100Kasa.com Forum

Tek tapuya dönüştürülmüş arsanın iktisap tarihi  

  RSS

vergy
(@vergy)
Üye Admin
Katılım :2 sene  önce
Gönderiler: 25
11/04/2018 12:37 pm  

Tek tapuya dönüştürülmüş arsanın iktisap tarihi KDV Kanununda yer alan gayrimenkul satışıyla ilgili istisnanın şartı olan iki yıllık sürenin tespitinde önem arz etmektedir. Konuya ilişkin açıklamalara KDV Genel Uygulama Tebliğinde örnekleme suretiyle yer verilmiştir:

Örnek: (Y) şirketince 09/10/2008 tarihinde alınıp ilgili dönemde şirket aktifine kaydedilen 2.000 m2’lik arsa ile 11/11/2010 tarihinde alınıp ilgili dönemde şirket aktifine kaydedilen 450 m2’lik bitişik arsa tevhit edilmiş(tek tapuya dönüştürülmüş) ve satışa sunulmuştur.

Taşınmazlar üzerinde tevhit yoluyla yapılan değişiklikler sonrasında yeni oluşan birimin tapuya tescil edilmesi ve daha sonra elden çıkarılmasında 3065 sayılı Kanunun (17/4-r) maddesinde düzenlenen istisnanın uygulanması bakımından tevhit tarihinin esas alınması gerekmektedir. Ancak her iki taşınmazın da tevhit öncesi iktisap tarihleri ispat edilebiliyorsa ve satış bedeli ayrıştırılabiliyorsa, iktisap tarihlerinin ayrı ayrı dikkate alınması ve bu suretle iki yıllık sürenin hesaplanması mümkündür.

Görüleceği gibi tek tapuya dönüştürülen arsalarda KDV istisnasından faydalanılabilmesi için iki şart vardır: birleştirilen arsaların her birinin iktisap tarihinin tespiti ve satış bedellerinin ayrıştırılması.


CevapAlıntı
  
Çalışıyor

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol