İyi Uyumanın Yolları

Birkaç basit uygulama ile bu gece daha rahat uyuyabilirsiniz. Neredeyse bütün Amerikalılar, hayatlarının bir döneminde çeşitli nedenlerden dolayı şiddetli uykusuzluk çekmektedir. Bu durum önemli boyutta sıkıntı ve stres yaratmaktadır, fakat korkunuz olmasın. Bu gece daha rahat uyumanız için bazı yollar var.

Hafta sonları bile, her gün aynı saatte uyuyun ve uyanın.

Bizler, alışkanlık ile var olan yaratıklarız ve uyku da bu alışkanlıklardan biridir. İlk önce uyku ihtiyaçlarınıza karar verdikten sonra o ihtiyaçlara her gün cevap vermelisiniz. Tutarlı bir şekilde, aynı saatte yatar ve kalkarsak bedenimiz düzenli bir uyku sistemine alışır. Bu, günlük ritim denen bedenimizin doğal bir saat olarak işlemesini sağlar ve uykumuza düzenlilik kazandırır.

Yatak odanızın sessiz, karanlık, serin ve rahat olduğundan emin olun.

Araştırmalar gösteriyor ki serin bir odada uyumak en önemli şeydir. Gürültüden ve ışıktan uzak bir ortam uykumuzun bölünmesini engeller. Buna ek olarak yatak odası rahatlayıcı bir yer olmalı ve strese sebep olmamalıdır.

Yatak odaları uyumak için vardır; yattığınız odada televizyon izlenmemeli, evde beslediğiniz hayvanlar içeriye girmemeli ve bu odada çalışmamalısınız.

Bir şekilde yatak odalarını çok amaçlı odalar gibi kullanıyoruz. Bütün elektronik aletler kaldırılmalı. Televizyonlar, oyun konsolları, bilgisayarlar, telefonlar ve çeşitli elektronik aletler; uyarıcı ve uykumuzu bölücü özelliktedir. Bunların yatacağınız odada olmasına izin vermeyin ve yatmadan önce onları kullanmayın. Bilgisayarınızdan çıkacak küçücük bir ışık bile beyninizi ‘kalkma vakti geldi’ diye uyarmaya gece boyu devam edecektir. Evcil hayvanların odanızdan çıkarılması da ayrıca önemlidir, çünkü onlar da sizin uykunuz bölebilirler. Yatak odasında çalışmak da diğer tüm bu etkenler gibi uykunuzu böler ve beyninizi uyarmaya devam eder.

Uyumadan önceki 4-6 saat içinde Kahveden, alkolden ve nikotinden kaçının.

Kafein; kahvede, gazlı içeceklerde ve çayda olduğu gibi çikolata gibi yiyeceklerde de bulunur. Yatmadan 6 saat önce bile tüketmiş olsanız sizi ayık tutmaya devam eder. Kafein gibi nikotin de uykunuzu engelleyici bir şeydir. Yaygın anlayışın aksine, yatmadan hemen önce içilen içki, uyku sisteminizi daha da kötü yapar. Ayrıca sizi mayıştırsa da, alkol uykunuzu böler ve rahatsızlık verir.

Şekerleme yapmayın!

Uyanık olarak kaldığınız her an “uyku dürtüsü”’ne eklenir. Uyanık kaldığımız süre boyunca daha çok uyumak isteriz. Şekerleme yaparak bu uyuma arzusunu geçiştiririz ancak daha sonra, uyuyacağımız zaman da uykumuz kolayca gelmez. Özellikle yetişkinler hiç şekerleme yapmadan uykularını gece almalıdırlar. Eğer size yetecek kadar uyumanıza rağmen hala gündüzleri haddinden fazla uykulu oluyorsanız ve şekerleme yapmak istiyorsanız, bu bir uyku bozukluğunun habercisi olabilir ve değerlendirmeye alınmalıdır.

Her gün egzersiz yapın ancak bunu uyumadan önceki son 4 saat içinde yapmayın.

Aktif olmanın ve fiziksel olarak fit olmanın iyi bir gece uykusunun mükemmel bir yolu olduğunu unutmayın. Fakat yatmaya çok az kala yapılan spor uykuya dalmanızı zorlaştırdığı gibi bedeninizi ayık tutar.

Uyku ritüelleri oluşturun. Yatmadan önce kitap okuma gibi sessiz aktiviteleri yerine getirmeye önem verin.

Çocuklara söylediğimiz gibi, yetişkinlerin de yatmadan önce rahatlamaya ve zihnen hazır olmaya ihtiyaçları vardır. Okuma, müzik dinleme ve güzel bir banyo yapma gibi bazı ritüeller, uykuya hazırlanma sürecinde çok önemlidir.

Uykusuzluk hastalığındaki gibi uykuya dalma probleminiz varsa, yatakta debelenmeyin. Bu sizi yatağa girince zorluklar yaşayacağınızı düşündürtür.

Uykusuzluk çekenler, yatakta dönüp durur, uykuya dalmak için kendilerini zorlarlar. Geceler boyu tekrar eden süreçte, kendilerini yatakta uyuyamayacakları düşüncesiyle endişe içine sokarlar. Eğer siz de 15 dakika boyunca uykuya dalamamışsanız, daha sessiz bir yere geçin ve orada uzanın. Uykunuz tekrar gelince yatak odanıza dönün ve rahatça uyuyun.

Uykunuzu mahvedecek birçok şey vardır ve yatmadan önce son birkaç saat içinde bir şey yememeye ve içmemeye dikkat edin.

Rahatsız bir mide ekşimesi veya asit reflü de tuvalete gitmek için uyanmak gibi uykuyu bölen nedenler arasındadır. Tüm bunlardan kaçınmak için gece, uyumadan önce hiçbir şey yememek ve içmemek en iyi yoldur.

Uykuya öncelik verin, günlük aktivitelerden ötürü uykunuzdan vazgeçmeyin.

En önemli nasihat ise bedeninizin uykuya ihtiyacı olmasına saygı gösterin. Bizler genellikle günlük gereksinimlerimizi yerine getirmek için uykumuzdan çalıyoruz. Buna ek olarak, arkadaşları ziyaret etmek, televizyon izlemek, internette dolaşmak, dışarıda yemek yemek ve daha birçok keyfi nedenden dolayı uykuya ayırmamız gereken zamanı boşa harcıyoruz. Uykumuzu bir düzene sokmalı ve gün içinde her ne olursa olsun bu düzene uymalıyız.

Bir Cevap Yazın