyi bir özgeçmiş (cv)yazılacağını öğrenebilirsiniz. Ö zgeçmişinizi parlatarak kendinizi muhteşem gösterebilirsiniz!

İş başvurularında bütün farkı, çok iyi hazırlanmış bir özgeçmiş yaratır. Bir müşteri ya da tanıdık söz konusu olduğunda ilk izlenim her zaman akılda kalıcıdır. İlk izleniminizin iyi olduğundan emin olun. Yazarlık, gazetecilik ya da diğer profesyonel iş kolları için, internet sitelerinde ya da diğer dokümanlarda sunabileceğimiz iyi bir özgeçmiş sahibi olmak oldukça önemlidir. İyi bir öz geçmiş, olası müşterilerinizin sizin gücünüz ve başarılarınızla ilgili fikir sahibi olmasını sağlayacaktır.

Kısa bir iki paragraf, onları okuyan kişiye sizin ne kadar gerçek olduğunuzu hissettirebilir. Genellikle, özgeçmiş yazarken kişisel bilgilerinizi bir-iki cümleyle içermeniz oldukça kabul edilebilirdir. Tabi ki, bu yazıyı kime okutacağınızı çok iyi bilmelisiniz. Beğendiğiniz bir alıntıyı özgeçmişte içermeniz hoş bir ayrıntı olabilir. Bu alıntının kendinizin mi yoksa başka birinin mi olduğunu mutlaka belirtmeyi unutmayın. Mesleğinizin tanımını yazmanız da ayrıca hoş olacaktır. Sözlükten, mesleğiniz ne ise bakıp bunu özgeçmişinize ekleyebilirsiniz.

Neden edindiğiniz mesleği seçtiğinizi de belirtmeye özen gösterin. Eğer bir hemşireyseniz, neden hemşire olmak istediğinizi anlatın. Eğer bir öğretmenseniz, özgeçmişinizde öğretmen olmanızda sizi neyin teşvik ettiğini anlatın. Eğer potansiyel bir reklamcı ya da iş ortağı özgeçmişinizdeki bir noktadan özel olarak etkilenirse, bu sizi onların gözünde daha ‘somut’ biri yapacaktır. Kim olduğunuzla ve sizi neyin motive ettiği ile ilgili cazip ve küçük birkaç nokta eklemekten de çekinmeyin.

Birden çok yeteneğiniz listelendiğinde, çok çeşitli bir karaktere sahip olduğunuzu göstermiş olursunuz. Özgeçmişinizde birkaç nükte ya da şakaya da yer vererek onu okuyan herkese eğlenceli ve gerektiğinde onlar gibi ‘normal’ biri olduğunuzu gösterebilirsiniz. İlgilendiğiniz birçok konuyu, hobilerinizi özgeçmişinizde içerirseniz insanlara karakterinizi farklı açılardan göstermiş olursunuz. Eğer bunu yaparsanız, insanlar gerçekten sahip olduğunuz kabiliyetleri ve motivasyonlarınızı anlayabileceklerdir.

Özgeçmişinizi yazarken dürüst olursanız, insanlar da bunu hissedecektir. Okuyucular en ufak ipuçlarına dahi önem veren çok gözlemci varlıklardır ve küçük bir güçsüzlük belirtisini anlayacaklardır. Bu yazarlar için geçerlidir; fakat özellikle de özgeçmiş yazacak olanlar için geçerlidir.

Özgeçmişinize birinci kişinin ağzından başlayın ve ortalara doğru üçüncü kişiye geçin. Kendinizi isminizle anlatabilirsiniz, ya da “o” olarak da kendinizden bahsedebilirsiniz. Birinci ve üçüncü kişileri dikkatli ve özenli bir şekilde kullanarak özgeçmişinize ya da iş başvurunuza profesyonel bir hava katmış olursunuz. Küçük bir nükte eklerseniz ve kişisel deneyimlerinizi vurgulayarak anlatırsanız, özgeçmişiniz yardımıyla kendinizi ‘satabilirsiniz’. Profesyonel olarak söylersek, özgeçmişinizi okuyan herkese erişebilir ve onları gerçek manada etkileyebilirsiniz.

Özgeçmişinizin ilk birkaç cümlesi isminizi, uzmanlık alanınızı ve sizin isteğinize bağlı olarak medeni durumunuzu içermelidir.

Diğer cümleler ilgi alanlarınızı, diğer iş tecrübelerinizi, kazandığınız ödülleri, basılan çalışmalarınızı, uzmanlık alanınızı neden seçtiğinize dair kendi düşüncelerinizi ve şakalarınızı, ilham verici yorumlarınızı ve sizi diğerlerinden ayıracak olan kişisel farklarınızı içermelidir.

Burada size her yönden yardımcı olacak bir özgeçmiş örneği bulunmaktadır:

Ben Fatih Altunay, sevilen bir koca ve 25 yıldan fazla tecrübesi olan bir öğretmen. Bir eğitimci olmaya karar verdim ve bu sayede çocuklara öğrenme sevgisini aşılayabiliyorum, tıpkı benim öğretmenlerimin bilgiye olan aşkımı körükledikleri gibi. En sevdiğim alıntı da yine bilmek ve öğrenmekle ilgilidir: “Bilgi gelir ama bilgelik daha yavaş gelir.” – Tennyson

Fatih Altunay Yüksek Öğrenim dalında Mükemmel Öğretim Ödülünü kazanmıştı. Ödülüyle gurur duyuyordu çünkü ona ödülünü öğrencileri vermişti. Öğrencilerden bu ödül için bir deneme yazıp en sevdikleri öğretmeni anlatmaları istenmişti. Onun otuz farklı ödülünden biri olan bu hediye, diğerlerinden daha farklı, bu hediyeyi çok özel bir yerde saklıyor, kalbinde.

Bu akıllı stratejileri ve yaratıcı fikirleri kullanırsanız, ilham verici ve etkili bir özgeçmiş yazmak için ihtiyacınız olan hemen her şeye sahip olmuş olursunuz. Yazmış olduğunuz profesyonel özgeçmişiniz, sizin gücünüzü satacak ve geleceğin çalışanlarına ve diğer iş gruplarına da fayda sağlayacak, hatta onların gözünde parlamanızı sağlayacak.

Bir Cevap Yazın