İşletme Mezunu Ne İş Yapar?

Her yıl binlerce kişi işletme bölümüne başlıyor veya bu bölümünden mezun oluyor. Bu yazımıda işletme mezunu ne iş yapar sorusunun cevabını arayacağız.

Başlamadan Önce
İlk olarak iyi bir işe girmek isteyen işletme öğrencilerine için olmazsa olmazları sıralayalım:

  • Yabancı dil
  • Staj
  • Çevre (network)

1: Yöneticilik
Her ölçekte işletmenin yöneticiye ihtiyacı vardır. Kariyerine yönetici adayı ve uzman yardımcısı olarak başlayan işletme mezunları potansiyel yönetici adaylarıdır.

Yöneticiliği hedefleyen yeni mezunların yaptığı işin hakkını vermesi gerektiği gibi insan ilişkilerinde de başarılı olması gerekiyor.

2: Pazarlama
Artık işletmelerin en önemli biriminin pazarlama olduğu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Birçok işletme öğrencisi ve yeni mezun pazarlama departmanına sıcak bakmıyor. Aslında özellikle üniversite yıllarında pazarlama alanında kendini geliştirenlerin gerek iş imkanı gerekse yükselme imkanı çok daha fazladır.

3: Denetim
Başta bağımsız denetim ve bankaların denetim birimleri olmak üzere denetim birimleri işletme mezunlarına çok uygundur.

Dört büyük bağımsız denetim firmasına girerek işletmelerin mali işler ve muhasebe birimlerinde kariyer yapabilirsiniz.Bu firmalar: Ernst&Young, PwC, KPMG, Deloitte.

Elbette bu firmalar dışında da önemli bağımsız denetim firmaları vardır. Bunlar: Grant Thornton, BDO, Baker Tilly Güreli, Mazars&Denge, Crowe Horwath, Moore Stephens

Dört büyükler her yıl yeni mezun alıyor. Bu firmalarda staj yapmanız halinde işe alınma olasılığınız çok daha fazla.

İş arama sitelerini incelediğinizde büyük ve orta ölçekli firmaların muhasebe birimi yöneticilerinin özellikle dört büyük bağımsız denetim firmasından alındığını göreceksiniz.

Büyük firmalar için İngilizce olmazsa olmaz.

İşletme Mezunu Ne İş Yapar?
İşletme Mezunu Ne İş Yapar?

4: Finans, Sigortacılık
Bankalar, sigorta şirketleri, leasing ve faktoring şirketleri yüksek istihdam potansiyeli sağlıyor. Bu sektörler işletme mezunları ne iş yapar sorusuna net bir cevap olarak ortaya konulabilir.

Biliyoruz ki finans ve sigortacılık gibi sektörlerde faaliyet gösteren firmaların en büyük artıları kurumsal olmaları. Diğer sektörlere kıyasla daha kurumsal olduğunu söyleyebiliriz.

Bu sektörlerde pazarlamanın öneminin her geçen gün arttığını gözlemliyoruz. Bu nedenle pazarlama becerinizi geliştirmenizde fayda var.

Finans sektörü işletme mezunları için kariyer yapılabilecek bir sektör.

5: Muhasebe
Muhasebe ve mali işler; her işletmenin ihtiyacıdır. Kimi işletmelerde bu birimler mevcutken kimi işletmeler ise dışarıdan hizmet almaktadır.

Bildiğiniz üzere muhasebe, işletmenin önemli bir alanını teşkil ediyor. Bu alanda kariyer düşünenler mali müşavirlik seçeneğini düşünebilirler. Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (SMMM) olmak için lisans mezunu olma şartı aranıyor. Staj başlatma sınavında başarılı olanlar üç yıl süre ile mali müşavirlik bürolarında çalıştıktan sonra girecekleri yeterlik sınavında başarılı olmaları halinde SMMM olabiliyorlar. On yıl SMMM olarak çalışanlar sınavla YMM olabiliyorlar.

Bir diğer husus muhasebe birimlerinde genellikle meslek lisesi veya ön lisans mezunlarının çalıştığını belirtelim. Bu nedenle lisans mezunlarına ihtiyaç duyulabilmektedir. Lisans mezunlarının mali işler birimlerinde yükselme şansı daha yüksektir.

6: Girişimcilik
Girişimciliği es geçmeyelim. Lisans eğitiminde aldığınız teorik bilgiyi işleyip staj gibi imkanlarla somutlaştırarak girişimciliğe soyunabilirsiniz.

Bu seçeneği değerlendiren yeni mezunların diğer işletmelerde tecrübe edinmelerini öneririz.

7: İşletmelerin Çeşitli Birimleri
Başta büyük ölçekli işletmeler olmak üzere işletmelerin çok sayıda birimi vardır. İş geliştirme, insan kaynakları ve satın alma gibi birimleri örnek gösterebiliriz. Bu birimler yukarıda saydıklarımızdan daha az önemli değildir.

Kamu Kesimi

Memuriyet son yıllarda işletme bölümü iş olanakları arasında önemli bir seçenek oldu. Ne var ki son yıllarda memur alımlarında düşüş görünmekte. Yine de işletme mezunu ne iş yapar sorusu için memurluk önemli bir seçenektir.

KPSS A Grubu – KPSS B Grubu Ayrımı

KPSS A grubu, uzmanlık ve müfettişlik gibi kamu kariyer meslekleri için yapılan sınavdır. Sınavda genel kültür ve genel yeteneğin yanı sıra işletme, iktisat, muhasebe, hukuk gibi alanlardan sorular gelmektedir.

Detaylı bilgi: KPSS A GrubuKPSS A Grubu MeslekleriKPSS A Grubu En İyi Meslekler

KPSS B grubu ise düz memurluk kadroları için yapılan sınavdır. Sınavda genel kültür ve genel yetenekten sorular gelmektedir.

İşletme Mezunları İçin KPSS A Grubu

İşletme bölümü iş olanakları arasında yer alan ve KPSS A grubu açısından önemli kurumları sıralayalım.

Merkez Bankası: Merkez Bankası çok iyi kariyer imkanları ve özlük hakları sunmaktadır.

SPK: Sermaye Piyasası Kurulu, işletme mezunlarına hitap eden kamu kurumlarındandır. Sermaye piyasası konusunda uzmanlaşarak SPK lisansı alan kişiler önemli kariyer imkanına kavuşmaktadır.

BDDK, Rekabet Kurumu, Borsa İstanbul, TMSF ve Hazine Müsteşarlığı gibi kamu kurumları diğer önemli seçeneklerdir.

Saydıklarımızın dışında diğer pek çok kamu kurumu işletme mezunları arasından personel alımı almaktadır. Bunlara Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, SGK, Maliye Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı gibi kurumları örnek gösterebiliriz.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın